Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

LIGURIA Riwiera

Liguria to włoski przybrzeżny region winiarski położony w północno-zachodniej części Włoch, na włoskiej Riwierze . Graniczy z regionem winnym Piemont na północy, Alpami i francuskim regionem winiarskim Prowansji na zachodzie, Apeninami i regionem winnym Emilia-Romagna na wschodzie z niewielką granicą dzieloną z Toskanią na południowym-wschodzie wzdłuż Morze Liguryjskie. Winnice zajmują wąskie przestrzenie na zboczach gór schodzących do morza. Wśród uprawianych tu odmian winorośli znajdziemy przede wszystkim szczepy: Albarola, Bosco, Vermentino, Sangiovese , Canaiolo , Ciliegiolo , Pollera nera , Bracciola nera , Trebbiano. Region winiarski Liguria znany jest z jasnych białych win, zwłaszcza z Bosco, Albarola i Vermentino (znany lokalnie jako "Pigato" w przypadku barwników, które pojawiają się na dojrzałych winogronach). Występują tutaj również dwa czerwone odmiany winogron - Rossesse i Ormeasco (podobne do Dolcetto Piemontu). Wina Rossesse z Piemontu są szczególnie owocowe i pikantne. Ogólnie rzecz biorąc, białe wina stanowią 75% całkowitej produkcji wina w Piemoncie. Pod względem produkcji wina, nierówny teren i stosunkowo niska jakość gleby stawiają przed wieloma wyzwaniami. Winnice często sadzi się wzdłuż wzgórz o stromych zboczach, gdzie może być trudno je utrzymać. Ze wszystkich regionów winnych Włoch Liguria ma drugą co do wielkości produkcję wina, pomimo klimatu śródziemnomorskiego. Produkcja wina w Ligurii trwa już prawie 2500 lat - od czasów starożytnych Etrusków i Greków. W czasach rzymskich region Cinque Terre ("Five Lands") był znany z tradycji winiarskich. Dziś Cinque Terre jest prawdopodobnie najważniejszym DOC w Ligurii. Ma winnice klifowe z widokiem na małe wioski rybackie.

Poniżej znajduje się lista DOCs w regionie Liguria wraz z winogronami, które mogą być zawarte w mieszance w różnych procentach, które są regulowane pod etykietą DOC.

Cinque Terre DOC - Tylko białe wino DOC produkujące wino z winogron Bosco , Albarola i Vermentino . Styl passito i liquoroso wykonany z tych samych winogron może być również produkowany pod nazwą Sciacchetra .

Colli di Luni DOC - Czerwone i białe wino DOC produkujące wino z Sangiovese , Canaiolo , Ciliegiolo , Pollera nera , Bracciola nera , Trebbiano i Vermentino.

Colline di Levanto DOC - czerwone i białe wino DOC produkujące wino z Sangiovese, Ciliegiolo, Vermentino, Albarola i Bosco.

Golfo del Tigullio DOC - Czerwone, białe, różowe i musujące wino DOC produkujące wino z Ciliegiolo, Dolcetto , Vermentino, Bianchetta i Moscato . W ramach tego DOC można produkować wino deserowe w stylu passito z niearomatycznych odmian lokalnych.

Riviera Ligure di Ponente DOC - Czerwone i białe wino DOC produkujące wino z Dolcetto (znane lokalnie jako Ormeasco ), Pigato , Rossese i Vermentino.

Rossese di Dolceacqua DOC - Tylko czerwone wino DOC produkujące wino z winogron Rossese (znane lokalnie jako Rossese di Ventimiglia)

Val Polcevera DOC - Czerwone, białe i musujące wino DOC produkujące wino z Dolcetto, Sangiovese, Ciliegiolo, Barbera , Vermentino, Bianchetta, Albarola, Pigato, Bosco i Rollo .