Hiszpańskie wina podbijają świat

Wina z Hiszpanii cechują się dużą różnorodnością. Każdy region winiarski ma do zaoferowania nieco inne trunki, różnią się one smakiem, kolorem, aromatem. W niektórych czuć wyraźnie nuty owocowe, inne z kolei zachwycają zapachem agrestu lub marakui. Hiszpania to jeden z największych producentów wina i to wysokiej jakości, które nie zawiedzie nawet wymagających smakoszy. Hiszpanie dokładają wszelkich starań do tego, aby ich wina były wyjątkowe. Dbałość o szczegóły pozwala na uzyskanie rewelacyjnego efektu. Hiszpańskimi winami delektują się mieszkańcy rozmaitych krajów na całym świecie.

Ze skąpanego w słońcu wina Hiszpania słynie

Hiszpański klimat wspaniale nadaje się do uprawy winorośli. Nic więc dziwnego, że stała się ona dziedzictwem kulturowym. Hiszpania jako jeden z największych producentów wina ma do zaoferowania sporo trunków. Fenicjanie zadbali o to, aby do uprawy i produkcji win użyto zaawansowanej techniki. Wina czerwone mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze, wpływa na to wiele czynników, między innymi skład i wiek. W przypadku winy różowych można mówić przede wszystkim o trunkach musujących. Wina białe nie zawsze mają białe zabarwienie. Mogą być koloru żółtego lub nawet przezroczyste. Jak wiadomo, rocznik ma ogromny wpływ na walory smakowe i zapachowe wina. Młode lub dębowe trunki, czyli z tego samego roku to sin crianza. Wina reserva leżakują w beczkach przez minimum 6 miesięcy, po czym kolejne 2 lata w butelkach. Jeśli ktoś szuka starszego rocznikowo wina, to powinien sięgnąć po gran reserva. Ma nie mniej niż 5 lat zanim znajdzie się w sprzedaży. Podział hiszpańskich win zależy również od zawartości cukru w litrze trunku. Mogą być wytrawne, abocados, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. W tych pierwszych maksymalna zawartość cukru wynosi 5 g na litr. Z kolei słodkie alkohole mają powyżej 50 g.

Czy wiesz, jakie ma wina hiszpańskie sklep w ofercie? Pora się przekonać

Hiszpańskie wina są skatalogowane zgodnie z kartą degustacyjna. Pod uwagę bierze się owocowość, słodycz, ciało, taniny, beczkowanie, złożoność, potencjał starzenia. Czerwone wina z Hiszpanii cieszą się ogromną popularnością. Jeśli ktoś szuka wytrawnego trunku, lekko kwaskowego, od którego bije świeżość, to powinien sięgnąć po Tempranillo & Garnacha Flores de Soligamar. Urzeka swoimi walorami zapachowymi. Można wyczuć połączenie maliny, fiołków i jarzyn. Rewelacyjnie pasuje do dań mięsnych. Wino Heredad Mestral Crianza o wyraźnej barwie ma słodki smak dojrzałych owoców i konfitur. Przyjemnie rozgrzewa. Ciekawą opcją będzie wino Sangria Solegria ze względu na nutę cytrusową. Połączenie pomarańczy z cytryną sprawdza się rewelacyjnie, szczególnie podczas ciepłych dni. Jeśli ktoś chce spróbować wytrawnego wina, w którym czuć suszone owoce, kawę i zioła, to powinien skosztować Gamellon Crianza. Tropikalne klimaty wyraźnie czuć w winie wytrawnym czerwonym Verdejo Hombre Pez. Zapewnia ono przyjemne orzeźwienie. Z kolei wino Sauvignon Blanc Visigodo wyróżnia się zapachem agrestu, marakui i liści porzeczki.