Z czego wynika wyjątkowość win z Gruzji?

Czy wina z Gruzji są smaczne? Nie można być tego pewnym, dopóki się ich nie spróbuje. Każdy ma inne preferencje, ale ogromny wybór sprawia, że dla wszystkich znajdzie się odmiana urzekająca walorami smakowymi i zapachowymi. Warto wiedzieć, że sposób produkcji gruzińskich win znalazł się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO, więc tylko potwierdza to unikalność trunków. Winiarstwo pojawiło się w Gruzji 8000 lat temu. Gruzińscy winiarze opracowali technikę pozwalającą na długoterminowe przechowywanie wina, służyło do tego ogromne naczynie zakopywane w ziemi. Miało to ogromny wpływ na smak alkoholu. Mógł on przeleżeć w taki sposób przez kilkadziesiąt lat.

Jakie ma wina Gruzja ? Czym się one charakteryzują?

Kolebką światowego winiarstwa jest Gruzja, która stanowi czołowego producenta w wytwórstwie wyśmienitego wina, cechującego się głębią smaku i aromatu. Gruzini pomimo rozwoju technologii nie sięgają po innowacyjne rozwiązania. Stawiają na tradycję, w której właśnie tkwi sekret. Od tysiącleci gruzińskie wino powstaje w dużym dzbanach glinianych, które umieszcza się w wykopanych dołach. Najstarsze amfory pochodzą już z czasów neolitu. Oczywiście poznano współczesne metody fermentacji wina przy użyciu beczek, z której korzystają państwa na całym świecie, ale pomimo tego nie zrezygnowano całkowicie z tradycji. Nadal można wobec tego bez trudu skosztować wina wytworzonego przy użyciu kwewri. Nawet jeśli ktoś nie jest smakoszem, to szybko zorientuję się, że wina z Gruzji są niepowtarzalne. Można liczyć na zakup trunku wysokiej jakości, pochodzącego z ekologicznych upraw. Zgodnie z europejską metodą w windykacji wino może dojrzewać w drewnianych beczkach i stalowych kadziach lub w glinianych naczyniach. Są one zakopywane w całości, nie wystaje nawet wylot szyjki. Wina bursztynowe powstają z białych winogron, które są macerowane przez długi czas na skórkach owocowych.

Wina gruzińskie sklep z bogatym zaopatrzeniem

W Gruzji jest mnóstwo odmian winorośli, ale w sprzedaży znajduje się ich zaledwie 38. Jeśli ktoś pragnie posmakować trunku z najsłynniejszego szczepu, to powinien sięgnąć po saperavi. Cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoją uniwersalność. Świetnie nadaje się do produkcji win słodkich, półsłodkich, wytrawnych i wzmocnionych. Kachetia to największy region winiarski w Gruzji, który słynie z białego wina wytrawnego tsinandali oraz czerwonego saperavi. Na szczególną uwagę zasługują sviri krakhuna, obchuri tsolikouri i kvalituri tsitska. Wina z regionu Kartlia są wytwarzane metodą europejską, popularnymi białymi szepamia są chinuri, gori, mtsvane oraz budeshuri. Z kolei miłośnikom wina czerwonego można polecić tavkveri, shavkapito i saperavi. Winnice Raczy słyną z win słodkich. Natomiast Wybrzeże Czarnomorskie może pochwalić się pysznymi trunkami powstałymi z odmian szczepów: tsolikauri, ożaleszi, chkhaveri. Wino białe tsinandali ma ma delikatną strukturę, aromaty kwiatowe i cytrusowe. Tvishijest jest słodsze, można wyczuć zielone jabłko i gruszkę. Wino alazani jest białe, półsłodkie, orzeźwiające, delikatne, niezwykle owocowe. Czerwone wino mukuzani idealnie sprawdza się w towarzystwie ten mięsnych.