Czerwone wina Tempranillo

Szukasz nowych czerwonych win hiszpańskich? Chcesz zasmakować w charakterystycznej odmianie z Półwyspu Iberyjskiego? Sprawdź wina Tempranillo, które powstają z czerwonego szczepu o tej samej nazwie, uznawanego za endemiczną odmianę vitis vinifera.

Pochodzi z regionu La Rioja. Przyjął się z powodzeniem na uprawach i winnicach w całej Hiszpanii, a także w różnych częściach Europy. Zdarzają się także uprawy znajdujące się na ziemi amerykańskiej. Według doniesień historyków, szczep tempranillo sprowadzili w okolice La Rioja mnisi pochodzący z Frankonii na terenach Niemiec, zaraz po upadku Cesarstwa Rzymskiego.

Szczep uznawano do niedawna za mutację szczepów cabernet franc i pinot noir. Po przebadaniu dna szczepu tempranillo udowodniono jednak brak genetycznej więzi pomiędzy tymi francuskimi odmianami. Szczep uprawia się na prawie całym terytorium Hiszpanii, jednak najlepsze odmiany wina tempranillo produkuje się w jej północnej części. Najbardziej znanym obszarem jest D.O.Ca Rioja oraz autonomiczna wspólnota Castilla y Leon.

Krzewy winorośli tempranillo charakteryzują się dość grubymi i niskimi pniami. W momencie swojego optymalnego wzrostu ważą bez gron średnio około 1,3 kilograma. Uprawa wymaga gleb gliniastych, gliniasto-wapiennych i aluwialnych. Charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi i pięcioramiennymi liśćmi. Posiadają wyrazistą pajęczynę naczyń, bardzo głębokie zatoki oraz meszkowaty spód. W dniach poprzedzających winobranie grona formują się w wydłużony i lekko stożkowaty kształt.

Wina odmianowe ze szczepu tempranillo różnią się od siebie. Młode trunki charakteryzuje mało przejrzysta i jednocześnie purpurowa barwa. W aromacie, który pojawia się w czasie degustacji, przeważa nuta dojrzałych jeżyn i wielu innych leśnych owoców. Występuje duża kwasowość i rozbudowa tanin. W D.O.Ca Rioja, wina tempranillo różnią się od tych produkowanych w D.O. Ribera del Duero. Ich kwasowość jest dużo niższa, a garbniki nie są już tak ściągające. Kolor jest również mniej intensywny.

Wina ze szczepu tempranillo świetnie znoszą proces starzenia w beczkach, niezależnie od tego, czy są wykonane z dębu amerykańskiego, czy francuskiego. Doskonale absorbują wszystkie nuty tytoniu, skóry, drzewa cedrowego oraz wanilii. Dla poprawy niskiej kwasowości i taniczności win pochodzących z D.O.Ca Rioja dodaje się do nich moszcz w niewielkiej ilości, pochodzący z innych odmian, takich jak mazuleo, graciano, grenache lub nawet cabernet sauvignon. Do najbardziej skoncentrowanych, tanicznych i dość ciężkich win odmianowych ze szczepu tempranillo należą wina z apelacji D.O. Toro.

Czerwone wina tempranillo doskonale dopełniają dania z jagnięciną lub wołowiną. Świetnie podkreślają smak grzybów. W tempranillo wyczuwa się nuty owocowe i czekoladowe, a nawet akordy cedrowe. Wina tempranillo sklep oferuje w pełnej gamie odmian i roczników, które z pewnością zadowolą niejedno podniebienie. Z pewnością każdy miłośnik czerwonego wina hiszpańskiego znajdzie tutaj coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.