Szczep rondinella

Włoskie wina to kwintesencja tego, co najlepsze. W słonecznej Italii rośnie wiele odmian winorośli, a jednym z nich jest szczep rondinella, być może mniej znany od innych popularnych i lubianych szczepów, ale bez wątpienia bardzo dobrze kojarzony przez producentów wina. Czym charakteryzuje się szczep rondinella, jakie ma owoce? Jak smakują wina rondinella oraz z czym można je podawać? Poniżej garść najważniejszych informacji dla osób zainteresowanych czerwonym winem rondinella.

Szczep rondinella charakterystyka

Szczep rondinella to szczep winorośli czerwonej, która rośnie w regionie Włoch, jakim jest Wenecja Euganejska. Najwięcej upraw tej winorośli zlokalizowanych jest w okolicach Werony. Poza Włochami szczep tej winorośli jest uprawiany między innymi w Argentynie. Badacze winorośli odkryli, że szczep rondinella jest bardzo blisko spokrewniony z innym, popularnym włoskimi szczepem, jakim jest corvina. To tak naprawdę genetyczna mieszanka szczepu corvina oraz innego, niezidentyfikowanego szczepu. Roślina ma charakterystyczny wygląd, owocuje obficie, dając owoce o dużych, regularnych jagodach w ciemnym, fioletowym kolorze. Owoce dojrzewają stosunkowo późno, są bardzo często wykorzystywane do tworzenia win, w których ważny jest udział mocno podsuszonych winogron, które mają wyrazisty, słodki smak. Warto podkreślić, że wina rzadko produkuje się tylko z owoców tego jednego, konkretnego szczepu. Najczęściej służą one do tworzenia win kupażowych, a winogrona ze szczepu rondinella miesza się z innymi owocami.

Wina rondinella sklep

Jakie są wina rondinella w smaku i aromacie? Po pierwsze rzadko można spotkać wino, które zostało wyprodukowane tylko z owoców tego szczepu. Generalnie, tak jak wspominano już wcześniej, służy ono do tworzenia win będących prawdziwym mirażem kilku różnych odmian. W takich połączeniach winogrona szczepu rondinella nadają wyjątkowego, bogatego smaku oraz zapachu. Poza tym w pozytywny sposób wpływają również na kolorystykę, ponieważ ma owoce o ciemnej, wręcz granatowej skórce. Owoce szczepu rondinella są między innymi dodawane do bardzo popularnego i lubianego włoskiego wina, jakie jest amarone. Podstawą tego wina są owoce szczepu corvina, a owoce szczepu rondinella stanowią uzupełnienie.

Wina rondinella - z czym podawać?

Ze względu na to, że owoce szczepu rondinella są raczej neutralne w smaku, nie dominują innych szczepów, mogą być dodawane po to, aby uzyskiwać bogatą, intensywną i głęboką kolorystykę wina. Amarone, jedno z popularnych win, w którym wykorzystuje się owoce szczepu rondinella, wspaniale smakuje solo, jak również w towarzystwie dań z mięsem, na przykład z dziczyzną. Poza tym to również doskonałe wino do deski serów. Warto pamiętać o tym, że wina rondinella, to często produkty drogie, jakościowe, dla prawdziwych koneserów i znawców. Tworzone w niedużych, limitowanych ilościach, przez najlepszych producentów z włoskiego regionu Wenecja Euganejska, stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Warto zainteresować się jakościowymi winami z tego szczepu.

Rondinella czerwona odmiana winorośli, pochodząca z Włoch i uprawiana w Wenecji Euganejskiej. Wchodzi w skład m.in. win valpolicella, amarone, recioto della valpolicella i bardolino. Z rondinelli rzadko produkuje się wino odmianowe i przeważnie miesza się ją z innymi szczepami, np. corviną veronese. Obszar winnic sięgał w latach 90. XX wieku 2975 ha, a odmiana jest zalecana do uprawy w prowincjach Mantua i Werona. Niewielkie uprawy znajdują się także w Argentynie. Szczep rondinella jest genetycznie spokrewniony z odmianami oseleta, corvina veronese, molinara, garganega, dindarella i pelara.

Stożek wzrostu jest odsłonięty. Pędy są lekko owłosione, z czerwonawym odcieniem. Młode liście są zielonkawe, z brązowym nalotem antocyjanów, delikatnie owłosione. Dojrzałe liście są duże, zaokrąglone, pięcioklapowe, ostro ząbkowane. Kiść jest duża (do 20 cm długości), dość gęsta, w kształcie piramidy. Grona są średniej wielkości, fioletowoczarne, o niewyróżniającym się smaku. Odmiana dojrzewa późno – ok. 35 dni po chasselas, znanej też jako gutedel (najwcześniej dojrzewająca odmiana, służąca jako referencyjna). Rondinella mimo neutralnego smaku jest popularna ze względu na plenność, odporność na choroby i dobry potencjał do produkcji win z podsuszanych winogron.