Peloponez Wina. Winnice Greckie Peloponezu koncentrują się głównie na pagórkowatych i górzystych terenach, zarówno na złożonym terenie, jak i na równinach i dolinach między górami. Winnice Win Greckich Peloponezu są podzielone na dwa główne obszary. Jeden składa się ze wschodniej i centralnej części z kluczowymi obszarami Nemea i Mantinia, a drugi po zachodniej stronie, zaczynając od północy i na zboczach góry Panachaiko, w pobliżu Egion i Patras, i podąża wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego, rozciągając się w dół. do Messynii. Głównymi obszarami uprawy winorośli są Achaia na północy oraz Ilia i Messinia na południu. Winnice Peloponezu charakteryzują się łagodnym klimatem śródziemnomorskim, który powstaje dzięki korzystnemu wpływowi morskiej bryzy Zatoki Korynckiej i zimnemu powietrzu dostarczanemu przez pasma górskie Grecji Środkowej i środkowej Peloponezu.

Wina Nemea są największą strefą winnic produkujących wina objęte ChNP w Grecji i obejmują łącznie 7500 akrów, sadzone wyłącznie z delikatnej czerwonej odmiany Agiorgitiko . Lokalne winnice występują na trzech różnych wysokościach. Obszar nizinny, położony wokół miast Nemea i Ancient Nemea na wysokości od 260 do 350 m, na pół pagórkowatym terenie położonym na południowo-zachodnich stokach wokół doliny Nemea na wysokości od 350 do 600 m, i górskich, które znajdują się u podnóża góry Kyllini na wysokości od 600 do 800 metrów. Winnice mają zwykle obustronny liniowy kształt, z około 1600-2000 winorośli na akr. W zależności od wysokości znajdują się różne mikroklimaty i gleby różniące się teksturą i płodnością. Tak więc, w górzystej strefie, zobacz Agiorgitiko dojrzewają wcześnie, natomiast w obszarze górskim dłużej dojrzewają.

Wina Mantinia znajdują się w winnicach na płaskowyżu na wysokości 650 m npm, w centrum Peloponezu, gdzie uprawiana jest odmiana Moschofilero , dająca pachnące białe wina. Tradycyjne winnice są gęsto obsadzone i wyszkolone w puchary, podczas gdy ostatnie liniowe winnice pokrywają od 1200 do 1800 roślin na akr. Cały obszar składa się z około 2500 akrów, które znajdują się głównie na piaszczystych glebach gliniastych z niewielkimi stokami. Chociaż znajduje się w południowej części obszaru, winnica Mantinia jest jednym z najfajniejszych regionów uprawy Grecji, z często niekorzystnych warunków pogodowych w sezonie jesiennym.

Wina Achaia składają się z różnych terroirów winnic , z których najwybitniejsze to te na zboczach Egialii, które rozciągają się wzdłuż Zatoki Korynckiej. Winnice na zboczach Egialii znajdują się na wysokości od 250 do 850 m, z poletkami, które różnią się składem, płodnością i drenażem. W tym obszarze uprawiana jest róża Roditis, a ze względu na łagodny klimat produkowane są najbardziej pachnące białe wina. Zachód, z podobnymi warunkami klimatycznymi i na wysokościach od 450 do 500 m., Znajduje się winnica Patras. Roditis jest tam uprawiany, a z powodu niższej wysokości dojrzewa wcześniej. Na niższych wysokościach, w szerszym regionie Patras, znajdujemy odmianę czerwoną Mavrodaphne , natomiast w glebach płaskich uprawęMuscat White jest dominujący.

Wina Ilia rozciągają się w winnicach leżących na płaskich ziemiach z żyznymi glebami, które mają duże rezerwy wodne, dzięki wodom rzek Alfios i Pinios.

Wina Messinia winnice znajdują się na wyżynach, ciesząc się pozytywnym wpływem Morza Jońskiego, z widocznym obszarem Trifylia. Charakterystyczne dla zachodniej strony Peloponezu jest udana uprawa szeregu międzynarodowych odmian od kilku dziesięcioleci, z których największą jest Cabernet Sauvignon , Grenache Rouge i Refosco . Posiadamy również kulturę rodzimych odmian, takich jak Roditis , Mavrodaphne , Fokiano i Avgoustiatis .

Wybrane winnice: Domaine Bairaktaris, Palivou Estate, Domaine Skouras Winery, Kalogris Winery, Troupis Winery, Estate Constantin Gofas, Lafazanis Winery, Monemvasia Winery, Giannikos Winery, Gaia Winery, Lafkioti Winery, Karamitsos Winery, Bosinakis Winery, Nestor Wines, Estate G. Anastasiou, Tselepos Estate, Barafakas winery, Papantonis Winery, Domaine Anagennisi…