Szczep Cortese - Cortese di Gavi

Szlachetny i dobrze obrobiony szczep wina daje wyśmienity napój zamknięty w zgrabnej butelce. Liczy się jakość samego szczepu, ale także klarowna i profesjonalna pielęgnacja oraz wytwarzanie wina zgodnie z zasadami jego wyrobu i indywidualnymi wymaganiami każdej odmiany. Szczep Cortese - Cortese di Gavi to owoce o słomkowej, żółtej barwie i cierpkim smaku, więc idealnie nadające się do produkcji białego wytrawnego wina. Wino to pochodzi z Włoch, a dokładniej z rejonów Piemontu. Oczywiście zdążyło już obiec cały świat i przypaść do gustu wielu miłośnikom winnych trunków. Wina Cortese - Cortese di Gavi to ekskluzywne produkty na wykwintny stół. Niektórzy kupują je wyłącznie na szczególne wydarzenia z życia lub ważne rocznice, inni fundują sobie odrobinę prestiżu w kieliszku bez specjalnej okazji. Niezależnie od motywacji warto spróbować tego fascynującego szczepu, a nawet podarować kilka butelek przyjaciołom. Wina Cortese - Cortese di Gavi sklep z winami poleca w naprawdę okazyjnych cenach. Kupujemy wyłącznie od sprawdzonych i rzetelnych dostawców, więc nasze produkty nie mają sobie równych.

Szczep Cortese - Cortese di Gavi - orzeźwiające wino nie tylko na lato

Szczep Cortese - Cortese di Gavi jest wykorzystywany bardzo często także do wyrobu win musujących. Zawiera aromaty takich owoców jak brzoskwinie i jabłka, ale można także wyczuć migdałową nutę. Wina degustowane we wczesnej fazie dojrzałości są bardzo rześkie i mocno przesiąknięte cytrusami. Gdy poleżą znacznie dłużej mogą nabrać zapachu miodu.

Wina Cortese - Cortese di Gavi - inwestycja, która się opłaca

Sztuka sporządzania dobrego wytrawnego wina polega na bezbłędnym stosowaniu się do starych, sprawdzonych receptur. Dzięki temu wina są optymalnie smaczne i zachowują wszystkie cenne właściwości danego szczepu. Wino Cortese - Cortese di Gavi zawsze, gdy jest gorąco gwarantuje niesamowite orzeźwienie, ale sprawdza się także jako kompan dobrej zabawy. Lampka wyrazistego napoju potrafi pobudzić i dodać energii. Wino można serwować jako dodatek do mięs, sałatek i owoców morza. Niektórzy raczą się nim przy grillu. To doskonałe wino, które warto również zarezerwować na najważniejsze w życiu momenty. Miło gawędzi się z przyjaciółmi przy butelce dobrego trunku. To wino, które gasi pragnienie i przypada do gustu większości osób mających możliwość spróbowania, jak smakuje. Włoski charakter wina sprawia, że jest to kompozycja z pazurem.

Wina Cortese - Cortese di Gavi sklep dla fanów gatunku

Dobre wino to absolutnie wymagany element wyposażenia kuchni lub spiżarni. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś znajomy wpadnie z wizytą, więc niekonwencjonalne trunki zawsze warto mieć pod ręką. Wino Cortese - Cortese di Gavi można podarować w prezencie osobie, która doceni życzliwy gest. Wino i owoce morza mogą stanowić świetną opcję na romantyczną randkę, którą zakończą upojne chwile we dwoje. Niezależnie od okazji napicie się wina w doborowym towarzystwie zawsze jest w stanie poprawić nastrój i zapewnić upragnioną chwilę relaksu po ciężkim dniu.

Cortese jest rozpowszechnione w północno-zachodnich Włoszech, przede wszystkim w Piemoncie, w prowincjach Asti i Alessandria: na wzgórzach Monferrato, w okolicach Alessandrii oraz w górach otaczających Wino Gavi. Wino z odmiany cortese jest słomkowożółte, o dosyć wysokim poziomie alkoholu, lekko pachnące. Szczep jest wykorzystywany również do produkcji win musujących. Na obszarze apelacji Colli Tortonesi DOC powstają okazjonalnie lekkie wina w wariancie frizzante. Najbardziej znana apelacja nadana dla win ze szczepu cortese to Gavi DOCG albo Cortese di Gavi DOCG. Jakość produktu zależy od producenta i sposobu uprawy i winifikacji. Najlepsze wina są delikatne wytrawne i rześkie, z resztkami gazu na początku, które nabierają miodowej nuty po kilku latach starzenia. Młodsze egzemplarze mają nuty cytrusowe i mineralne. Gorsze egzemplarze cechują się charakterystycznym aromatem amylowym, wynikającym z fermentacji w niskich temperaturach. Wyróżnia się również nuty brzoskwiniowe, jabłkowe oraz delikatnie migdałowe.