Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Molise region górzysty w południowo-środkowych Włoszech i jest jednym z najmniejszych regionów winnych w kraju, obok Doliny Aosty . Sąsiaduje z Abruzzo i Lacjum na północy, a Kampania i Apulia od południa. Uważa się, że jest to raczej niejasny region, ponieważ chociaż wina zostały wyprodukowane w Molise już w 500 rpne z wpływami pochodzącymi od Samnitów, Etrusków i Rzymian, dopiero w drugiej połowie XX wieku uzyskała niepodległość jako region winiarski. . Opuszczony przez sąsiada Abruzzo, którego politycznie była częścią do 1963 r. (Abruzzi i Molise), Molise w końcu zyskał dwa własne DOCs, Biferno i Pentro di Isernia , w latach osiemdziesiątych. Wina Biferno produkowane są w prowincji Campobasso i obejmują czerwone, białe i róże. Białe mieszanki zawierają głównie Trebbiano Toscano wspierany przez mniejsze części Bombino , podczas gdy czerwoni wychylają się ku Montepulciano w połączeniu z małą Aglianico i trochę Trebbiano Toscano. Pentro di Isernia produkuje również wszystkie trzy, chociaż jego czerwona mieszanka składa się z mieszanki Montepulciano / Sangiovese . Wina Biferno różnią się nieznacznie, odznaczają się mniejszą kwasowością i większą masą ze względu na terroir : góry ustępują miejsca wysokim równinom, które schodzą w kierunku morza. W 1998 roku do tych dwóch DOC dołączyła nowsza Molise del Molise DOC, która obejmuje cały region i (w przeciwieństwie do swoich odpowiedników) wytwarza również musujące spumante . Na tym obszarze królują różne odmiany winorośli, w tym Aglianico, Cabernet Sauvignon , Chardonnay , Falanghina , Montepulciano i rodzima Tintilia.

Pomimo niewielkich rozmiarów - winnice zajmują około 23 475 akrów (9500 ha), a produkcja wynosi tylko około 400 000 hl rocznie, z czego tylko 2% to DOC - region ten oferuje zróżnicowaną topografię . Winnice na zboczu wzgórza zapewniają doskonałą ekspozycję i obfite promienie słońca, w którym rosną winogrona. Większość winorośli znajduje się na południowych wzgórzach i dolinach otoczonych pasmami Matese i Mainarde. Połączenie gleb morenowych i wapiennych, ich usytuowanie między Apeninami i Morzem Adriatyckim oraz zróżnicowany klimat (żegluga wzdłuż wąskiej części wybrzeża, umiarkowana w górnych dolinach i kontynentalna dalsza głębia lądowa wokół górzystych obszarów) zapewnia dogodne warunki do uprawy winorośli.

Winnice z Molise polecane: Cantina Cooperativa Val Biferno A.R.L, Tenute Martarosa, Angelo dUva, Cantina Cliternia, Iac Industrie Agroalimentari Consociate Srl, VinoVigna - Studio Associato Molise, Cantina Sociale S. Zenone, Cantina Giagnacovo, Cantine De Lisio - Az. Agr. Biologica, Di Tullio Vini, Azienda Agricola Colle Sereno, Cantina Valtappino, Cantine Borgo di Colloredo, Cantine Salvatore, Terresacre, Azienda Agricola Cianfagna, Cantine Iorio srl, Di Majo Norante, Cantine Cipressi…

Apelacje regionalne:

DOC - Biferno, Molise, Pentro di Isernia lub Pentro

IGT - Osco lub Terre degli Osci, Rotae