Szczep Grenache Blanc

Problem z odmianami Grenache polega na tym, że są one bardzo rozpowszechnione. Wiele upraw Grenache zostało wytępionych w tym stuleciu w ramach reformy unijnego systemu produkcji wina, ale pod koniec ubiegłego stulecia winorośle posadzono na większym obszarze niż jakakolwiek inna odmiana białych winogron na polu ryżowym w La Mancha Airen. W imieniu Grenache można go uznać za najpopularniejsze winogrono w hiszpańskim czerwonym winie. Grenache jest uprawiane w całej północnej części kraju i ma więcej ziemi dostępnej pod uprawę winorośli niż gdziekolwiek indziej na świecie. W obszarach takich jak Rioja i Navarra, Grenache wyraźnie odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w mieszance Tempranillo. Dlatego produkowane tu wina, które mogą nie być, są znacznie gładsze i bardziej lepkie niż dobrze zbudowane wina Tempranillo, które mają zwykle ciemniejszy kolor. Przy ograniczonych zbiorach, zwłaszcza gdy winogrona są dojrzałe, same doniczki mogą wytwarzać apetyczne, bogate i aromatyczne czerwienie nawet w północnej Hiszpanii. Na przykład w winnicach Tudelilla znajdują się specjalne miejsca, takie jak Rio Haarta niedaleko Najery i Rio Habaja. Na przykład Grenache słynie ze zmysłowego ciała i jest wzbogacone winami Rioja. Załóżmy, że wschodząca Bodega Roda ceni sobie najwyższej jakości ceramikę i wyrafinowane Tempranillo.

Szczep Grenache Blanc rzadko występuje jako wino jednoodmianowe. W większości przypadków stanowi ono jedynie domieszkę do innej odmiany. Występuje na wskutek mutacji w czerwonej odmianie winogron Grenache. Z północnej Hiszpanii wkroczyło do południowej Francji, gdzie stało się bardzo ważnym szczepem, zwłaszcza w regionie Rodanu. Wina Grenache Blanc charakteryzują się wysoką zawartością alkoholu i niską kwasowością. Odmiana charakteryzuje się owocami cytrusowymi i wanilią.

Wina Grenache Blanc sklep to miejsce, w którym odnajdzie się każdy miłośnik wina. Odpowiednio wykwalifikowana obsługa sklepu pomoże w wyborze odpowiedniego wina, które spełni oczekiwania klienta. Szeroka oferta win pozwoli na satysfakcjonujący wybór wina posiadającego gwarancję najwyższej jakości. Wiele wyselekcjonowanych win posiada także certyfikat regionalny. Potwierdza on pochodzenie składników z danego, konkretnego regionu oraz wskazuje na to, że produkt został przygotowany za pomocą tradycyjnych, regionalnych metod.

Dobrze dobrane wino może także wzbogacić obiad lub kolację. Warto jednak pamiętać, że wino należy wybrać tak, aby pasowało do podawanego posiłku, dzięki czemu zapewnimy dodatkowe doznania smakowe.

Wybór wina na prezent jest świetnym pomysłem. Często pary młode biorące ślub w zaproszeniach dla gości sugerują, aby nie obdarowywali ich kwiatami, lecz kupili dobre wino. Jest to świetna decyzja, ponieważ podczas poznawania nowych szczepów wina poszerza się nie tylko nasza wiedza na temat samego wina, ale często interesujemy się też jego pochodzeniem geograficznym, dzięki czemu zdobywamy wiedzę na temat ciekawych krain geograficznych. Poznajemy także historię powstawania danego trunku oraz historię nazwy szczepu.

Grenache Blanc produkuje wina białe, które są pełne, o niskiej kwasowości, łagodny, z powolną wykończenia. Szczep dojrzewa w połowie sezonu. Uprawiany miedzy innymi w: Lirac, Tavel, Vacqueyras, doliny Rodanu, Costieres de Nimes, Grignan Adhemar, Luberon, Ventoux.