Szczep Monastrell

Czerwone wina charakteryzują się ogromnym potencjałem, jeśli chodzi o ich zastosowanie. Można pić je samodzielnie lub jako dodatki do posiłków obiadowych, czy innych rodzajów dań. Niektóre ze szczepów winorośli są bardzo stare, więc ich utrzymanie jest wyrazem pielęgnowania bogatej tradycji. Na szczególną uwagę zasługują wina endemiczne, czyli powiązane stricte z obszarem swojego pochodzenia. Takim winem jest czerwony napój pochodzący ze szczepu Monastrell. Jest to wino powiązane z gruntem hiszpańskim. Dzisiaj jest już znane w różnych zakątkach świata, ale jeszcze do niedawna istniało ryzyko, że ten szczep zupełnie zniknie z powierzchni ziemi. Na szczęście udało się go utrzymać oraz rozwinąć na tyle, by obecnie był bezpieczny. Dzięki temu można dzisiaj raczyć się wspaniałym winem Monastrell. Czym charakteryzuje się ta odmiana i dlaczego warto zamówić u nas przynajmniej jedną butelkę tego trunku? Poniżej zostaną wyjaśnione wszelkie wątpliwości.

Szczep Monastrell i jego specyfika

Szczep Monastrell narodził się w południowej części Hiszpanii, czyli w niezwykle przyjaznym i ciepłym klimacie. Wyemigrował stamtąd do Francji, gdzie został bardzo dobrze przyjęty. Choć odmiana ta zmagała się z licznymi problemami i miała zostać pokonana, ostatecznie zwyciężyła, więc towarzyszy miłośnikom wina do dziś. Ten szczep jest odmianą późnodojrzewającą, a w zasadzie opóźnienie związane jest z każdym etapem uprawy od momentu pączkowania aż do uzyskania dojrzałej formy owoców. Szczep Monastrell dobrze znosi uwarunkowania środowiskowe, jak np. przedłużająca się susza, lecz gorzej radzi sobie z insektami. Zagrożenie zatem stanowi dla niego plaga mączniaka. Plony są zwykle mało obfite, ale bardzo dobre jakościowo. Grona są stożkowate i odznaczają się bardzo twardą skórą. Ich ciemnorubinowa barwa przechodzi niemalże w czerń. Miąższ jest bezbarwny, a grona rosną w zwartym szyku.

Wina Monastrell - co warto o nich wiedzieć?

Z produkcji win Monastrell słyną zwłaszcza prowincje Alicante oraz Murcja. Regiony te są bowiem obdarzone idealnym tropikalnym klimatem, lecz rzadko pada tam deszcz. To wręcz wymarzone warunki dla prawidłowego wzrostu winogron w odmianie Monastrell. Wina Monastrell to prawdziwa uczta dla podniebienia. Na nieprzeciętną mieszankę smaków składają się ciemne owoce jak jeżyny i śliwki, oraz cudowne, odpowiednio zbilansowane zioła i przyprawy. W winie obecne są zatem akcenty cynamonowe, truflowe i pieprzowe. Dodatkowo można tam wyczuć ostrość suszonej papryki oraz smaki leśnego runa. To wspaniała propozycja dla koneserów czerwonych wytrawnych win stanowiących niezwykłe połączenie zróżnicowanych komponentów. Z tego szczepu wytwarza się nie tylko wina stołowe, ale też musujące i różowe napoje.

Wina Monastrell sklep dla klientów o zróżnicowanych upodobaniach

W dziedzinie win nie mamy sobie równych, dlatego nasza propozycja jest skierowana do każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Wina Monastrell sklep zapewnia idealne proporcje pomiędzy jakością i ceną każdego produktu.

Monastrell czerwona odmiana winorośli, popularną głównie w Hiszpanii i południowej Francji, a uprawianą także w Australii i Kalifornii. Odmiana wywodzi się z Hiszpanii i była wcześniej nazywana tam mataro, a dziś monastrell (po hiszpańsku) albo monestrell (w języku katalońskim). W produkcji wina używa się jej przeważnie jako jednego ze składników cuvees (win z kilku odmian winogron), np. w winach chateauneuf-du-pape i innych z południowej Doliny Rodanu. Z mourvedre produkuje się wina jednoszczepowe we Francji tylko w regionie Bandol, a w Hiszpanii w gorętszych regionach Jumilla i Yecla, albo też różową odmianę win musujących cava. Przed epidemią filoksery i mączniaka odmiana była we Francji uprawiana dużo chętniej. Plantatorzy odtwarzając winnice po tych katastrofach często rezygnowali z mourvedre. Jednak w śródziemnomorskiej części Hiszpanii odmiana jest nadal popularna, a w okolicach Walencji stanowi wręcz podstawową odmianę. Nazwa w języku francuskim, która przenikła do innych języków pochodzi od niewielkiej miejscowości winiarskiej Murviedro w pobliżu Walencji. W literaturze często omyłkowo utożsamia się odmianę mourvedre z odmianą graciano, gdyż jednym z synonimów graciano jest morrastel. Synonimy są liczne: alcallata, alcayata, alicante (w Andaluzji), arach sap, balzac (w Charente), balthazar, balzar, beausset, beneda oder benadu, beni carlo (w Dordogne), bérardi, bod, bon avis, buona vise, casca, catalan (w departamencie Delta Rodanu), cayata, caymilari sarda, charmet, clairette noir, damas noir, english colossal, espagnen (w Ardeche), espar (w Herault), esparte, estrangle-chien, flouron, flouroux, garrut, gayata tinta, karis, negralejo, negre trinchiera, negrette (przy czym istnieje także odmiana negrette), negria, negron, neyron, maneschaou, marseillais, mataro, maurostel, mechin, minustrello, monastre, monastrell, monastrell menudo, monastrell verdadreo, morastell, morrastel, morastrell, morrastrell, mourvedon, mourvedr espar, mourvege, mourvegue, mourves, piemontais (w departamencie Vaucluse), pinot fleri, plant de ledenon, plant de saint gilles (w departamencie Gard), reina, ros, rossola nera (na Korsyce), spar, tintilla, tinto, tire-droit (w Drome, ze względu na pionowo uformowane czubki), trinchiera, valcarcelia, verema, veremeta, vereneta.