Szczep Glera i wina Glera

Miłośnicy lekkich win musujących, które wspaniale sączy się latem w gorące dni, bez wątpienia będą zachwyceni wyjątkowym szczepem, który daje owoce do produkcji takich trunków. To szczep glera, który charakteryzuje się bogatą historią. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się już przed wiekami. Wcześniej znany jako szczep prosecco, uzyskał nową nazwę w związku z regulacjami prawnymi wprowadzonymi na początku XXI wieku. To właśnie wtedy nazwa Prosecco została zastrzeżona dla win produkowanych w jednym konkretnym regionie Włoch. Stąd też nazwa szczepu glera, będącego tak naprawdę tym samym szczepem, z którego produkowane jest prosseco, używana jest w innych częściach Europy.

Szczep Glera - charakterystyka

Badania naukowców zajmujących się historią szczepów winorośli wskazują, że glera po raz pierwszy była uprawiana w Słowenii, a następnie przywieziona do Włoch i uprawiana na wzgórzach Carso, gdzie znajduje się miejscowość Prosecco, od której wzięła swoją pierwotną nazwę. Jeżeli chodzi o sam wygląd owoców, to kiście winogron mają nieregularny kształt, a jagody raczej niedużą wielkość, o jasnym, zielonym kolorze. Owoce mają przyjemny kwaskowaty smak o zwartym miąższu. Obecnie szczep glera wykorzystywany jest głównie do tworzenia włoskich win musujących. Wina glera zwykle występują w wersji frizzante lub spumante, w apelacji DOCG i Doc.

Wina glera sklep

Wina glera są doskonale znane, ponieważ to popularne i bardzo lubiane wina musujące, które pochodzą z Włoch. Najbardziej znanym winem ze szczepu glera jest Prosecco, którego nazwa jest zastrzeżona dla wina produkowanego tylko w jednym, konkretnym regionie. Jakie w smaku są wina glera? Bez wątpienia bardzo lekkie, przyjemnie owocowe, ale co najważniejsze musujące. Bąbelki sprawiają, że wino to wyśmienicie pija się jako aperitif, w godzinach popołudniowych, na przykład do owoców. