Szczep Zweigelt zweigeltrebe

Szczep Zweigelt zweigeltrebe Vitis vinifera, wyhodowany w Austrii w 1922 roku i głównie tam uprawiany, jest jednym z najpopularniejszych w Austrii, zwłaszcza w Dolnej Austrii (Weinviertel) i Burgenlandzie. Zweigelt umożliwia uzyskanie win owocowych z niepowtarzalnym posmakiem wiśni, dojrzałych wiśni i jagód. Odmiana Zweigelt zweigeltrebe jest porównywalna do włoskiego dolcetto i kalifornijskiego zinfandel (primitivo). Zweigelt zweigeltrebe jest często używany do wzbogacania win mieszanych. Wina z winogron Zweigelt zweigeltrebe, które mają co najmniej 60 lat, nadają się do leżakowania w dębowych beczkach i mają wysoki potencjał dojrzewania.

Picie wina czerwonego niesie za sobą wiele zalet. Czerwone wino składa się z ponad 500 związków, ale najważniejszymi składnikami są woda, alkohol (etanol) i polifenole. Polifenole stanowią tylko niewielką część całkowitego spożycia wina, ale są szczególnie interesujące ze względu na ich potencjalne właściwości biologiczne i kardioprotekcyjne (choroby sercowo-naczyniowe). Główną aktywność zawdzięczamy związkom polifenolowym, takim jak resweratrol, kwercetyna, katechina, epikatechina i antocyjany.

Napoje alkoholowe zawierające czerwone wino mogą poprawić profil lipidowy, co prowadzi do wzrostu cholesterolu HDL („dobrego”) i zmniejszenia utleniania LDL. Ponadto wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, poprawiając funkcję śródbłonka i wrażliwość na insulinę. Podsumowując, czerwone wino spowalnia ją, wpływając na poszczególne etapy procesu miażdżycy, co do których można przypuszczać, że klinicznie objawia się zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Z poprzednich badań nie wynika jasno, które składniki wina mają działanie chroniące serce. Alkohol, polifenole lub jedno i drugie. Wśród polifenoli jako ważny związek wymieniany jest resweratrol. Zgromadzono wiele danych na temat resweratrolu i jego wpływu na nadciśnienie, miażdżycę, udar, zawał mięśnia sercowego i niewydolność serca. W przypadku powyższych chorób odnotowano pozytywne efekty podawania resweratrolu jako suplementu diety. Jednak w tym zakresie potrzebne są dalsze badania kliniczne. Należy zauważyć, że efekt kardioprotekcyjny wiąże się z umiarkowanym piciem. Czyli zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego 10-20g czystego alkoholu dziennie. W przeliczeniu na wino to 1-2 szklanki dziennie (125-375 ml). Kieliszek wina (około 140 ml) zawiera 10,5-18,9% czystego alkoholu.

Wina Zweigelt zweigeltrebe sklep to miejsce, w którym odnajdzie się każdy, kto lubi wysokiej jakości alkohole. Większość alkoholi posiada certyfikaty gwarantujące najwyższą jakość produktów. Wiele win posiada także certyfikat regionalny, który potwierdza, że składniki do produkcji wina pochodzą z konkretnego regionu, a wino powstaje za pomocą tradycyjnych metod. Wybierając dobre wino na prezent na pewno mile zaskoczymy osobę obdarowywaną i zapewnimy jej prawdziwe bogactwo smaków podczas degustacji. Jeżeli wybieramy się na kolację, warto się upewnić, co będzie podane, aby wybrać wino dopasowane do dania.

Zweigelt zweigeltrebe czerwony szczep winorośli z gatunku Vitis vinifera, wyhodowany w Austrii w 1922 i głównie tam uprawiany i jest jednym z najpopularniejszych szczepów Austrii szczególnie w Dolnej Austrii (Weinviertel) i Burgenlandzie. Zweigelt pozwala uzyskać wina bardzo owocowe, o wyraźnym posmaku czereśni, dojrzalej wiśni jagód. Szczep Zweigelt zweigeltrebe jest porównywalny włoskim dolcetto i kalifornijskim zinfandelem (primitivo). Zweigelt zweigeltrebe często wykorzystywany do wzbogacenia win kupażowanych. Wina z starych przynajmniej sześćdziesiąt letnich gron szczepu Zweigelt zweigeltrebe nadają się do starzenia w dębowych beczkach i mają duży potencjał dojrzewania.