Alentejo Wina region winiarski Alentejo, położony w południowo-środkowej i południowej części Portugalii, jest stosunkowo gorącym i suchym regionem, który jest najlepiej znany z bogatych, łatwych do picia czerwonych win. Region Alentejo jest podzielony na 8 różnych podstref, w tym Borba, Évora, Granja-Amareleja, Moura, Portalegre, Redondo, Reguengos i Vidigueira. Region pofałdowanych równin, Alentejo przedstawia stosunkowo gładki i płaski krajobraz, który rozciąga się na prawie jedną trzecią kontynentalnej Portugalii. Tylko Serra de São Mamede, na północ od denominacji, różni się od standardu. Gleby przeplatają się między łupkami, gliną, marmurem, granitem i wapieniem, w niezwykłej różnorodności. Klimat jest wyraźnie śródziemnomorski, gorący i suchy, z silnym wpływem kontynentalnym.

Alentejo Wina głównie wytwarzają wina z : Abundante , Alfrocheiro Preto , Alicante Bouschet , Antão Vaz , Arinto , Cabernet Sauvignon , Carignan , Chardonnay , Diagalves , Fernão Pires , Grand noir , Manteudo , Moreto , Palomino , Periquita , Rabo de Ovelha , Tempranillo , i Trincadeira .

Wybrane winnice Alentejo:

J. Portugal Ramos wines S.A., Wines Dona Maria, Herdade do Rocim, Herdade do Menir - Couteiro-Mor Vinhos do Alentejo, Herdade do Mouchão, Quinta do Mouro, Adega da Cartuxa, Adega Mayor, Herdade da Malhadinha Nova, Herdade do Esporão, Herdade dos Grous, LAND Vineyards, Adega Vila Santa - João Portugal Ramos Wines, Monte da Ravasqueira, Herdade das Servas, Quinta do Carmo…