Co pysznego oferują węgierskie winnice?

Wiele osób zastanawia się, czy mają smaczne wina Węgry, a odpowiedź może być tylko jedna. Kraj ten znany jest z produkcji wysokiej jakości trunków. Wina z Węgier cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, właśnie z tym są najbardziej kojarzone. Turyści mogą niemalże na każdym kroku zobaczyć pola, na których uprawia się winorośl. Pojawiły się już za czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego. Wina węgierskie zyskały na popularności przede wszystkim w czasach średniowiecznych. Zaczęły być eksportowane do innych krajów na masową skalę. Oczywiście na początku trunkami raczyli się tylko zamożni, nie brakowało ich na dworach szlacheckich. Na Węgrzech znajdują się 22 regiony winiarskie, więc jest w czym wybierać.

Węgry winem płynące

Za najsmaczniejsze uznaje się wina z regionu Tokaj. Wytworzone w nim wina zna każdy koneser, urzekają one niezwykłymi walorami smakowymi. Tokaj jest pierwszym na świecie zamkniętym regionem winiarskim, przez co produkowane trunki mają zastrzeżoną nazwę. Region znajduje się na terenach wulkanicznych, co przekłada się na bardzo żyzną glebę. Idealnie nadaje się do uprawy winorośli. Optymalne warunki tworzy również wysoki poziom wilgoci ze względu na dostęp do dodatkowych rzek wraz z ich wieloma rozlewiskami i dorzeczami. Warto wiedzieć, że wino Tokaj powstało przez przypadek. Miasto znajdowało się pod okupacją Turcji, przez co zbiory winogron się mocno opóźniły. Zdążyły się pomarszczyć i pokryć szarą pleśnią. Na początku miały zostać wyrzucone, ale wiązało się to z wieloma stratami dla mieszkańców. Postanowiono wykorzystać surowiec do produkcji wina, efekt zaskoczył wszystkich. Wino było niezwykle smaczne, słodkie. Tak powstał właśnie trunek Tokaj, którym raczą się obecnie mieszkańcy rozmaitych krajów. Tokaj jest białe, najczęściej deserowe i słodkie, chociaż dostępne są również odmiany wytrawne. Wyróżnia się wiele rodzajów wina Tokaj, w zależności od szczepów winorośli.

Wina węgierskie sklep internetowy z najlepszymi trunkami z różnych regionów

Winnice nad Balatonem znajdują się nieopodal pozostałości po wulkanie, dzięki czemu winorośl rośnie na bardzo żyznej glebie. Panuje wysoka wilgotność powietrza ze względu na sąsiedztwo jeziora. Na Węgrzech królują wina białe, ale można też skosztować pysznych win czerwonych i trunków musujących. Do najpopularniejszych szczepów winorośli zalicza się łagodny Olaszrizling, aromatyczne Ai Oliver i Csersegi Füszeres oraz Furmint w wersji wytrawnej lub słodkiej. Furmint to szczep długo dojrzewający, z którego powstają wina o wysokiej kwasowości, bardzo orzeźwiające, idealne na lato, ale nie tylko. Kekfrankos to najczęściej spotykana ciemna odmiana winorośli, o wysokiej kwasowości. Delikatne wina czerwone powstają ze szczepu Kadarka. Jeśli ktoś lubi wina musujące, słodkie, z wyczuwają nutką cytrusów, to z pewnością posmakuje mu Madame Pompadour Doux. W przypadku osób sięgających po wino okazjonalnie, warto zdecydować się na Muskat ze względu na lekkość. Będzie to również uniwersalny pomysł na prezent. Z kolei Budahazy zachwyca mnogością owocowych nut, długim finiszem i elegancją.