ALAIN JAUME & FILS W XIV wieku podczas pobytu w Awinionie papieże zbudowali zamek papieski w Châteauneuf-du-Pape. Pod wrażeniem wyjątkowego terenu otaczającego zamek, papież Jan XXII zasadził pierwsze winorośle Châteauneuf-du-Pape w 1320 roku. Co ciekawe, wino, które dało Châteauneuf-du-Pape jego pierwotną reputację, było białe, a nie czerwone. Białe wino było ulubieńcem papieża Innocentego VI. Obecnie zamek jest zabytkiem historycznym w Awinionie, a siedziba papiestwa znajduje się w Watykanie w Rzymie. Ale do dziś herb papieża pozostaje na butelkach Châteauneuf-du-Pape, a wina nadal są produkowane w podobny sposób, jak wtedy, gdy papieże po raz pierwszy wyciskali sok. Założona w północnej części Châteauneuf-du-Pape, w gminie Orange, rodzina Jaume od 1826 roku zajmuje się sztuką uprawy winorośli. Założona przez Mathieu Jaume, Domaine jest obecnie prowadzona przez 5. i 6. generację Jaumes: Alain Jaume i jego dzieci Christophe, Sébastien i Hélène. Historycznie rzecz biorąc, Domaine Grand Veneur było znane z białych win, aż do 1995 roku, kiedy winiarnia skupiła swoje wysiłki na czerwonych. Osiedle ma obecnie powierzchnię 225 akrów i obejmuje cztery apelacje:

Rodzina Jaume produkuje wina z tych apelacji pod markami Grand Veneur, Chateau Mazane i Clos des Sixte. Produkują również wina z AOC Rasteau, Gigondas, Cairanne i Ventoux pod własną marką Alain Jaume.  Sadzi się 13 rodzajów winogron, z których sześć naprawdę się wyróżnia: Black Grenache, Syrah & Mourvedre dla czerwonych oraz Clairette, Roussanne i Viognier dla białych. Zarówno winnice Grand Veneur, jak i Clos de Sixte są uprawiane zgodnie z certyfikowanymi ekologicznymi praktykami rolniczymi. Gleby utrzymywane są wyłącznie przez lekką orkę i nawożone kompostem roślinnym. Winorośle opryskuje się tylko wtedy, gdy istnieje uzasadnione zagrożenie dla zdrowia winorośli i stosuje się wyłącznie dozwolone zabiegi ekologiczne. Plony są niskie lub utrzymywane pod kontrolą przez zielone zbiory. Ta metoda, wykonywana ręcznie latem, zapewnia optymalną ekspozycję na słońce dla najlepszych gron i umożliwia winnicy selektywny wybór zarówno pod względem ilości, jak i jakości winogron. Zbiór odbywa się ręcznie, od przycinania liści w celu napowietrzenia kiści po zbieranie i sortowanie winogron i wybieranie tylko najlepszych do tłoczenia.

Domaine Grand Veneur Chateauneuf-du-Pape - Domaine la Grangette Saint Joseph; Côtes-du-Rhône; Domaine du Clos de Sixte Lirac; Château Mazane Vacqueyras

Zajmujący 30 akrów w Chateauneuf du Pape (ponad 100 akrów w Cotes du Rhone, Lirac, Vacqueyras i Gigondas), Domaine Grand Veneur jest prowadzony przez niezwykle utalentowanych Sebastiena i Christophe Jaume. Styl tutaj, jeśli spojrzeć na całość, jest bardziej tradycyjny niż nie, z dużą ilością zbiornika i stali nierdzewnej, ale ich Chateauneuf du Papes są wyraźnie nowoczesne i spędzają dużo czasu w małych beczkach. Jednak nigdy nie tracą typowości południowego Rodanu, mają wspaniałą czystość, a także posiadają zrównoważone, odporne na wiek profile. To jedne z najbardziej ekscytujących win z regionu i nie można ich przegapić! Uwaga: butelki z posiadłości są wydawane pod marką Domaine Grand Veneur, a wina negocjacyjne są wydawane pod marką Alain Jaume et Fils. Biali bracia Jaume z 2012 roku są niesamowicie silni.

Alain Jaume Bellissime Cotes du Rhone Rosé

Alain Jaume Cairanne Les Travees

Alain Jaume Chateauneuf-du-Pape Rouge Vieux Terron

Alain Jaume Cotes du Rhone Rouge Haut de Brun

Alain Jaume Gigondas Terrasses de Montmirail

Alain Jaume Lirac Rouge Roquedon

Alain Jaume Rasteau Les Valats

Alain Jaume Tavel Rose Le Cretace

Alain Jaume Vacqueyras Grande Garrigue

Alain Jaume Ventoux Les Gelinottes

Château Mazane Vacqueyras

Domaine du Clos de Sixte Lirac Rouge

Grand Veneur Chateauneuf-du-Pape Blanc La Fontaine

Grand Veneur Chateauneuf-du-Pape Blanc Le Miocene

Grand Veneur Chateauneuf-du-Pape Rouge Le Miocene

Grand Veneur Chateauneuf-du-Pape Rouge Les Origines

Grand Veneur Chateauneuf-du-Pape Rouge Vieilles Vignes

Grand Veneur Cotes du Rhone Blanc

Grand Veneur Cotes du Rhone Blanc de Viognier

Grand Veneur Cotes du Rhone Rose Reserve

Grand Veneur Cotes du Rhone Rouge

Grand Veneur Cotes du Rhone Rouge Les Champauvins

La Butte d'Or Condrieu

La Butte d'Or Crozes-Hermitage

La Butte d'Or Saint Joseph

Grand Veneur Vieux Marc de Chateauneuf du Pape

Wine Production AreaFrance - Rhone Valley - Chateauneuf du Pape AOC, Cotes du Rhone AOC, Gigondas AOC, Lirac AOC, Rasteau AOC, Tavel AOC, Vacqueyras AOC, Ventoux AOC, Cairanne AOC

Vignobles Alain Jaume Domaine Grand Veneur

1358, route de Châteauneuf du Pape 84100 Orange

Produkty producenta