Basilicata zwana Lucania , na południu Włoch, znana z wina czerwonego Aglianico jest przez wielu uznawane za „południowe Barolo’’. Produkcja wina w Basilicata sięga ponad tysiąca lat. Podczas gdy w środkowych i północnych Włoszech to Etruskowie i Rzymianie byli pionierami lokalnej produkcji wina, na południu to zadanie w dużej mierze było podejmowane przez żeglarzy Greków. Już w średniowieczu Aglianico (wtedy znany jako Ellenico ) została wiodącą odmiana winorośli w Basilicata. W porównaniu z resztą Włoch całkowita produkcja wina w Basilicata jest bardzo mała: mniej niż 500 000 hL, z czego tylko 3% podlega oznaczeniu DOC . Główny obszar uprawy winorośli leży w sercu żyznego masywu Vulture na północy, położonego wokół wygasłego wulkanu Mount Vulture na glebach wulkanicznych. Mimo, że górzysty teren i trudna pogoda sprawiają, że uprawa winorośli jest wyzwaniem, obszar ten nadal cieszy się obfitym nasłonecznieniem przez cały sezon wegetacyjny i niską temperaturą wokół zbiorów, dzięki zmiennym warunkom klimatycznym; fajne bałtyckie wiatry, podróżując przez Adriatyk i Apulię, pomagają łagodzić temperatury, a Apeniny tworzą barierę dla łagodnych prądów z Morza Tyrreńskiego na zachodzie. Na tym pagórkowatym terytorium króluje miejscowa odmiana Aglianico del Vulture, produkująca wysokiej jakości wina, które wykazują delikatne aromaty i smaki.

Szczepy Bazylikata: Aglianico, Moscato, Malvasii, Bradano. Primitivo , Sangiovese, Montepulciano, Bombino Nero, Merlot i Cabernet Sauvignon.

Apelacje wina:

DOC- Aglianico del Vulture, Matera, Terre dell’Alta Val d’Agri

IGT - Basilicata, Grottino di Roccanova

Producenci Basilicata wybrani: Cantine del Notaio soc. agr. ar.l., Azienda Agricola Elena Fucci, BASILISCO cantina e vigneti, Vulcano & Vini S.R.L., Grifalco Vini, BATTIFARANO, Azienda Vinicola Gioia al negro, Paternoster Vini, Azienda Agricola Musto Carmelitano, Az. Agricola GRIECO, Merum S. R. L., Vigneti Del Vulture, Casa Vinicola DAngelo, Azienda Agricola Eubea, Cantine Bonifacio, Gruppo Italiano Vini S.P.A., Casa Vinicola Armando Martino S.R.L, CANTINE TAVERNA, Cantina Tenute DAuria, Cantine di Palma e Strapellum.