Informacja o tym, że przebywasz na stronie jest przez nas przetwarzana i wykorzystywana jest w celach statystycznych.
Niektóre z danych podanych w trakcie korzystania z serwisu mogą być przetwarzane do sprzedaży naszych produktów. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

Wina ChardonnayGiramonte Frescobaldi Wina Wina z Nowej ZelandiiGrand Durhene ChampagneWina AustraliiWino WinaBachus Wina o WinieKentucky Bourbon WhiskeyMoet ChandonWINA KOLEKCJONERSKIEWina Chardonnay 1Wina Chilijskie Bachus WinaWina Napa Valley Bachus WinaWina PenfoldsMoet Chandon Szampan w promocjiWino Bachus WinaFerrari Wina MusująceGosset ChampagneChampagne La Grande Dame SzampanWina PrimitivoWina Primitivo BachusWina Antinori Toskaniawina WarszawawinowinaVall Llach WinaWina AllegriniDom Perignon ChampagneChateau Lafite Rothschild WinaPotocki WódkaMichel ChapoutierProsecco WinaBodega Dehesa de los CanonigosBourbon WhiskeyWina BordeauxWhisky JapaneseDalmore WhiskyWhisky Wina w uczciwych cenachAlkohole MocneWhisky Whiskey Bourbon AlkoholeGlenfiddich WhiskyMarques de Riscal Gran ReservaBeringer WinaThe Balvenie WhiskyDom Perignon Champagne VintageLAGAVULIN WHISKY ISLAYBachus Whisky 30% OFFKim Crawford Sauvignon BlancJameson WhiskyPierre Ferrand CognacBowmore Whisky IslayAmrut Whisky IndiePlantation RumsKavalan Whisky BachusDobry RumChampage Demi Sec z Szampan FrancjiWhisky dla CiebieChampagne Vintages Szampan z FrancjiChampagne Rich Szampan z Francji VeuveChampagne Extra Brut Veuve Clicquot SzamChampagne Brut Szampan z Francji Veuve Champagne Rose Szampan Różowy z Francji Aberlour Whisky SpeysideDalmore WhiskyWina Napa ValleyWino na lato

Sklep Bachus - Bordeaux

Region winiarski Bordeaux (fr. Bordelais) – największy zwarty obszar produkcji wina jakościowego na świecie. Na jego terenie istnieje ok. 8000 posiadłości winiarskich, zwanych chateau, które wytwarzają światowej sławy wina. Złożony system subregionalnych i gminnych apelacji oraz klasyfikacja ustanawia między nimi jakościową hierarchię.

 

Typowe dla regionu są wytrawne, długowieczne czerwone wina, bardziej owocowe w Medoc, delikatniejsze w Saint-Emilion i Pomerol. Niecałe 20% produkcji to wina białe, z których najlepsze są botrytyzowane słodkie sauternes i barsac. Najbardziej pełne charakteru wina białe pochodzą z rejonu Graves na południowy wschód od Bordeaux. Od 1990 roku istnieje także apelacja dla białego i różowego wina musującego, AOC Cremant de Bordeaux, wcześniej sprzedawanego jako Bordeaux Mousseux.

W roku 2002 z winnic rozciągających się na ponad 120 000 ha wyprodukowano 5,74 mln hektolitrów wina klasyfikowanego (czyli podlegającego regulacjom jakościowym).

 

Region Bordeaux jest naturalnie podzielona przez ujściu rzeki Gironde w lewym obszarze, który obejmuje Medoc i Graves i prawym obszarze, obejmujące Libournais, Bourg i Blaye .

