Vermentino jest późno dojrzewająca białą odmianą winorośli, przede wszystkim mozna ją znaleźć we włoskich winach . Jest on powszechnie sadzony w Sardynii , w Ligurii głównie pod Pigato nazwa, do pewnego stopnia w Korsyce , w Piemoncie pod nazwą Favorita, w coraz większych ilościach w Langwedocja Roussillon. Liście są ciemnozielone i pięciokątne. Winogrona są bursztynowo żółte. Pnącza są często uprawiane na stokach z widokiem na morze, gdzie mogą skorzystać z dodatkowego światła odbitego. Vitis Międzynarodowy katalog Variety teraz daje Włochom jako jego pochodzenia.

Najsłynniejsze wino z Vermentino prawdopodobnie DOCG Vermentino di Gallura (i Vermentino di Gallura Superiore ), który jest produkowany w prowincji Olbia-Tempio , w północnej części Sardynii. Moszcz mówi się, że były uprawiane w tej części Gallura , często pod nazwą Arratelau, od XIV wieku. W innym miejscu na wyspie winogron jest używany do różnych win białych, w tym odmian słodkich i musujących.

Różne hipotezy na temat pochodzenia Vermentino zostały przekazane, a dopiero niedawno typowania DNA potwierdziły Vermentino być identyczny Pigato Ligurii i Favoria Piemontu, supercedeing jakieś wcześniejsze hipotezy. Nie jest jasne, czy Vermentino jest identyczna z odmianą Rollo znalezionych we wschodniej Prowansji , wokół Nicei . Zarówno odmiana i Vermentino iść pod Rolle synonim

Włoska DOC wina to:

Vermentino Di Sardegna (Prowincja Sardynii)

Riviera Ligure di Ponente Vermentino (prowincje Imperia i Savona , Liguria)

Colli di Luni Vermentino (w prowincji La Spezia w Ligurii i przylegające Tuscan prowincji Massa-Carrara )

Candia dei Colli Apuani (prowincja Massa-Carrara, Toskania)

Bolgheri Vermentino (prowincja Livorno , Toskania)

Colli del Limbara IGT (Sardynia), zmieszany z Retagliado Bianco

Wina francuskie wina AOC to:

Patrimonio , położony w północnej części Korsyki, w zatoce Saint Florent, jako pierwszy region wyspy do osiągnięcia AOC status (w 1968 roku). Jego białe wino jest w 100% Vermentino.

Langwedocja Roussillon, został niedawno dopuszczony do wielu win AOC, w tym Côtes du Roussillon .

W Prowansji , w pobliżu Nicei, winogronowego dla białych win AOC z Bellet .

Synonimy i zamieszanie z innych odmian:

Vermentino znany jest również pod synonimami Agostenga, Agostenga blanc, Brustiano, Brustiano di Corsica, Carbes, Carbesso, Favorita, Favorita bianca, Favorita Bianca di Conegliano, Favorita dAlba, Favorita di Alba, Favorita di Conegliano, Formentino, Fourmentin, Garbesso , Grosse Clarette, Malvasia Bonifacio, Malvasia Grossa, Malvasie, malvasia, malvasia è Grains Gros, malvasia Corse, malvasia de Corse, malvasia Précoce dEspagne, Piccabon, Piga, Pigato, Rolle, Rossese, Sibirkovski, Uva Sapaiola, Uva Vermentino Valentin, Varlentin, Varresana bianca, Vennentino, Verlantin, Vermentini, Vermentino bianco, Vermentino Pigato i Vermentinu.

Pomimo podziału kilka synonimów z Vermentino, korsykański wino gronowe Brustiano bianco nie posiada związek z winogron. Dokładny związek Vermentino jest z Toskanii winogron Vermentino nero nie jest jeszcze znana, choć wiele może kolor mutacji. Zobacz wina: http://www.bachus-wina.pl/?wyniki-wyszukiwania,19&sPhrase=Vermentino

Vermentino - Szczepy Win - Sklep z Winem Bachus