Wina z Chile - egzotyczny chillout

Rzadko zdarza się kraj, który ma do zaproponowania taką wszechstronność geograficzną i klimatyczną. Od zmarzlin na południu, przez pustynie na północy, górzyste wschodnie Andy i zachodnie chłodne wybrzeże Pacyfiku, Chile posiada wszystko, można sobie tylko wyobrazić, by produkować światowej klasy wino. Nic zatem dziwnego, że to kraina winem płynąca! Od siódmego lidera na świecie wymaga się dużo, a lokalni winiarze śmiało podejmują rękawicę rzuconą im przez resztę konkurencji. Produkowane smaki z procentami pieszczą podniebienia konsumentów od wielu lat. Dlaczego wina z Chile są takie dobre?

Wina z Chile - co stanowi o ich wyborności?

Przede wszystkim trzeba tutaj podkreślić sposób fermentacji i doboru szczepów do produkcji wina. Pikantne w swoim charakterze grona z przybrzeżnej Casablanki, a z drugiej strony soczyste czerwienie z Maipo są doskonałe, ale w niczym im nie ustępują winogrona z regionu wysokogórskich Elqui lub chłodniejszego Bio na południu. W wielu przypadkach wybór „starych winorośli” daje wino o niezwykle wyrazistej tożsamości – wydają one stosunkowo mniej owoców, ale mają za to większą głębię i żywy charakter.

Wina Chile oferują również prawdziwą czystość w procesie fermentacji. Dzięki suchemu klimatowi jest stosunkowo mało chorób i szkodników winorośli, więc kraj ten ma wspaniałe możliwości dla rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego, bez nadmiernego używania pestycydów i herbicydów. Starzy winiarze z Chile zawsze będą poza tym podkreślać, że uprawa winorośli powinna się odbywać w harmonii z fazami Księżyca, które rządzą nurtami wody. W tym nieco magicznym podejściu do sprawy jest w istocie metoda!

Przebogaty wybór win z Chile

To właśnie jeżeli chodzi o wina chilijskie sklep nasz ma do zaoferowania jedną z najszerszych gam w swoim asortymencie. O wszystkich rodzajach i ich lokalnych odmianach można by doprawdy napisać całkiem opasłe tomiszcze, więc warto skupić się przynajmniej na tych najbardziej znanych i najciekawszych winach. Klienci natomiast będą mogli do woli przeglądać bogate zasoby naszych półek.

Jeśli pada hasło Chile to w temacie wina pojawia się od razu nazwa Carmenere. Napój ten ma zmysłową głębię Merlot z delikatnym i intrygującym dodatkiem lokalnych przypraw. Chile uczyniło z niego swój markowy produkt, a dzięki czołowym producentom, takim jak De Martino, jest to przyzwoita alternatywa dla słynnego Malbec. Istnieją również klasyczne czerwone mieszanki, które zasługują na swój kultowy status, takie jak choćby Sena.

Przenieśmy się teraz na chwilę do urokliwej doliny Colchagua. To tutaj powstaje inne marki chilijskiego wina, które wyniosła ten kraj do grona najlepszych producentów "nektaru bogów". Casa Silva to rodzinna plantacja, na której rosną winorośle pamiętające jeszcze jej początki w XIX wieku! Produkowane zgodnie ze starymi receptami chilijskie odmiany Cabernet czy Chardonnay ujmują swoim charakterem i konsystencją.

Generalnie w naszym sklepie jest dostępnych ponad 270 rodzajów wina rodem z Chile. Znajdują się wśród nich produkty powszechnie dostępne, jak i te z najwyższej półki cenowej - dostępne tylko na telefon.