Informacja o tym, że przebywasz na stronie jest przez nas przetwarzana i wykorzystywana jest w celach statystycznych.
Niektóre z danych podanych w trakcie korzystania z serwisu mogą być przetwarzane do sprzedaży naszych produktów. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

Wina ChardonnayGiramonte Frescobaldi Wina Wina z Nowej ZelandiiGrand Durhene ChampagneWina AustraliiWino WinaBachus Wina o WinieKentucky Bourbon WhiskeyMoet ChandonWINA KOLEKCJONERSKIEWina Chardonnay 1Wina Chilijskie Bachus WinaWina Napa Valley Bachus WinaWina PenfoldsMoet Chandon Szampan w promocjiWino Bachus WinaFerrari Wina MusująceGosset ChampagneChampagne La Grande Dame SzampanWina PrimitivoWina Primitivo BachusWina Antinori Toskaniawina WarszawawinowinaVall Llach WinaWina AllegriniDom Perignon ChampagneChateau Lafite Rothschild WinaPotocki WódkaMichel ChapoutierProsecco WinaBodega Dehesa de los CanonigosBourbon WhiskeyWina BordeauxWhisky JapaneseDalmore WhiskyWhisky Wina w uczciwych cenachAlkohole MocneWhisky Whiskey Bourbon AlkoholeGlenfiddich WhiskyMarques de Riscal Gran ReservaBeringer WinaThe Balvenie WhiskyDom Perignon Champagne VintageLAGAVULIN WHISKY ISLAYBachus Whisky 30% OFFKim Crawford Sauvignon BlancJameson WhiskyPierre Ferrand CognacBowmore Whisky IslayAmrut Whisky IndiePlantation RumsKavalan Whisky BachusDobry RumChampage Demi Sec z Szampan FrancjiWhisky dla CiebieChampagne Vintages Szampan z FrancjiChampagne Rich Szampan z Francji VeuveChampagne Extra Brut Veuve Clicquot SzamChampagne Brut Szampan z Francji Veuve Champagne Rose Szampan Różowy z Francji Aberlour Whisky SpeysideDalmore WhiskyWina Napa ValleyWino na lato
wino

Sklep Bachus - Wina Koszerne

Koszerne wino jest podpisane przez rabina który gwarantuje że cały proces produkcji od dbania o winne krzewy, aż po butelkowanie, był wykonywany przez Żydów religijnych (z wyłączeniem kobiet). Ważne restrykcje związane z zbiorem winogron, winogrona można zbierać z krzaków od czwartego roku ich owocowania, pomiędzy krzewami nie można uprawiać nic innego. Niedużą ilość wina koszernego należy wylać, co siódmy rok winnica powinna odpoczywać, wszystkie urządzenia do produkcji wina koszernego powinny być używane jedynie do win koszernych.

Zasady koszerności wina wywodzą się z Tory (Pięcioksięgu Mojżeszowego), zostały uściślone w Torze ustnej (Miszna i Talmud). Zasady koszerności wina są ściśle przestrzegane przez ortodoksyjnych żydów. Żydzi wyznający judaizm reformowany, konserwatywny i rekonstrukcjonistyczny odrzucają lub znacznie liberalizują przepisy halachy, w tym także dotyczące pokarmu. Nadzór nad przestrzeganiem koszerności wina w produkcji żywności jest zadaniem rabinów, którzy jednak często różnią się w interpretacjach albo nawet wydają rozbieżne orzeczenia.

Używanie wina koszernego ma długą historię w judaizmie, sięgając czasów biblijnych . Archeologiczne dowody wskazują, że wino wytwarzano w starożytnym Izraelu. Tradycyjne i religijne używanie wina było kontynuowane w społeczności żydowskiej diaspory . W Stanach Zjednoczonych wina koszerne zaczęto kojarzyć ze słodkimi winami Concord produkowanymi przez wytwórnie winiarskie założone przez żydowskich imigrantów w Nowym Jorku.

Począwszy od lat 80-tych, tendencja do produkcji wytrawnych win koszernych o wysokiej jakości rozpoczęła się wraz z odrodzeniem izraelskiego przemysłu winiarskiego. Obecnie koszerne wino jest produkowane nie tylko w Izraelu, ale na całym świecie, w tym w winach premium, takich jak Dolina Napa i region St-Emilion w Bordeaux.

Prawie wszystkie święta żydowskie mają kontakt z winem koszerny, w szczególności Seder Pesachowy, w którym wszyscy obecni piją cztery filiżanki wina koszernego, w Purim na świąteczny posiłek, aw Szabat wymagają obligatoryjnych błogosławieństw ( Kidusz ) nad wypełnionymi kubkami koszernego wina, które są następnie pijane. Sok winogronowy nadaje się również na te okazje. Jeśli w szabat nie ma wina koszernego ani soku z winogron, to wystarcza błogosławieństwo nad challah . W żydowskich małżeństwach , obrzezaniach i odkupieniu pierworodnych ceremonii, obowiązkowe błogosławieństwo Borei Pri HaGafen ("Błogosławiony jesteś, Panie, który stworzył owoc winnej macicy ") jest prawie zawsze recytowany nad koszernym winem (lub sokiem z winogron ).

Polecane Wina Koszerne:

 

Serwis przeznaczony dla osób pełnoletnich
Czy akceptujesz te warunki i masz ukończone 18 lat?

TAK NIE