Wszystkie z tych regionów (z wyjątkiem Libournais) mają swoje własne miano i reguluje Appellation d'Origine Controle przepisów, które dyktują dopuszczalnych odmian winogron, poziom alkoholu, metody cięcia i zrywania, gęstość sadzenia i odpowiednie plony, a także różne winiarstwie techniki. Bordeaux etykiety wina zazwyczaj obejmują obszar z przodu, jeśli wszystkie winogrona zostały zebrane w określonym regionie i wina w inny sposób zgodny z wymogami AOC. Istnieje około 54 AOC dotyczące regionu Bordeaux. Zarówno czerwone i białe wina Bordeaux są prawie zawsze mieszane. Dopuszczalne odmiany winorośli w czerwone Bordeaux to: winogrona Cabernet Sauvignon , Cabernet Franc , Merlot , Petit Verdot , Malbec i Carmenere . Malbec i Carmenere są rzadko używane, z Chateau Clerc Milon , piąta wzrostu Bordeaux, jest jednym z niewielu, nadal zachowują winorośl Carmenere. Jako uogólnienie bardzo szerokim, Cabernet Sauvignon (drugi najbardziej Bordeaux sadzone odmiany winogron) dominuje połączenie w czerwonych win produkowanych w Medoc i resztą lewym brzegu ujścia Gironde . Typowe najwyższej jakości mieszanki  są 70% Cabernet Sauvignon, 15% Cabernet Franc i 15% Merlot. Jest to zwykle określane jako "Mieszanka Bordeaux." Merlot (Bordeaux najczęściej sadzone odmiany winogron) oraz, w mniejszym stopniu, Cabernet Franc (trzecia najbardziej powszechna odmiana) wydają się dominować w Saint-Emilion , POMEROL i innych właściwych nazw winnic. Libournais, Bourg i Blaye Te  z Chateaux najwyższej jakości są zazwyczaj 70% Merlot, 15% Cabernet Franc i 15% Cabernet Sauvignon. Biały Bordeaux jest głównie, i wyłącznie w przypadku słodkiej Sauternes , wykonane z Semillon , Sauvignon Blanc i Muscadelle - Typowe mieszanki są zazwyczaj 80% Semillon, 20% Sauvignon Blanc. Jak z czerwonych, białych win Bordeaux są zazwyczaj łączy, najczęściej z Semillon i mniejszy odsetek Sauvignon Blanc. Inne dopuszczalne odmiany winorośli są Sauvignon Gris , Ugni blanc , Colombard , Merlot blanc , Ondenc i Mauzac .

 

Istnieje osiem AOC, które obejmują cały departament Gironde. Każdy producent w regionie jest uprawniony do korzystania z tych nazwom, czy nie są one również prawo do korzystania z bardziej konkretnego regionalnego miano. Te apelacji to: Bordeaux, Bordeaux Supérieur, Bordeaux Sec, Bordeaux Moelleux, Bordeaux Clairet, Crémant-de-Bordeaux, Bordeaux Rosé i Vin de Pays de l'Atlantique. Gdzie te apelacje są wykorzystywane do win, które w przeciwnym razie byłyby uprawnione do korzystania z bardziej konkretne miano, są powszechnie stosowane w odniesieniu do win o niższej jakości, wyprodukowanych przez negociant lub spółdzielni. Wiele marek w Bordeaux supermarketów jak Mouton Cadet , Dourthe Numero 1 i Sichel Sirius wykorzystać te ogólne AOC Bordeaux. [ 3 ] Ponad połowa produkcji Bordeaux używa tych ogólnych nazwom.

 

Region winiarski Bordeaux obejmuje dobrze dostosowane do uprawy winorośli obszary położonego w południowo-zachodniej Francji departamentu Żyronda. Leży u ujścia rzek Garonny i Dordogne, dokładnie na czterdziestym piątym równoleżnik.

 

Można wyróżnić pięć wyraźnie odmiennych od siebie podregionów:

Medoc rozciąga się przez 70 km na lewym brzegu Żyrondy na północny zachód od Bordeaux aż po Soulac-sur-Mer.

Graves, położony na południe od Bordeaux, na lewym brzegu Garonny.

Entre-Deux-Mers, pagórkowaty obszar między Garonną i Dordogne.

Libournais jest określeniem okolic miasta Libourne na prawym brzegu Dordogne.

na północnym brzegu Żyrondy, na północny zachód od Libournais leżą Blayais i Bourgeais.

Często używa się po prostu określeń "lewy brzeg" (fr. rive gauche – Médoc i Graves) oraz "prawy brzeg" (fr. rive droite – pozostałe).

Zobacz wina:  http://www.bachus-wina.pl/?wyniki-wyszukiwania,19&sPhrase=bordeaux

 

Serwis przeznaczony dla osób pełnoletnich
Czy akceptujesz te warunki i masz ukończone 18 lat?

TAK NIE