Stellenbosch region win nic, można powiedzieć że jest najbardziej znanym regionem produkującym wina w Republice Południowej Afryki . Miasto w Nadbrzeżnym regionie Przylądka Zachodniego jest przesiąknięte historią i doskonały terror dla najbardziej znanych winiarskich w kraju. Cabernet Sauvignon jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą winorośli w regionie i często jest łączona z Merlot w celu wytworzenia win zbliżonych do Bordeaux Blend .

Stellenbosch znajduje się zaledwie 25 mil (40 km) na wschód od Kapsztadu. Góra Simonsberg na północy oddziela ją od Paarl , a pasmo górskie Hottentot Hollands po wschodniej stronie oddziela ją od zatoki Walker Bay . False Bay leży mniej więcej 12 mil (20 km) na południe.

Winnice Stellenbosch pokrywają łagodne wzgórza Stellenbosch, od Helderberg na południu po niższe zbocza góry Simonsberg na północy. Teren ten pozwala na dużą różnorodność stylów winiarskich, a mezoklimaty nadające się do uprawy różnorodnych odmian winorośli znajdują się wśród odsłoniętych wzgórz i osłoniętych dolin. Region win nic Stellenbosch jest podzielony na pięć oficjalnych okręgów: Simonsberg, Bottelary, Devon Valley, Papegaaiberg i Jonkershoek Valley.

Gleba granitowa i piaskowcowa znajdują się w Stellenbosch. Ich wysoka zawartość gliny oznacza, że ​​podczas swobodnego opróżniania mają doskonałe właściwości zatrzymywania wody. Wystarczające opady zimą pozwalają plantatorom ograniczyć nawadnianie do minimum. Wiele już zrobiono na temat przydatności gleb w Stellenbosch do produkcji win czerwonych.

Klimat regionu jest stosunkowo gorący i suchy, chociaż wpływy morskie pochodzą z False Bay na południu. Chłodzące południowo-wschodnie powiewy popijają popołudniami winnice, odświeżając winogrona po porannym słońcu. Odmiany białego wina są często sadzone bliżej oceanu, gdzie ten efekt jest bardziej wyraźny.

Szczepy winorośli Stellenbosch z odmian czerwonych to : Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Pinotage i Cabernet Franc. Z odmian białych szczególnie dobrze przyjęło się Chardonnay, ale dobre wina powstają również z Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Semillon i Crouchen Blanc.

Winnice Stellenbosch warte poznania: Blaauwklippen, Rustenberg, Kleine Zalze, Muratie, Simonsig, Meerlust, Villiera, Kanonkop, Ernie Els, Neil Ellis, Asara, Zorgvliet, Mulderbosch, Spier,Lanzerac, Buitenverwachting, Delheim, Boschendal, Hartenberg, Knorhoek, Glen Carlou Vineyards, Rupert & Rothschild, Stark-Conde,