Nie tylko kangury - wyśmienite wina Australii

Australia, ojczyzna kangurów, misia koala i eukaliptusów, to także producent jednych z najszlachetniejszych odmian wina na świecie. Sydney i Melbourne to miasta szczycące się absolutnym porządkiem i brakiem chaosu typowego dla innych wielkich metropolii. Dokładnie takie same są australijskie wina - łagodne, charakteryzujące się delikatnym bukietem, nie wywołujące nagłych eksplozji smakowych, ale świetnie skomponowane i współgrające rozmaitością nut. Odnaleźć w ich smakach można również ową wiekową tajemnicę, zawartą w starych i sprawdzonych recepturach, nawiązującą wprost do kultury rdzennych Aborygenów. Jeżeli jeszcze dodamy, że wielkim znawcą i smakoszem win z Antypodów jest znany i lubiany radiowiec pan Marek Niedźwiecki, to nikogo już chyba nie trzeba namawiać do spróbowania tych trunków.

Wina z Australii - jaka jest tajemnica?

Zacznijmy od takiej oto konstatacji. Australijczycy są narodem prawdziwych miłośników wina, często rozpieszczanych rankingami na najlepszych producentów tego napoju. Nic w tym jednak dziwnego! Antypody słyną ze światowej klasy regionów winiarskich, co przekłada się bezpośrednio na międzynarodową i zasłużoną reputację. Za kulisami tego sukcesu jest jednak stała i wytężona praca, często niedoceniana.

Jeżeli chodzi o wina Australia to głęboko w sercu kultowego regionu winiarskiego Australii Południowej kryje się ukryta tajemnica. To Grower-Owned Collective, czyli organizacja składająca się z około 100 różnych winnic i plantatorów. To cisi bohaterowie przemysłu winiarskiego w tym kraju, którzy spędzili stulecia wspólnie uprawiając owoce dla niektórych z największych i najbardziej uznanych producentów wina w Australii. Jak wiadomo - nie każdy bohater nosi pelerynę.

Słynne wina australijskie

Kilka nazw win z Australii jest doskonale znanych, a ich bukiet bez problemu rozpoznają prawdziwi koneserzy. Producenci celebrują najczęściej to, co jest najlepsze z południowoaustralijskich szczepów, a zatem Pinot Noir, Grenache czy Shiraz. jeżeli chodzi o wina australijskie sklep nasz ma jednak do zaoferowania znacznie więcej... w sumie, ponad 150 rodzajów!

Zacznijmy od australijskiej klasyki, czyli wspomnianego Shiraza. Co ciekawe geneza tego rodzaju wina jest francuska, jednak Australia bardzo twórczo rozwinęła pomysły tamtejszych producentów. Powstało wino niezwykle odważne w smaku, pełne, po które powinni sięgnąć miłośnicy delikatnych, aczkolwiek wyrazistych bukietów. Wina z tej rodziny są zwyczajowo nieprzejrzyste, o rubinowo-fioletowym odcieniu i oferują skoncentrowane dżemowe aromaty jagód i jeżyn. Charakterystyczne są również nuty zbliżone do wędzonego mięsa, a w drugim posmaku czarny pieprz.

Większość australijskich win słynie z wyraźnych smaków owoców i dębu (długie dojrzewanie w dębowych beczkach). Nie inaczej jest w przypadku rodzimej odmiany Chardonnay. Wraz z winami Shiraz to ponad połowa produkcji na Antypodach. W ciepłym klimacie Australii rodzime Chardonnay jest jeszcze bardziej owocowe i to już na samym starcie podczas konsumpcji. To właśnie to wino promowało nowatorską ideę, że trunki o smaku czarnej porzeczki, brzoskwini lub śliwki są całkowicie w porządku.

Oczywiście to nie wszystko! Do legendarnych producentów win, dołączyło teraz nowe pokolenie wysokiej jakości winiarzy, zdeterminowanych, aby pokazać, że Australia ma do zaoferowania coś więcej niż bomby owocowe. Przyjemne w odbiorze wina z rodziny Creek czy orzechowe wina McWilliams to tylko zaproszenie do dalszych poszukiwań wśród trunków rodem z Antypodów...