Wina Vermentino dla każdego

Wina Vermentino to doskonały wybór dla każdego wielbiciela białych szczepów winorośli. Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Szczep Vermentino jest uprawiany na południu Francji oraz na różnych obszarach we Włoszech. Znaleźć go można przede wszystkim na Korsyce oraz Sardynii, a także w winnicach na włoskim wybrzeżu liguryjskim. Winogrona szczepu Vermentino mają piękną, bursztynową barwę i zazwyczaj są uprawiane na stokach w pobliżu brzegu morza. Właśnie dlatego winnice z tym szczepem znane są ze swojego morskiego klimatu.

Tym, co charakteryzuje wina Vermentino jest jego przyjemna kwasowość, która jest bardzo odświeżająca. Docenia się to przede wszystkim podczas upalnych dni. Do tego można wyczuć w nim aromaty skórki cytrynowej, brzoskwini, a także starannie ususzonych ziół. Często wyczuwalne są nuty kwiatowe, pochodzące od kwiatów akacji lub lipy. Ze względu na ten ziołowy aromat, szczep Vermentino jest często polecany przy potrawach, które są przyrządzane z dużą ilością przypraw i mają intensywny smak. Są to przede wszystkim dania rybne różnego rodzaju, a także dania z zawartością owoców morza. Nie brakuje też świetnych duetów, które wina Vermentino tworzą z serami, takimi jak ricotta, pecorino, a także mozzarella lub ser kozi. Gdy ktoś pragnie wprowadzić wino tego gatunku do kuchni polskiej, to dobrym pomysłem jest połączenie go z potrawami takimi jak pierogi ze szpinakiem.

Szczep Vermentino dojrzewa dosyć późno. Wino zazwyczaj ma przyjemny, słomkowy odcień, a jego zawartość alkoholu jest średnia w porównaniu z innymi szczepami. Nie jest to więc wino bardzo mocne. Często szczep Vermentino jest używany przy produkcji innych win, jednakże w każdym sklepie znajdzie się parę propozycji tego gatunku, sprzedawanych jak wino deserowe.

Warto też wiedzieć, że jeżeli chodzi o wina Vermentino sklep niekiedy sprzedaje ten gatunek pod nazwą pigato, rolle, bądź favorita. Nazwy te pochodzą z różnych regionów w których uprawiany jest ten szczep. Większość znawców wina twierdzi jednak, że szczepy te są identyczne, zatem bez względu na nazwę na butelce, można oczekiwać tych samych doznań smakowych. W sklepie zawsze można także skorzystać z porady sprzedawcy, który na pewno pomoże pozbyć się wszelkich wątpliwości i chętni doradzi przy znalezieniu najlepszego wyboru.

Dla każdego klienta, którego interesują dobre wina Vermentino sklep zawsze powinien mieć w swoim asortymencie Vermentino di Gallura lub Vermentino di Sardegna. Są to najsłynniejsze i najczęściej polecane wina z tego szczepu winorośli. Mają długą i bogatą historię, która potwierdza ich niepowtarzalny smak i dodatkowo zachęca, aby spróbować aromatu jaki mają do zaoferowania. Kolejną zaletą wina Vermentino są jego ceny, które są bardzo przystępne. Dzięki temu każdy może pozwolić sobie na zakup chociażby jednej butelki po to, aby spróbować tego gatunku i sprawdzić, czy szczep ten odpowiada jego kubkom smakowym. Jednakże rześki smak wina Vermentino sprawia, że każdy z całą pewnością skusi się na kolejny kieliszek.

Vermentino jest późno dojrzewająca białą odmianą winorośli, przede wszystkim mozna ją znaleźć we włoskich winach . Jest on powszechnie sadzony w Sardynii , w Ligurii głównie pod Pigato nazwa, do pewnego stopnia w Korsyce , w Piemoncie pod nazwą Favorita, w coraz większych ilościach w Langwedocja Roussillon. Liście są ciemnozielone i pięciokątne. Winogrona są bursztynowo żółte. Pnącza są często uprawiane na stokach z widokiem na morze, gdzie mogą skorzystać z dodatkowego światła odbitego. Vitis Międzynarodowy katalog Variety teraz daje Włochom jako jego pochodzenia.

Najsłynniejsze wino z Vermentino prawdopodobnie DOCG Vermentino di Gallura (i Vermentino di Gallura Superiore ), który jest produkowany w prowincji Olbia-Tempio , w północnej części Sardynii. Moszcz mówi się, że były uprawiane w tej części Gallura , często pod nazwą Arratelau, od XIV wieku. W innym miejscu na wyspie winogron jest używany do różnych win białych, w tym odmian słodkich i musujących.

Różne hipotezy na temat pochodzenia Vermentino zostały przekazane, a dopiero niedawno typowania DNA potwierdziły Vermentino być identyczny Pigato Ligurii i Favoria Piemontu, supercedeing jakieś wcześniejsze hipotezy. Nie jest jasne, czy Vermentino jest identyczna z odmianą Rollo znalezionych we wschodniej Prowansji , wokół Nicei . Zarówno odmiana i Vermentino iść pod Rolle synonim

Włoska DOC wina to:

  • Vermentino Di Sardegna (Prowincja Sardynii)
  • Riviera Ligure di Ponente Vermentino (prowincje Imperia i Savona , Liguria)
  • Colli di Luni Vermentino (w prowincji La Spezia w Ligurii i przylegające Tuscan prowincji Massa-Carrara )
  • Candia dei Colli Apuani (prowincja Massa-Carrara, Toskania)
  • Bolgheri Vermentino (prowincja Livorno , Toskania)
  • Colli del Limbara IGT (Sardynia), zmieszany z Retagliado Bianco

Wina francuskie wina AOC to:

  • Patrimonio, położony w północnej części Korsyki, w zatoce Saint Florent, jako pierwszy region wyspy do osiągnięcia AOC status (w 1968 roku). Jego białe wino jest w 100% Vermentino.
  • Langwedocja Roussillon, został niedawno dopuszczony do wielu win AOC, w tym Côtes du Roussillon.
  • W Prowansji , w pobliżu Nicei, winogronowego dla białych win AOC z Bellet.

Synonimy i zamieszanie z innych odmian:

Vermentino znany jest również pod synonimami Agostenga, Agostenga blanc, Brustiano, Brustiano di Corsica, Carbes, Carbesso, Favorita, Favorita bianca, Favorita Bianca di Conegliano, Favorita dAlba, Favorita di Alba, Favorita di Conegliano, Formentino, Fourmentin, Garbesso , Grosse Clarette, Malvasia Bonifacio, Malvasia Grossa, Malvasie, malvasia, malvasia è Grains Gros, malvasia Corse, malvasia de Corse, malvasia Précoce dEspagne, Piccabon, Piga, Pigato, Rolle, Rossese, Sibirkovski, Uva Sapaiola, Uva Vermentino Valentin, Varlentin, Varresana bianca, Vennentino, Verlantin, Vermentini, Vermentino bianco, Vermentino Pigato i Vermentinu.