Trentino Alto Adige Trydent Górna Adyga - region winiarski najbardziej wysunięty na północ Włoch otoczony Alpami i Dolomitami. Region składa się z dwóch prowincji: Trentino na południu i Południowego Tyrolu na północy. W żyznych dolinach regionu produkowane są głównie wina. Występujące tam odmiany winorośli to: białe szczepy: Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Gewurztraminer, Muller Thurgau, Chardonnay, Riesling, Moscato natomiast czerwone to: Lagrein i Teroldego Rotaliano oraz Cabernet, Merlot i Pinot Nero. Trentino/Alto Adige posiada 10 stref produkcji win klasy DOC.

Trentino Trydent - różnicą się pomiędzy produkcją win Trentino i Południowego Tyrolu. Północnej części ( Południowy Tyrol ) wina są produkowane głównie przez nieduże rodzinne winnice, które specjalizują się w winach wysokiej klasy. Z drugiej strony Trentino liczy na dużą liczbę hodowców, którzy dołączyli do dużych spółdzielni, takich jak Cavit i Mezzacorona, które produkują wina o jednolitym smaku i cechach rok po roku. Te wina są popularne zarówno we Włoszech, jak i za granicą wśród osób pijących wino, które szukają dobrych i niedrogich win do codziennej przyjemności. Winnice w Valdadige DOC hodowane są trzy szczepy jedna biała Nosiola i dwie odmiany to czerwone Teroldego Rotaliano i Marzemino . Trentino DOC Nosiola jest produkowany z nazwy winorośli uprawianych na zboczach Valle dei Laghi i Val di Cembra. Między innymi jego częściowo wysuszone winogrona są wykorzystywane do produkcji cennego Trentino DOC Vino Santo z Trentino. Oprócz regionalnych winogron Trentino Trydent, dobrze znane międzynarodowe odmiany winorośli, takie jak Chardonnay , Cabernet , Merlot , Moscato , Pinot Nero i Pinot Grigio , a także Müller-Thurgau, są uprawiane w całym regionie. Poniżej przedstawiamy listę DOC w regionie Trentino wraz z winogronami, które mogą być zawarte w mieszance w różnych procentach, które są regulowane pod etykietą DOC. oraz Blatterle.

Casteller DOC - wyprodukowany przez firmę Schiava, Merlot i Lambrusco .

Sorni DOC - Producent: Schiava, Teroldego , Lagrein, Nosiola , Müller-Thurgau, Sylvaner i Pinot bianco.

Teroldego Rotaliano DOC - wyprodukowany przez Teroldego.

Trentino DOC -wina kuipazowane i wina gatunkowe produkowane z Cabernet Sauvignon, Cabernet franc , Merlot, Chardonnay, Pinot blanc, Moscato, Müller-Thurgau, Nosiola, Pinot grigio, Riesling Italico, Riesling Renano, Traminer Aromatico, Lagrein, Marzemino i Pinot noir.

Trento DOC - wyprodukowane z Pinot noir, Chardonnay, Pinot blanc i Pinot Meunier .

Valdadige DOC - wspólny z regionem winiarskim Veneto . Produkowane wina: Schiava, Lambrusco, Merlot, Pinot noir, Lagrein, Teroldego , Negrara , Pinot blanc, Pinot grigio, Riesling Italico, Rossignola , Müller-Thurgau, Chardonnay, Bianchetta , Trebbiano , Nosiola, Vernaccia , Sylvaner i Veltliner bia