Jakie są wina mołdawskie?

Jeśli ktoś nadal nie wie, czy wina z Mołdawii są smaczne i warte swojej ceny, to czas najwyższy to sprawdzić. Nie należy ograniczać się wyłącznie do znanych trunków. Warto eksperymentować z alkoholem pochodzącym z różnych rejonów świata. Każdy kraj ma coś innego do zaoferowania i nie trzeba nawet opuszczać granic Polski, aby się o tym przekonać. Mołdawskie winnice to miejsca, które warto odwiedzić osobiście, aby zobaczyć na własne oczy, jak powstają wyborne trunki i spróbować czegoś niezwykłego. Obecnie w Mołdawii napojami alkoholowymi nazywa się wyłącznie wina mające co najmniej 15% alkoholu. Co w takim razie ze słabszymi trunkami? Stały się one produktami spożywczymi. Oznacza to, że można je reklamować i sprzedawać w nocy.

Wina mołdawskie sklep internetowy z najlepszymi trunkami z różnych regionów

Mołdawskie tradycje winiarskie mają już ponad 5000 lat. Przeważają przede wszystkim lekkie i słodkie wina. Jeśli ktoś stawia na wytrawne trunki, to może liczyć na spory wybór. Klasyką będzie Era Cabernet Sauvignon. Jest ono wytrawne, często zestawione z daniami mięsnymi, serowymi i z grilla. O optymalnym zbalansowanie można mówić także w przypadku wina Alb de Hanaseni Traminer. Dobra jakość połączenia z przystępną ceną sprawiają, że cieszy się sporą popularnością. Zaletą będzie także uniwersalność. Jest to białe wino półwytrawne pasujące do wszystkiego, więc warto mieć je zawsze pod ręką. Jeśli ktoś szuka czegoś bardziej wykwintnego, to powinien zainteresować się winem Incantare Chardonnay. Jego słodycz wspaniale współgra z białym mięsem, sałatkami, owocami morza. Bardziej rozbudowane jest wino Amfora Chardonnay Reserve. Dojrzewa w dębowych beczkach, będzie świetnym wyborem na elegancką kolację lub obiad. Jeśli ktoś lubi trunki z nutami owocowymi, które powoli rozwijają się na podniebieniu, to powinien spróbować tego trunku. Będzie odpowiedni także w przypadku dań rybnych lub jarskich. Do najlepszych win mołdawskich należy również Era Pinot Noir, słodkie, delikatne, świeże, z nutami trawy.

Przemysł winiarski w Mołdawii kwitnie

Swoje pyszne wina Mołdawia ma w wielu wariantach do wyboru, jest dla każdego znajdzie się coś smacznego. Kraj ten kojarzony jest zwykle z winem czerwonym słodkim, ze sporą ilością cukru resztkowego. Na przestrzeni lat sporo się zmieniło w uprawie i produkcji. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawiło, że wina z Mołdawii podbiły serca mieszkańców wielu krajów. Można nawet mówić o uzyskaniu poziomu światowego, dorównują najpopularniejszym trunkom. Warto wiedzieć, że to właśnie wina mołdawskie zdobyły setki medali podczas przeróżnych konkursów międzynarodowych. W Polsce koneserzy coraz chętniej po nie sięgają, aby przekonać się osobiście o ich wyjątkowości. Wino wraz z jego kulturą stanowią największy skarb narodowy Mołdawii, to właśnie na terenie tego kraju można spotkać niemalże wszystkie odmiany win i unikalne odmiany winorośli. Na niepowtarzalność mołdawskich trunku w dużej mierze wpływa połączenie tradycji z nowoczesnością. Z roku na rok zwiększa się eksport i to o kilka procent. Pomimo niewielkiej powierzchni Mołdawia może pochwalić się rozległymi uprawami winorośli.