Czeskie wina - rarytasy w naszym sklepie!

Z czym najbardziej kojarzą się Czechy? Oczywiście z zabytkami wiekowej Pragi, uroczym krecikiem, serialem "Arabella" oraz knedlikami i piwem. To właśnie po kufel pieniącego się złocistego napoju sięgają najczęściej turyści odwiedzający ten kraj nad Wełtawą. Nic dziwnego, tamtejszy browar ma swoją wyrobioną markę i stał się potężnym towarem eksportowym. Mniej mówi się o czeskim winie, a to błąd! Na szczęście mitologiczny bożek Bachus zadbał o zaopatrzenie naszego sklepu także w reprezentację rodem z tego kraju.

Czeski wkład w produkcję wina

Nasi południowi sąsiedzi długo nie mogli się wyswobodzić ze swoistych kajdan ekonomicznych, które nałożył na nich reżim socjalistyczny. Czeski przemysł winiarski musiał uczyć się w zasadzie wszystkiego od nowa, będąc wcześniej w pełni uzależnionym od produkcji marnych "sikaczy" radzieckich. Z czasem jednak opanowano zasady terroiru, czyli wykorzystywania unikatowego splotu warunków geologicznych i klimatycznych, w których wytwarzany jest dany produkt spożywczy. Dzięki temu rodzime wina zyskały ściśle określony i niepowtarzalny charakter.

Krajobraz w Czechach jest zróżnicowany, istnieje również ekscytująca wielość odmian hodowanej winorośli, nic zatem nie stoi na przeszkodzie aby promować lokalne marki naznaczone silnym indywidualizmem. Czym się wyróżnia czeskie wino? Z pewnością na tle konkurencji delikatnością i wymiernie niższą zawartością alkoholu. Stawia się na uzyskiwanie naprawdę wysublimowanych bukietów i smaków.

Utarło się nawet powiedzenie popularne wśród zagranicznych turystów odwiedzających Czechy: "Jeśli ktoś mówi - spróbuj czeskiego wina, zostań przy piwie!". Jednak uwaga, jest to spore nadużycie. Wina czeskie pod względem popularności z pewnością nie są w stanie konkurować z kuflami zimnego piwka, ale żeby krytykować, trzeba najpierw spróbować. Tutaj stawia się na jakość, a nie na ilość. A oryginalne wina z Czech to prawdziwe rarytasy!

Tylko na telefon - są tak unikalne!

Jeżeli chodzi o wina czeskie sklep nasz ma do zaproponowania dwa takie unikalne rarytasy. Oba pochodzą z tradycyjnej winnicy Mikrosvin na Morawach. To właśnie tutaj na ponad 250 hektarach uprawia się grona, z których produkuje się rocznie 200 tysięcy litrów wina białego i 50 tysięcy litrów czerwonego. Na uwagę zasługują zwłaszcza winnice położone 350 metrów nad poziomem morza, na zboczach historycznej góry Palava. Winorośle muszą tutaj walczyć z wapiennymi skałami, co świetnie się potem ukazuje w mineralnym, silnym charakterze wytwarzanego w tym rejonie wina.

Mikrosvin Mikulov Chardonnay to białe winko zaskakujące aromatem i smakiem ananasa oraz melona. Długi start zwieńczony satysfakcjonującym finiszem wyróżnia ten wytrawny trunek, a gdzieś w oddali można wyczuć także nuty słodkiego awokado. W ustach na długo pozostaje lekki, pikantny posmak.

Z tej samej winnicy pochodzi drugie z proponowanych win. Jeżeli chodzi o czerwone wina Czechy nie mają może dużych zasług, ale tym razem mamy do czynienia ze strzałem w dziesiątkę. Mikrosvin Mikulov Merlot to ciemnogranatowy napitek atakujący aromatem wiśni i czekolady. Jedwabiste w smaku posiada wyczuwalne nuty czereśni i morwy.