Kalifornia wina USA obecnie najważniejszy i największy region winiarski USA leżący na zachodnim wybrzeżu kraju. Klimat w Kalifornii jest dość zróżnicowany, to dla niektórych krzewów lepiej, takich jak Pinot Noir czy Chardonnay. Natomiast dalej w głąb lądu, lepiej będą się czuły szczepy: Cabernet Sauvignon, Zinfandel, który są ikoną regionu. Najważniejszymi odmianami w Kalifornii są Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Zinfandel oraz Pinot Noir. Regiony Kalifornii USA możemy wyszczególnić:

North Coast – obejmujący tereny na północ od San Francisco, w którym znajdują się Regiony Wina jak Napa, Sonoma, AVA, Mendocino i Lake County.

Central Coast – obejmujący tereny na południe od San Francisco. Regiony winiarskie na tym terenie to Santa Clara Valley AVA, Santa Cruz Mountains AVA, San Lucas AVA, Paso Robles AVA, Santa Maria Valley AVA, Santa Ynez Valley and Livermore Valley AVA.

South Coast – obejmujący tereny na południe od Los Angeles aż do Meksyku. Regiony Wina : AVAs w tym regionie to: Temecula Valley AVA, Antelope Valley/Leona Valley AVA, San Pasqual Valley AVA , Ramona Valley AVA.

Central Valley – obejmuje tereny leżące na wschód od wybrzeża z Sierra Foothills AVA czy Lodi AVA.

Zobacz wian USA: https://www.wina-bachus.pl/?wina-amerykanskie-usa,45