Szczep Cabernet Sauvignon

Szczep Cabernet Sauvignon jest wykorzystywany do produkcji czerwonego wina. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że jest to jeden z najpopularniejszych szczepów w Europie. Wina Cabernet Sauvignon w przeważającej ilości to wina wytrawne.

Klasyczny Cabernet Sauvignon składa się zwykle z nut czarnej porzeczki, którym towarzyszą żywiczne i pikantne aromaty oraz inne ciemne owoce, takie jak jagoda i jeżyna. Często w winach z tej odmiany wyczuwalny jest również charakterystyczny aromat zielonej papryki (który z wiekiem staje się mniej wyrazisty). Cabernet Sauvignon ma zazwyczaj kwasowość i wysoką zawartość garbników. Wzrost z Nowego Świata dodaje winu nuty czekolady i wiśni. Początkowe dojrzewanie Cabernet Sauvignon w dębowych beczkach może dać końcowemu winu bogate aromaty wanilii, kokosa i dymu, które z czasem przechodzą w piżmo, ziemię i skórę.

Odmiana Cabernet Sauvignon to ciemne winogrona, z których powstaje czerwone wino. Posiada ono głęboką purpurową barwę, a także duży potencjał starzenia. W celu złagodzenia finalnego smaku trunku, szczep Cabernet Sauvignon jest mieszany z innymi odmianami.

Cabernet Sauvignon pasuje do wielu typów potraw, jednak ze względu na swój ciężki charakter poleca się podawać je do dań z grilla, czerwonego mięsa i wołowiny. Wino to sprawdzi się świetnie przy potrawach z zielonym pieprzem, czy też intensywnie przyprawionych.

Szczep Cabernet Sauvignon jest także idealny dla wegetarian.

Stworzy idealną kompozycję z grillowanymi warzywami lub twardymi serami. Ten typ wina wzbogaci także smak kuchni hiszpańskiej lub azjatyckiej.

Cena uzależniona jest od pochodzenia i plonu krzewu, co ma duży wpływ na koncentrację aromatu i bogactwo smaku wina tej odmiany. Młode wina, które były krótko lub wcale w beczkach, będą miały znacznie mniej smaku i aromatu niż te, które długo leżakowały w dębowych beczkach i były starannie pielęgnowane podczas leżakowania w piwnicy. Ten ostatni prezentuje zupełnie inny mocny charakter. Na ceny wpływa również ogromna popularność odmiany związana z łatwością uprawy (odporność winogron) oraz rozpoznawalnością nazwy, którą łatwo zapamiętać i wymówić gdziekolwiek się pojawi. Cabernet Sauvignon to najlepiej sprzedająca się marka wszystkich odmian na świecie.

Wina Cabernet Sauvignon sklep to miejsce, w którym każdy miłośnik wina może nabyć wyselekcjonowany trunek. Alkohole w sklepie winiarskim posiadają odpowiedni certyfikat, który potwierdza ich pochodzenie. Wybieranie wina ze zweryfikowanego źródła pozwala na wspieranie lokalnych producentów, a także pozwala na niebywałe doznania smakowe. Aromat wina w zależności od regionu i czasu starzenia może się różnić, dlatego warto wypróbować wiele wariantów, aby odnaleźć wino idealne dla siebie.

Dobre wino jest idealnym prezentem na różne okazje i jest świetną alternatywą dla bukietów. Dobrze wybrane wino do kolacji pozwoli na uatrakcyjnienie wyjątkowego wieczoru. Aromat podawanego dania idealnie łączy się z nutami zapachowymi wybranego wina. Cabernet Sauvignon jest także świetne z deserem na bazie gorzkiej czekolady.

Najbardziej znany, klasyczny, czerwony szczep winny na świecie. Stanowi najważniejszy składnik większości win czerwonych z Bordeaux. Owoce zawierają dużo garbników. Uchodzi za czerwony odpowiednik królewskiego chardonnay. Jego uprawy na świecie zajmują około 150 000 ha. Odmiana ta ma stosunkowo niskie plony – około 40 hektolitrów z hektara. Cabernet Sauvignon jest krzyżówką szczepów sauvignon blanc i cabernet franc. Od XVII wieku notowany w regionie Bordeaux. Od dawna też uprawiany jest w całej południowo-zachodniej Francji. W XIX wieku powstały pierwsze plantacje cabernet sauvignon w Nowym Świecie (Chile, Kalifornia) i na Ukrainie (Odessa, Krym). Kariera tego szczepu rozpoczęła się po II wojnie światowej, kiedy jego plantacje rozpowszechniły się we wszystkich — poza najchłodniejszymi — krajach winiarskich. Szczep jest odporny na większość chorób i pasożytów. Nie boi się zimowych mrozów i wiosennych przymrozków. Ma niskie wymagania glebowe. Dojrzewa późno i potrzebuje dużo słońca, aby zgromadzić w owocach odpowiednią ilość cukru. Wymaga pogodnej, słonecznej jesieni. Wina bazujące na cabernet sauvignon cechują się charakterystycznym aromatem i smakiem czarnych porzeczek, któremu towarzyszą zapachy żywiczne, korzenne, niekiedy z odrobiną dymu i lukrecji. Pierwotne aromaty cabernet nie są tak wyróżniające się jak w innych szczepach, ale za to ma on skłonność do rozwijania swego bukietu w miarę starzenia się w butelce. Szczególnie nadają się do leżakowania w beczkach dębowych.

Synonimy: petit cabernet, petit vidure, sauvignon rouge (Francja) uva francese (Włochy) burdeos tinto (Hiszpania)