Pora poznać wina z Grecji

Wina Grecja ma wyśmienite, co wynika przede wszystkim z optymalnych warunków do uprawy winorośli. Kraj ten jest jednym z pierwotnych regionów winiarskich na całym świecie. Zapoczątkowali to starożytni Grecy, którzy szybko stali się czołowymi producentami trunków. Warto od razu zaznaczyć, że grecki klimat jest mocno zróżnicowany, w zależności od wybranego obszaru. Podzielono wobec tego kraj na 4 strefy winiarskie. Należy mieć to na uwadze podczas wybierania dla siebie alkoholu. Region ma ogromny wpływ na walory smakowe i zapachowe win. Będą one inne w przypadku trunków z północnej Grecji niż wysp egejskich, Grecji środkowej lub południowej.

Wieloletnia historia wina greckiego

Wino jest produkowane w Grecji od tysiącleci. Pierwsze wzmianki o tym trunku pojawiły się już w czasach prehistorycznych. Odgrywało one ogromną rolę w epoce brązu, stanowiło pożądany towar handlowy. W okresie archaicznym uprawa winorośli dotyczyła już całego kraju. Wraz z upływem czasu rozwinięta techniki produkcji, więc zaczęło uzyskiwać lepsze efekty. Za kolonizatora winiarstwa uznaje się Wielkiego. W czasach hellenistycznych za największy ośrodek produkcji wina uznawano wyspy morza egejskiego. Zgodnie z kartami historii Rzymianie przejęli kulturę winiarstwa właśnie od Greków. Nowoczesna era greckiego wina miała miejsce dopiero w XX wieku, po raz pierwszy sklasyfikowano trunki. Zaczęto umieszczać informacje o tym, skąd pochodzi. Na przestrzeni lat bardzo inwestowano w rozwój winnic, przez co obecnie Grecja może pochwalić się najbardziej innowacyjną technologią. Nad produkcją trunków czuwają utalentowani winiarze. Greckie winnice przyciągają tłumy turystów z całego świata. Wytwarzają najlepszej jakości wina deserowe. Gama barw greckich win jest bardzo zróżnicowana i bogata. Można znaleźć gatunki niezwykle intensywne w smaku lub wręcz aksamitne. Wystarczy powąchać grecki trunek, aby wyczuć wyraźnie świeżo zebrane owoce i bakalie.

Czy najlepsze wina greckie sklep online ma w swojej ofercie? Przekonaj się osobiście

Jeśli ktoś chce spróbować pysznego wina z Grecji, o wysokim poziomie kwasowości, to powinien sięgnąć po vinsanto, które powstaje wyłącznie na wyspie Santorini. Do produkcji sięga się tylko po bardzo dojrzałe owoce, o ogromnej zawartości kwasu winowego. Winogrona są suszone przez kilkanaście dni na słońcu. Kolejnym etapem jest leżakowanie w dębowych beczkach przez minimum 2 lata. Intensywny aromat podbija smak potraw można liczyć na przyjemne orzeźwienie, które sprawdza się idealnie podczas ciepłych dni. Wino samo w sobie świetnie odnajduje się w roli deseru. Ma pikantne i słodkie nuty, więc będzie odpowiednim wyborem do dań na słodko i w wersji wytrawnej. Bardzo popularny jest muscat, którego można polecić miłośnikom słodyczy. Gronowy aromat jest bardzo bogaty, rewelacyjnie pasuje do serów, ciast owocowych, pierników. Czuć wyraźnie połączenie miodu z cytrusami. Godne uwagi będzie także wino muscat of lemnos, pełne smaku, o łagodnym aromacie, z nutami mięty. Z kolei muscat of Samos ma bardzo bogaty i unikalny bukiet. Wspaniale przenikają się nuty kwiatowe i owocowe. Nie można zapomnieć również o mavrodaphne, o głębokim zabarwieniu, mocnym aromacie. Powstaje z ciemnych owoców, słodkich przypraw i ziół.