Szczep grenache

Szczep grenache, bo o nim będzie mowa, to jeden z najpopularniejszych szczepów winorośli na całym świecie. Szacuje się, że jest czwartym najczęściej uprawianym szczepem, a łączna wartość powierzchni gruntów obsadzonych winoroślą grenache zajmuje ponad 330.000 h, z czego większość znajduje się w Hiszpanii. Warto wspomnieć, że szczep grenache występuje też w innych częściach świata, często pod lokalnymi nazwami. Co jest charakterystyczne dla szczepu? Jakie są wina grenache i z czym można je podawać? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Szczep grenache - charakterystyka

Winorośl szczepu grenache można napotkać na całym świecie, nie tylko w Hiszpanii, ale również we Włoszech, Francji, Izraelu, a nawet w tak zwanym nowym świecie. Znawcy tematu twierdzą, że najsmaczniejsze owoce winorośl rodzi w klimacie śródziemnomorskim, stąd też najwięcej nasadzeń szczepu grenache właśnie w tej części świata. Najlepsze warunki do wzrostu i dojrzewania owoców znajdują się w Katalonii. Grenache lubi wysokie temperatury, nie znosi natomiast mrozów i nie jest na nie odporny. Roślina świetnie radzi sobie natomiast z silnymi wiatrami. Warto wspomnieć, że szczep grenache jest też bardzo popularny w Australii. Był tam jednym z najczęściej uprawianych szczepów, z którego powstawało wino ciemne i różowe. Bez wątpienia mocno przyczynił się do rozwoju przemysłu winiarskiego w tak zwanym nowym świecie. W zależności od tego, gdzie znajdują się plantacje szczepu, używa się różnych charakterystycznych nazw. Dlatego też szczep grenache ma sporo synonimów.

Wina grenache sklep

Wina produkowane z winogron z tego szczepu najczęściej tworzone są z myślą o wczesnym spożyciu. Smakują najlepiej jako tak zwane wina młode, ponieważ mają skłonność do utleniania się i raczej nie powinny leżakować i starzeć się przez długie lata. Wyjątek stanowią winogrona produkowane ze starych odmian, uzyskiwane z nasadzeń sprzed wielu lat. Jeżeli chodzi o aromaty charakterystyczne dla wina grenache, można powiedzieć o malinach, truskawkach oraz owocach jagodowych.

Wyczuwalne są też aromaty czarnej wiśni, oliwek, czarnej porzeczki, a nawet kawy, miodu czy piernika. Jeżeli wina grenache produkowane są ze starych odmian, często są one dużo mocniejsze, bardziej skoncentrowane, o aromatach czarnych owoców i fig. Bardzo dużo zależy zatem od rocznika, ale też kraju, w którym uprawiany jest szczep grenache. Bez wątpienia wina grenache są jednak warte spróbowania. Będą one bardzo dobrym wyborem dla miłośników win młodych, którzy uwielbiają testować nowości co sezon.

Wina grenache - z czym podawać?

Wina grenache komponują się świetnie z wieloma różnymi potrawami. Często są polecane między innymi jako dodatek do dań mięsnych, takich jak wołowina czy jagnięcina. Świetnie smakują też z warzywami duszonymi, smażonymi czy przyrządzonymi na parze. Można serwować je również do deski serów. Wina grenache będą dobrym wyborem, jako prezent dla miłośników aromatycznych, czerwonych win, którzy uwielbiają bogaty smak.

Grenache jest czerwoną odmianą winogron, czwartą na świecie pod względem wielkości upraw, których powierzchnię szacuje się na 240 000 ha. Innymi ważnymi regionami upraw są regiony Toskania (pod nazwą alicante), Sycylia, Kalabria i wyspa Ischia, gdzie szczep jest nazywany guarnaccia. Grenache spotyka się także w Australii (w roku 2007 było obsadzonych 2011 ha), Argentynie i Kalifornii.

Wino wytwarzane z winogron grenache ma niewielką zawartość garbników i mało intensywną barwę, co w rezultacie daje dobrą owocowość win i predestynuje odmianę także do przetwarzania na wina różowe ew. białe. (Kalifornia). W niesprzyjających warunkach klimatycznych (susza, upał, wiatr) i przy celowym ograniczaniu wydajności grenache potrafi stworzyć także skoncentrowane i długowieczne czerwone wina. Grenache często jest kupażowana z odmianami bogatszymi w taniny (garbniki), jak np. tempranillo (szczególnie w regionie Rioja) albo syrah czy mourvedre (winnice południowego Rodanu), a w zamian daje bogactwo alkoholu, połączone z miękkością. Cannonau, uprawiane na ponad 100 km² jest na Sardynii najważniejszą czerwoną odmianą i drugą w ogóle. Najbardziej znanym winem produkowanym z grenache na Sardynii jest Cannonau di Sardegna DOC. Istnieje także spokrewniona odmiana grenache blanc, znana także jako garnacha blanca i używana jako domieszka do innych odmian (np. w białym chateauneuf-du-pape i w niektórych winach z Rioja). Coraz rzadziej spotykana jest odmiana grenache gris, będąca składnikiem win deserowych. Lledoner pelut (znana także jako garnacha peluda) jest mutacją grenache, od której odróżnia się silnym owłosieniem liści. We Francji jest nazywana także grenache noire (czarna grenache), w Hiszpanii garnacha, w Katalonii garnatxa, a na Sardynii cannonau.