Szczep Riesling

Niemcy to kraj który kojarzy się z precyzją, doskonałością, dbałością o idealne formy, niezależnie od tego, co jest wytwarzane na tym gruncie. Niemieckie produkty wyróżniają się świetnymi gatunkowo elementami i zastosowaniem zegarmistrzowskiej perfekcji do osiągnięcia pożądanych efektów.

Takim produktem jest również niemieckie wino. Szczep Riesling jest tego najlepszym przykładem. To doskonały szczep o bardzo owocowym charakterze. Jego aromatyczność zdecydowanie jest jego największą zaletą. Szczep Riesling posiada duże zielone grona, które potrafią doskonale budować swoją wewnętrzną słodycz wraz z upływem czasu. Dlatego też często celowo opóźnia się zbiory aż do jesieni. Jeśli ta pora roku jest w miarę ciepła i pogodna, to jest to bardzo dobre posunięcie, gdyż owoce mają szansę zrównoważyć naturalną kwasowość ze słodką naturą. Wina Riesling to marka znana na całym świecie, także poza Niemcami. Uprawia się je na wielu obszarach. Najlepsze winnice tego szczepu znajdują się w Mozeli. Owoce szczepu nadają się do produkcji różnych rodzajów win (win wytrawnych, musujących i półsłodkich). To uniwersalne zastosowanie gron jest niezwykle ważne i sprawia, że ta niezwykła odmiana jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.

Szczep Riesling - jak wygląda uprawa i gdzie jest wdrażana?

Uprawa tego rodzaju winorośli wymaga ciepła i odpowiedniego stopnia nasłonecznienia. Szczep nie musi być wcale zanadto wymagający, trzeba tylko znać jego specyfikę. Gdy wie się o tym, że grona stopniowo nabierają słodyczy, można maksymalnie opóźnić zbiory i zrobić wszystko w sposób cierpliwy, oraz stateczny. tego właśnie wymaga ta odmiana, aby postępować z nią spokojnie, leniwie, pozwolić na osiągnięcie maksimum winnego potencjału. Wina mogą długo leżakować w butelkach. Te typowo niemieckie mają aromaty dymne oraz benzynowe. Winorośl tego rodzaju uprawia się również w Austrii czy Francji. Daje to również bardzo zadowalające efekty.

Wina Riesling - wspaniałe owocowe nuty

Kompozycja wina zależna jest od tego, w jakiej fazie dojrzewania zostały zebrane owoce i w jakich warunkach wyrastały. Jeśli pozwolono im osiągnąć odpowiedni poziom cukru, złagodzona zostaje ich kwasowa natura. Winogrona zbierane w chłodnym klimacie zaraz po tym, gdy dojrzały dają aromaty jabłkowe oraz mocno cytrusowe, jak np. aromaty limonkowe. Klimat umiarkowany powoduje bardziej brzoskwiniowe nuty. Z kolei w owocach z późnego zbioru dominują mango, ananasy i owoce egzotyczne. Wino jest pyszne i klarowne. Można je spożywać w różnych formach. Nadaje się zarówno do posiłków, jak i do spożywania niezależnie od nich.

Wina Riesling sklep dla fanów niemieckich win i nie tylko

U nas takie wyjątkowe wina na każdą okazję można mieć w niskich cenach od ręki. Wina Riesling sklep sprowadza wyłącznie od rzetelnych i sprawdzonych kontrahentów, którzy w uprawianiu winorośli mają wieloletnie doświadczenie. Znawcy tematu z pewnością docenią te niezwykłe trunki, które można pić w ramach orzeźwienia przy upalnej pogodzie. Nadają się jednak także do spożywania przez cały rok, zwłaszcza w związku z uroczystościami i ważnymi wydarzeniami.

