Central Valley Chile Wina ( El Valle Central ) w Chile jest jednym z najważniejszych obszarów produkcji wina w Ameryce Południowej pod względem wielkości. Jest to również jeden z największych regionów winiarskich, rozciągający się od doliny Maipo (na południe od Santiago) do południowego krańca doliny Maule . Jest to odległość wynosząca prawie 250 mil (400 km) i obejmuje wiele rodzajów klimatu. Region winiarski Central Valley jest łatwo (i często) mylony z geologiczną Centralną Doliną, która biegnie z północy na południe przez więcej niż 620 mil (1000 km) pomiędzy pasmami przybrzeżnymi Pacyfiku i niższymi Andami.

Szeroki wachlarz stylów i jakości wina można znaleźć na tym dużym obszarze, od wielu różnych terroirów . Są to zarówno modne (i stosunkowo drogie) wina w stylu bordeaux produkowane w północnym Maipo, jak i starsze, bardziej znane winnice Maule; od przybrzeżnych równin zachodniego Colchagua do Andyjskiego podnóży Puente Alto . Dzięki eksperymentom tak popularnym w nowoczesnym świecie winiarskim, najwięcej uwagi poświęca się nowszym obszarom o bardziej klimatycznym klimacie , z nacis Central Valley jest również domem dla różnych winogron , ale sadzenia są zdominowane przez popularne na całym świecie Cabernet Sauvignon , Merlot , Syrah , Chardonnay i Sauvignon Blanc . Ważna jest także "ikona" winogronowa w Chile, Carmenere , podobnie jak Malbec w Mendozie po drugiej stronie Andów. Chłodniejsze zakątki Doliny Środkowej są coraz bardziej rozwinięte, ponieważ producenci win eksperymentują z odmianami takimi jak Viognier , Riesling, a nawet Gewurztraminer .

Ponieważ obszar objęty jest tak duży, a teren tak zróżnicowany, nazwa "Central Valley" na etykiecie jest mało prawdopodobne, aby komunikować coś konkretnego o stylu wina w butelce. Również w przypadku wielu niezależnie uznanych podregionów (takich jak Colchagua i Cachapoal ) większość win o dowolnej jakości jest w stanie określić swój podregion pochodzenia, a nie ogólną Central Valley. W rezultacie tytuł Dolina centralna jest najczęściej używany do produkcji wina produkowanego masowo z różnych źródeł.kiem na pogórze andyjskie i doliny rzeczne łagodzące chłodzące skutki Oceanu Spokojnego.