Szczep Negroamaro

Czerwone wina o nieprzeciętnej goryczce paradoksalnie najbardziej trafiają w gusta odbiorców. Ludzie uwielbiają czuć w ustach i na języku cierpki smaki wina, a gdy dodatkowo każdy kolejny łyk lekko szczypie w język, jest to dobry znak. Oznacza, że ma się do czynienia z wybitnym trunkiem, którego nie powstydziłyby się najlepsze i najbardziej renomowane winnice świata.

Wino nie zawsze jest pite samodzielnie, gdyż może być miłym przerywnikiem pomiędzy jednym a drugim kęsem potrawy, lecz jego smak jest najwydatniejszy, gdy konsumuje się je bez dodatków. Wtedy można poczuć całą naturę danego szczepu i wyłowić zawarte w nim mieszanki aromatów. Wbrew pozorom nie jest to domena wyłącznie koneserów, którzy mieli już w ustach wiele trunków. Każdy może nauczyć się rozróżniać fachowo nuty zawarte w winie. Wystarczy tylko kosztować różnych jego odmian i trochę potrenować. Idealnie nadaje się do treningu szczep Negroamaro, który akurat jest niezwykle wyrazisty. Nazwa tej odmiany składa się z dwóch określeń: "negro", co oznacza "czarny" oraz "amaro", co znaczy "gorzki". Tłumacząc nazwę, już można domyślić się, jakimi cechami legitymuje się winoo dumnej nazwie Negroamaro.

Szczep Negroamaro - najbardziej charakterystyczne cechy

Szczep Negroamaro wyrósł na gruncie włoskim. Pochodzi z Apulii, a jego korzenie sięgają aż VI w. p.n.e. Ten szczep lubi ciepłe i słoneczne obszary, gdzie może dojrzewać w doskonałych warunkach termicznych. Grona są małe i ciemnofioletowe, niemalże zupełnie czarne. Mają śliską, lekko połyskliwą skórkę, która miejscami wydaje się przykurzona. Grona rosną w dość ciasnej kiści i jest ich bardzo dużo na jednej gałązce. Choć małe, to jednak charakteryzują się głębią smaku i potrafią tworzyć naprawdę mocne wina. Ze szczepu Negroamaro wytwarza się także wina różowe o doskonałej jakości.

Wina Negroamaro - niezwykła kompozycja w jednej butelce

W przezroczystym pucharze ciemne czerwone wino Negroamaro prezentuje się niczym sok z czarnej porzeczki. Jego konsystencja jest odpowiednio zbalansowana. Pierwszy łyk może spowodować lekką konsternację, lecz każdy następny oznacza przeniesienie się do niezwykłego świata zmysłów, w którym dostępne są niecodzienne doznania smakowe. Wino tego rodzaju jest intensywne i bardzo wonne, więc samo zbliżenie nosa do brzegu kieliszka powoduje przyjemne odurzenie. Zawartość alkoholu w winie jest spora. Ponadto, wyczuwa się tu bardzo silne korzenne nutki. To wszystko tworzy solidną kompozycję, której trudno się oprzeć. Wino może być podawane do mięs i wyszukanych potraw obiadowych. Doskonale się spisuje podczas eleganckiego przyjęcia w rodzinnym gronie.

Wina Negroamaro sklep dla wszystkich

Nasze wina pochodzą od sprawdzonych wytwórców, którzy stawiają na najlepszej klasy komponenty i składniki z najlepszego sortu. Staranne selekcjonowanie elementów trunku oraz profesjonalnie przeprowadzony proces leżakowania, sprawiają, że oddajemy w Państwa ręce produkty niemalże doskonałe. Jeśli chodzi o wina Negroamaro sklep proponuje jak zwykle produkty na miarę oczekiwań każdego klienta.

Negroamaro, Negro amaro, Negro Amaro – czerwony szczep winorośli, pochodzący z południowych Włoch i uprawiany przede wszystkim w Apulii. Odmianę Negro amaro powszechnie sadzono tam już od VI w. p.n.e. i dopiero z czasem zyskała obecną nazwę. Odgrywa ważną rolę we włoskim winiarstwie: wśród czerwonych szczepów lokuje się pod względem powierzchni upraw z 16 800 ha na piątym miejscu, a wśród wszystkich na ósmym. Jagody mają niemal czarny odcień skórek, który dał nazwę szczepowi. Amaro w języku włoskim znaczy gorzki, to równie prawdopodobnym źródłem tego członu nazwy jest greckie słowo maru (czarny) Winorośl negro amaro jest znana także pod innymi nazwami: abbruzzese, abruzzese, albese, amaro nero, amaronero, arbese, arbise, jonico, lacrima, lacrimo, mangia verde, mangiaverde, mangiaverme, morese, negra della lorena, nero amaro, nero leccese, nicra amaro, niuri maru, niuru maru, san lorenzo, san marzuno, uva cane.