Szczep Montepulciano

Montepulciano zaliczane jest do czerwonych win wytrawnych. Pochodzi z Włoch, a ściślej mówiąc z rejonów Abruzji. Jego produkcja jest związana praktycznie wyłącznie z Półwyspem Apenińskim, więc wybierając się do Włoch można skosztować wina w jego naturalnym środowisku. Za to każdy, kto nie może osobiście wyruszyć w podróż, powinien skorzystać z naszej oferty i otrzymać wyśmienite wina z całego świata w rewelacyjnych cenach. Wina Montepulciano w ogóle nie są trunkami specjalnie drogimi, więc dostępne są dla wszystkich użytkowników. Nie są to jednak wcale wina podłej jakości. Wręcz przeciwnie, stanowią prawdziwe dzieła sztuki somelierskiej. Szczep Montepulciano jest odmianą z bogatymi tradycjami, cenioną w różnych zakątkach świata, pomimo tego, że uprawianą lokalnie. Każdy miłośnik wina powinien chociaż raz spróbować niezwykłego smaku tego wina.

Szczep Montepulciano i jego właściwości

Grona o regularnym kształcie i ciemnej skórce wpisują się w odmianę Montepulciano. Jest to późno dojrzewający szczep wina, który lubi ciepły klimat śródziemnomorski. Odmiana ta rewelacyjnie utrzymuje się na słońcu i nie wymaga zbyt mocno nawilżonych gleb. Standardowo trzeba ją chronić przed szkodnikami, lecz pielęgnacja dziecka szczepu nie wymaga jakiegoś specjalnego traktowania. Intensywny kolor groń daje również niezwykłą rubinową barwę trunku, który wspaniale prezentuje się w przezroczystym pucharze. To nie lada gratka dla wszystkich, którzy uwielbiają wina o wyrazistej tonacji.

Wina Montepulciano jako wyraz dobrego gustu

Wino Montepulciano poza przepięknym kolorem posiada również niezwykłe aromaty, więc samo jego powąchanie daje ogrom wrażeń i niesamowitych doznań. Wino zawiera idealnie wyważony zakres kwasowości, który jest zbalansowany owocami takimi jak wiśnie czy maliny. Wśród dodawanych przypraw i komponentów na plan pierwszy wybija się oregano, które zdecydowanie podkreśla twardy i bezkompromisowy charakter trunku. Wino Montepulciano jest jak jego włoscy twórcy - temperamentne i pełne sprzeczności. Czasem najbardziej znaczącą nutą staje się aromat śliwkowy. Używa się do tego najlepszej jakości węgierek. Ponieważ jest to wino włoskie, to doskonale będzie komponowało się przy stole z potrawami włoskimi, jak pizze, makarony i pasty. Wino Montepulciano będzie także dobrym dodatkiem do czerwonego mięsa np. w postaci duszonej czy pieczonej. To wino, które bez skrępowania można postawić na stole, gdy przyjdą goście. Nadaje się też do samodzielnego spożycia, czyli w wersji bez jedzenia. Jako stylowy i smaczny aperitif, zdecydowanie zaostrza apetyt, nawet w gorące dni.

Wina Montepulciano sklep z wieloma możliwościami

Polecamy wyśmienite wina na każdą okazję. Wesele, urodziny, rocznica ślubu czy firmowe przyjęcie - nie ma to znaczenia, gdyż wino Montepulciano zawsze zostanie docenione przez osoby, które będą je spożywały. Jeśli chodzi o wina Montepulciano sklep posiada w swej ofercie produkty wyłącznie od sprawdzonych producentów. Warto zamówić wino na skosztowanie. Zazwyczaj jednak klienci wracają po więcej.

Montepulciano czerwony szczep winorośli, pochodzący z Włoch. Montepulciano jest czwartą pod względem powierzchni winnic z odmian uprawianych we Włoszech, po sangiovese, catarratto bianco i trebbiano. Areał upraw podlega niewielkim wahaniom: w 2000 roku wynosił 29 800 ha, w 1990 – 31 000 ha. Niewiele mniejszy obszar jest obsadzony odmianami barbera i merlot. Czerwone wina na bazie montepulciano cechują się intensywnym kolorem, niską kwasowością i przyjemnym poziomem tanin. W zależności od położenia winnicy (nachylenie sprzyja koncentracji aromatu) i metody produkcji montepulciano daje zarówno świeże, bardzo owocowe wina, do picia jako młode albo pełniejsze, z wyraźniejszymi garbnikami, nadające się do starzenia nawet do 20 lat. Z montepulciano wytwarza się także wina różowe określane mianem cerasuolo („czereśniowe”), o intensywnie różowoczerwonym kolorze i stosunkowo wysokim poziomie alkoholu. Wewnątrz apelacji Montepulciano dAbruzzo wyróżniono w 2003 roku w prowincji Teramo podapelację najwyższej włoskiej klasy DOCG Montepulciano dAbruzzo Colline Terramane, z której wina muszą przynajmniej w 90% składać się z montepulciano. Zarejestrowane są następujące synonimy dla montepulciano, przy czym niektóre z nich są mylące: cordicso, cordiscio, cordisco, cordisio, monte pulciano, montepulciano cordesco, montepulciano dabruzzo, montepulciano di torre de passeri, montepulciano primatico, montepuliciano, montepuliciano crni, morellone (kojarzące się z morellino, synonimem sangiovese), premutico, primaticcio, primitivo (istnieje odmiana primitivo), primutico, s. giovese, sangiovese cardisco, sangiovese cordisco, sangiovetto, torre dei passeri, uva abruzzese, uvaabruzzi.