Riesling biała odmiana winorośli pochodząca z doliny Renu w Niemczech. Jest aromatycznym gatunkiem winorośli o kwiatowym, niemal perfumowanym bukiecie i wysokiej kwasowości. Wykorzystywany jest do produkcji win wytrawnych, półsłodkich i musujących. Rieslingi zazwyczaj są czyste odmianowo i nie są poddawane dojrzewaniu w dębowych beczkach. W roku 2004 oszacowano, że riesling jest dwudziestą najczęściej uprawianą odmianą winorośli (łączny areał 48,7 tys. hektarów z tendencją rosnącą), jednak pod względem ważności wśród białych win gatunkowych plasuje się zazwyczaj w obrębie pierwszej trójki razem z odmianami chardonnay i sauvignon blanc. Riesling cechuje się wysoką ekspresją terroir, co oznacza, że na właściwości rieslingów wyraźnie wpływa miejsce, z którego pochodzą owoce. Riesling, z wynikiem 20,8% i 21 tys. ha, był najpowszechniej uprawianą winoroślą w Niemczech w roku 2006, jak również we francuskiej Alzacji, gdzie stanowił 21,9% upraw, zajmujących 3 350 hektarów. Rejony upraw o znacznej powierzchni znajdują się także w Austrii, Czechach, Luksemburgu, północnych Włoszech, Australii, Nowej Zelandii, regionie Finger Lakes w USA, w Kanadzie, RPA, Chinach i na Ukrainie. Miejscami uprawy rieslinga są głównie chłodne regiony i lokalizacje.

Najdroższymi rieslingami są wina deserowe z późnego zbioru, winogrona stosowane do ich wytworzenia pozostają na krzakach o wiele dłużej, niż zwykle ma to miejsce. W wyniku ewaporacji spowodowanej grzybem Botrytis cinerea ("szlachetna pleśń") lub też przez zmrożenie, tak jak w przypadku wina lodowego (niem. Eiswein), woda z gron zostaje usunięta a wytworzone wino zyskuje wyczuwalną na podniebieniu bogatą strukturę. Te gęste wina zawierają w sobie więcej cukru (w skrajnych sytuacjach setki gramów na litr), mają podwyższoną kwasowość (aby zachować równowagę z cukrem) oraz są bardziej aromatyczne i złożone. Wszystkie wymienione elementy tworzą jedno z najbardziej długowiecznych białych win. Korzystne działanie pojawiającej się na owocach rieslinga "szlachetnej pleśni", odkryto w winiarni Schloss Johannisberg pod koniec XVII wieku. Na zbieranie gron rieslinga niezbędne tam było pozwolenie z klasztoru w Fuldzie (winnica należała do zakonu), które nadeszło zbyt późno i winogrona zaczęły gnić; okazało się, że wino wytworzone z takich owoców nie straciło na jakości.

Synonimy: beregi riesling, beyaz riesling, biela grasevina, dinca grasiva biela, edelriesling, edle gewuerztraube, feher rajnai, gentil aromatique, gentile aromatique, gewuerzriesling, gewuerztraube, graefenberger, graschevina, grasevina rajnska, grauer riesling, grobriesling, hochheimer, johannisberg, johannisberger, karbacher riesling, kastellberger, kis rizling, kleigelberger, kleiner riesling, kleinriesler, kleinriesling, klingelberger, krauses, krausses roessling, lipka, moselriesling, niederlaender, oberkircher, oberlaender, petit rhin, petit riesling, petracine, pfaelzer, pfefferl, piros rajnai rizling, pussilla, raisin du rhin, rajinski rizling, rajnai rizling, rajnski ruzling, rano, reichsriesling, reissler, remo, rendu, reno, renski rizling, rezlik, rezlin, rezlink, rhein riesling, rheingauer, rheinriesling, rhiesling, riesler, riesling bianco, riesling blanc, riesling de rhin, riesling echter weisser, riesling edler, riesling gelb mosel , riesling giallo, riesling grosso, riesling gruener mosel, riesling mosel, riesling reinskii, riesling rhenan, riesling rhine, rieslinger, rislinenok, rislinok, rizling linner, rizling rajinski, rizling rajnai, rizling rajnski, rizling reinskii, rizling rynsky, roessling, rohac, rossling, rosslinger, ruessel, ruessling, russel, ryn-riesling, ryzlink rynsky, starosvetske, starovetski, szuerke rizling, uva pussila, weisser riesling.