Smak portugalskiego wina zachwyca

Wina Portugalia ma wyśmienite, dlatego warto je kupić podczas pobytu w tym kraju, staną się świetną pamiątką z podróży. Oczywiście ma też w ofercie liczne wina portugalskie sklep online. Jeśli ktoś ich nigdy nie próbował, to warto zacząć od klasyki, bestsellerów. Szereg pozytywnych opinii to najlepsza reklama dla trunków. Na smak portugalskiego wina wpływa wiele czynników. Znaczenie mają oczywiście jakość i zasobność gleby w składniki odżywcze, ilość promieniowania słonecznego w ciągu dnia, wysokość i odległość od morza, opady atmosferyczne itd. Utalentowani i doświadczeni winiarze potrafią wyczarować wyśmienite trunki światowej klasy.

Wina z Portugalii dla przyjemności i zdrowotności

W Portugalii do wyboru jest wiele win, więc nie ma problemu z dobraniem ich do swoich preferencji. Na uwagę zasługuje Vinho Verde, czyli zielone wino, niezwykle orzeźwiające, delikatnie musujące. Można liczyć na lekkość, atrakcyjną cenę, wspaniale gasi pragnienie. Posmak jabłka i cytrusów dodaje unikalności temu trunkowi. W zależności od wybranego szczepu, wino Vinho Verde może zapachem przypominać górski strumień. Rewelacyjnie pasuje do owoców morza, sałatek i ryb. Kolejną opcją będzie Porto, czyli wino w wersji półsłodkiej i słodkiej, o większej zawartości alkoholu. Występuje w wersji Ruby, czyli klasycznego wina czerwonego i Tawny (o zapachu fig, karmelu, orzechów, kandyzowanych owoców ). Unikalny smak ma Madera, czyli wino leżakujące w drewnianych beczkach, które wygrzewają się w promieniach słońca. Taki zabieg sprawia, że trunek pachnie karmelem i orzechami. Wyczuwa się także aromaty dębowe i korzenne. Jeśli ktoś szuka pysznego wina portugalskiego, to powinien zainteresować się trunkami z regionu Minho. Dominują przede wszystkim wina białe, owocowe, lekkie, orzeźwiające. Lisboa to region odznaczający się dużą różnorodnością. Mnogość szczepów sprawia, że można przebierać w winach Białych i Czerwonych. Znajdzie się też coś dla osób które preferujących trunki niskoalkoholowe.

Pyszne wina z Portugalii czekają na skosztowanie

Miłośnikom win o mocnym aromacie owocowym, z wyraźnym posmakiem tanin można polecić alkohole produkowane w regionie winiarskim Alentejo. Z kolei Setubal słynie przede wszystkim ze słodkich win Moscatel. W regionie tym panuje optymalny klimat do uprawy winorośli, gorące powietrze w połączeniu z piaszczystymi glebami zapewnia uzyskanie świetnych efektów. Wina z Portugalii są dobre na każdą okazję. Jeśli ktoś potrzebuje mocniejszego wina białego o wytrawnym smaku, to polecić można przede wszystkim Papa Figos, Assobio, Sossego, Cartuxa. Z kolei z portugalskich win deserowych warto zainteresować się przede wszystkim Mateus. Jest to wino wytwarzany od wielu lat, marka powstała pod koniec II wojny światowej. Z musujących win prosto z Portugalii na szczególną uwagę zasługują Plexus, Raposeira i Murganheira. Wina Porto Reserva dotyczą trunków o delikatnym smaku. Z kolei Vintage odnosi się do win, które powstały z owoców zebranych i przetworzonych w jednym sezonie. Odznaczają się niezwykłymi walorami smakowymi. Natomiast trunki wieloletnie są mieszaniną win leżakujących przez kilka lub nawet kilkadziesiąt lat.