Chile Wina – wszystko rozpoczęło się za pośrednictwem mnichów, którzy wszędzie gdzie się poruszą zawsze zasadzą jedną z winorośli. Podobnie było z Winami Chile początki XVI w lub wcześniej pierwsze nasadzenia pojawiły się dzięki mnichom. Początkowo Wina Chile były niskiej jakości do czasu inwestycji Europejskich winiarzy pełnych wiedzy i praktyki na początku XX w zaczęli produkować dobre Wina Chile.

Historia winiarstwa w Chile sięga XVI w. i jest powiązana z przybyciem europejskich misjonarzy, którzy sadzili winorośl, żeby robić wina w celach sakramentalnych.

Wina Chile różnią się smakiem i charakterystyką podobnie jak cały region Wina Chile. Kraj jest rozciągnięty na długość 4317 km i wąski na 164 km gdzie tereny są zróżnicowane, co sprawia, że Wina Chile z różnych regionów będą się różnić. Chile Wina region jest rozciągnięty pomiędzy Oceanem Spokojnym z zachodu i Andami od wschodu i ma świetne warunki uprawy winorośli.

W Chile kluczowym elementem wpływającym na terror jest klimat Pacyfik chłodzi i Andy nawadniają przy roztopach. Tereny Chile Wina rozciągają się na około 1174 km od północnych winnic Atacama aż do południowych Malleco Valley. W północnych regionach Chile Wina klimat jest znacznie cieplejszy, a w okolicach Bio-Bio jest bardziej wilgotno i deszczowo.

Central Valley obecnie jest uznawany z najlepszy terror Chile, gdzie klimat jest gorący i suchy, ale amplitudy dzienne są na tyle znaczące, że pomaga to winogronom odpoczywać i zachować dobry poziom kwasowości.

Chile zostało rozsławione dzięki szczepowi Carmenere, który pozwala produkować wina mocno owocowe i niedrogie utrzymując dobrą jakość wina. W Chile dobrze poza Carmenere czują się szczepy win: Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Pinot Noir, Cabernet Franc, Malbec, Chardonnay i Sauvignon Blanc, Viognier, Pinot Grigio, Riesling…

Ważne regiony Wina Chile: Coquimbo: Elqui Valley, Limarí Valley, Choapa Valley. Aconcagua : Aconcagua Valley, Casablanca Valley, San Antonio Valley. Central Valley : Maipo Valley, Cachapoal Valley, Curicó Valley, Maule Valley. Southern: Itata Valley, Bío-Bío Valley, Malleco Valley…