Szczep gewurztraminer

Niektóre białe wina uwodzą smakiem, niezwykłym aromatem i owocowymi nutami, dzięki czemu stają się wręcz uwielbiane przez miłośników lekkich win. Takie właśnie są wina gewurztraminer, przez wielu znawców uważane jako wina typowo kobiece. Rzeczywiście z reguły bardzo smakują płci pięknej, ponieważ roztaczają niezwykłe aromaty, wśród których można wyczuć nie tylko owoce, ale również kwiaty. Czym charakteryzuje się szczep gewurztraminer, gdzie jest najchętniej uprawiany oraz jakie daje wino? Poniżej garść najważniejszych informacji.

Szczep gewurztraminer - charakterystyka

Winorośl szczepu gewurztraminer jest niezwykle popularna tak naprawdę praktycznie w całej Europie. Uprawiana jest we Włoszech, Słowenii, Austrii, Francji, jak również nawet w Chile Badania genetyczne wskazują, że szczep gewurztraminer najprawdopodobniej pochodzi z Tyrolu, a dokładnie z miasta Tramin. Może być spokrewniony ze szczepem savagnin, jednak bez wątpienia przez lata bardzo mutował i zmieniał się. Owoce tej winorośli mają kolor bardzo delikatnej czerwieni, co pozytywnie wpływa na kolorystykę uzyskiwanego z nich wina. Jest ono ciemniejsze niż klasyczne białe wino, ale tak naprawdę w nim najważniejsze są nie walory kolorystyczne, a aromaty. To właśnie na ich temat najczęściej rozpisują się miłośnicy wina gewurztraminer. Wskazują na całe mnóstwo wspaniałych zapachów, które ujawniają się po otwarciu butelki.

Wina gewurztraminer - charakterystyka

Dlaczego wina gewurztraminer uwielbiane są przez kobiety? Po pierwsze nie są to wina mocno kwasowe czy wytrawne, najczęściej półsłodkie lub nawet słodkie. Wszystko w zależności od tego, kiedy zbierze się owoce. Wino ma wspaniały głęboki smak, a także uwodzące zapachy. Opisuje się je jako wino o aromatach kwiatowych, między innymi wyczuwalna jest róża. Znawcy wskazują, że wino pachnie pączkami z konfiturą różaną lub samą konfiturą, jest to zapach niezwykły i wyjątkowy, który naprawdę długo pozostaje w pamięci. Jeżeli z owoców szczepu gewurztraminer uzyska się w konkretnym roczniku wino odrobinę bardziej rześkie i wytrawne, jego aromat jest wtedy lekki, owocowy i kwiatowy. Aromaty róży są mniej wyczuwalne, natomiast na pierwszy plan wysuwa się zapach jaśminu. Warto skosztować wina gewurztraminer właśnie ze względu na niesamowity zapach. To bez wątpienia jedno z bardziej pachnących win, dlatego tak idealnie pasuje na różnego rodzaju spotkania w kobiecym gronie. Jest to wino nieskomplikowane, która najlepiej smakuje mocno schłodzone. Można podawać je jako dodatek do ciasta, deseru, ale również doskonale sprawdza się jako główny trunek do lekkiego lunchu.

Wina gewurztraminer sklep

Do czego jeszcze serwować wina gewurztraminer? Idealnie pasują między innymi do lekkich ryb z grilla lub wędzonego łososia. Będą też doskonałym dodatkiem do sałatek na bazie warzyw, owoców, sera. Podsumowując, szczep gewurztraminer i wina, które są produkowane z jego owoców, są bez wątpienia godne uwagi i warto wypróbować je w najbliższym czasie. To trunki o niezwykłym aromacie i uwodzącym smaku.

Gewürztraminer, gewurztraminer, traminer aromatico – szczep winorośli właściwej, mutant odmiany savagnin rose, popularny w chłodniejszych regionach winiarskich. Wyróżnia go szaraworóżowa skórka oraz charakterystyczna woń, która znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie zarówno niemieckiej, jak i włoskiej. Zapach wynika z wysokiej zawartości terpenów w skórce. Skórka nadaje winu, w porównaniu z białymi odmianami wyrazisty kolor, niekiedy z miedzianą obwódką[3][6]. Winiarze chętnie pozostawiają grona na krzewie do lekkiego przejrzenia (auslese, vendanges tardives), co sprzyja większej koncentracji aromatów i nabraniu oleistości. Uprawiany między innymi wAlzacji, Południowym Tyrolu, Australii, Kalifornii, Chile.