Szczep viognier

Białe wino ma wielu miłośników, co jest zupełnie zrozumiałe. Uważane jest za znacznie lżejsze, mniej wymagające niż wino czerwone. Jedną z odmian, która staje się teraz bardzo popularna, jest viognier. Co jest dla niej charakterystyczne, gdzie najczęściej rośnie? Poniżej garść najważniejszych informacji na temat tego, czym jest szczep viognier.

Szczep viognier - charakterystyka

Od tak naprawdę 60 lat XX wieku na świecie wzrasta ilość plantacji, na których uprawiany jest szczep viognier. Jest to najlepszy dowód na to, że rośnie w siłę. Szczep viognier staje się coraz bardziej rozpoznawalny. Jego pochodzenie jego nie jest dokładnie znane, a osoby badające historię szczepów nie mają pewności, czy poszlaki mówiące o tym, że pochodzi ono z Dalmacji są rzeczywiście prawdziwe. W nowszych badaniach wykazano jego podobieństwa do piemonckiego szczepu, a nazwa najprawdopodobniej pochodzi od miasta Vienne. Ciekawe jest to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu był praktycznie na wymarciu, ponieważ tak rzadko go uprawiano. Dzisiaj natomiast ta odmiana podbija świat, jest uprawiana nie tylko w Europie, ale też w Kalifornii, Australii, Brazylii, Nowej Zelandii, Chile. Poza tym uprawę tej odmiany winorośli znajdziemy również we Włoszech.

Szczep viognier - uprawa

Co może być związane z tym, że popularność szczepu viognier rośnie tak powoli? Bez wątpienia wpływ ma na to fakt, że jest to odmiana trudna w uprawie, często narażona na choroby, pasożyty. Viognier między innymi zapada na choroby pleśniowe. Nie daje zbyt wysokich plonów, a owoce muszą być zebrane w odpowiednim momencie, aby nie stały się zbyt słodkie lub za mało aromatyczne. Znawcy wina podkreślają, że najlepsze trunki otrzymuje się z krzewów mających co najmniej 20 lat, dlatego najprawdopodobniej jeszcze ten szczep dopiero ujawni wszystkie swoje wspaniałości.

Wina viognier sklep

Skoro szczep viognier jest tak trudny w uprawie i wymaga wyjątkowej precyzji co do zbiorów, dlaczego staje się popularny i chętnie uprawiany? Związane jest to z jego wyjątkowymi właściwościami. Daje wina o kolorze złotym, co często odróżnia je od innych jasnych win. Bukiet jest niezwykle złożony, bogaty. Znajdziemy w nim między innymi aromaty dojrzałych moreli, kwiatów akacji oraz kwiatów pomarańczy. Podobne nuty zapachowe znajdujemy w rieslingu i muszkatach. Aromaty kwiatowe oraz owocowe, ponieważ często wyczuwane jest jeszcze kiwi, ananas czy mango, stanowią o wyjątkowej sile tego szczepu. Trzeba tylko wiedzieć, że najlepiej smakuje wino młode, dlatego najlepiej pijać właśnie w ten sposób wina viognier.

Wina viognier cena

Wina viognier to bez wątpienia wspaniała propozycja dla miłośników win lekkich, owocowych, bardzo aromatyczny. Są to wina o cenach umiarkowanych, bez wątpienia warte wypróbowania. Można podawać je między innymi do dań z grillowanych ryb, owoców morza. Poza tym wina viognier są polecane też do dań kuchni tajskiej, potraw orientalny, takich jak na przykład curry. Warto poznać, jakie możliwości daje szczep viognier i raczyć się kieliszkiem tego pysznego, złotego wina.

Viognier jest to białą odmiana winorośli która uwydatnia aromaty brzoskwinia, gruszki, fiołków, mandarynki,kapryfolium oraz nut mineralnych. Odmiana ta daje wina pełne i głębokie podobnie jak chardonnay świetnie uwydatnia swój charakter poprzez kontakt z beczką nabierając kremowości i waniliowch nut.

Pochodzenie winogron Viognier. jest nieznane; Przypuszczalnie jest starożytnym winogronem, prawdopodobnie pochodzącym z Dalmacji (dzisiejszy dzień Chorwacji ), a następnie przywieziony przez Rzymian do Rhône.