GWS (Gruzińska firma Wines and Spirits) została założona w 1993 roku jako joint venture z francuskim holdingiem Pernod Ricard. Od lipca 2011 roku wyłącznym właścicielem GWS jest międzynarodowa firma Marussia Beverages. Asortyment GWS reprezentują dwie marki: „Toastmasters” i „Old Tbilisi”, a także tradycyjna gruzińska wódka winogronowa Chacha. Na uwagę zasługuje fakt, że GWS jest jedną z pierwszych winnic w Gruzji, która w 2005 i 2008 roku uzyskała międzynarodowe certyfikaty ISO 9001 i 22000.

 

Obecnie w Gruzji znajduje się 125 000 hektarów winnic, czyli więcej niż RPA (105 000). Do niedawna jednak wina z nich nie były kierowane na wyrafinowane rynki eksportowe. Ale to pokazuje oznaki zmian. Od 1993 roku gigant napojów Pernod Ricard współpracuje z gruzińską firmą GWS, czego efektem są wina Tamada i Old Tbilisi – nowocześnie wyglądające i przyjazne dla eksportu. Głównym winiarzem jest Lado Uzunashvilli, gruziński Australijczyk. A Lado spisał się dobrze, tworząc pełen osobowości zestaw win, które oferują naprawdę dobry stosunek jakości do ceny.

 

Szczególnie podoba mi się to, że wina te oferują nieco inne smaki. Wina są bardziej w stylu europejskim niż w nowym świecie – być może bardziej włoskie niż cokolwiek innego, chociaż w czerwieniach jest też posmak północnego Rodanu. I są wykonane z lokalnych odmian winogron. Jak dotąd nie mają strasznie szerokiej dystrybucji, ale jeśli możesz je zdobyć, spróbuj.

Produkty producenta