Bodegas Martín Códax została założona w roku 1986. Martín Códax, od którego pochodzi nazwa winnicy, był znanym, średniowiecznym trubadurem w hiszpańskiej Galicji, a jego wiersze uważane są za najstarsze spisane w dialekcie galicyjsko-portugalskim. Bodegas Martín Códax położona w malowniczej dolinie Salnés, północno-zachodniej części Pontevedra, w uroczych dopływach w pobliżu wioski Cambados, Martín Códax to spółdzielnia winiarnia, która uprawia najwyższej jakości winogrona Albariño. Z biegiem lat posiadłość poczyniła skoki w zakresie jakości, co pozwala zespołowi winnicy produkować najwyższej klasy wina z etykietą DO Rías Baixas. Obecnie Bodegas Martín Códax produkuje wina Albariño pod trzema markami: Códax, Burgáns i Organistrum. Nazwany na cześć znanego galicyjskiego poety, Martína Códax założona w 1986 roku przez grupę 270 winiarzy, Martín Códax Winery to wymarzony projekt, przedstawiający symbol win galicyjskich, na czele którego stoi winiarz dziewiątej generacji, Luciano Amoedo. Jej nazwa pochodzi od znanego trubadura, który pisał wiersze o pięknie Galicji, śpiewane przy oryginalnej muzyce. Od momentu powstania firma promowała swoje wina i kulturę w ponad 40 krajach. Wykorzystują nowe techniki winiarskie, zachowując przy tym tradycyjne metody. Zaangażowany w rozwój i zarządzanie eksperymentalną winnicą w Pé Redondo. Obecnie  winogrona używane do produkcji win najwyższej jakości pochodzą z około 1400 małych działek winnic. Większość winnic położona jest blisko morza. W trosce o naturę, zrzeszone rodziny uprawiają ekologicznie wysokiej jakości winogrona, zbierają ręcznie i z najwyższą starannością przewożą jagody do Bodegas Martín Códax. Z owoców zespół winnicy wytwarza wielokrotnie nagradzane wina białe i musujące. Lokalizacja Burgáns 91, Vilariño, Cambados, 36633, Pontevedra, Hiszpania

Martin Códax jest związany ze sztuką i kulturą, ponieważ od samego początku winiarnia wspierała wszystkie rodzaje ekspresji kulturalnej i artystycznej; od tych najbardziej tradycyjnych po najbardziej awangardowe w ostatnich latach. W ten sposób winiarnia przeniosła kulturę galicyjską we wszystkie części świata, w których dostępny jest Martín Códax.

Martín Códax koncentruje się na środowisku, zawsze szukając zrównoważonej opcji i zmniejszając swój ślad węglowy. W rzeczywistości jej projekty I+d+i są ukierunkowane na zmniejszenie wpływu uprawy winorośli na środowisko i zwalczanie skutków zmian klimatycznych. Promowanie zrównoważonego rozwoju jest celem dla wszystkich pracowników winnicy, czyniąc to priorytetem wszystkich członków przedsiębiorstwa.

Produkty producenta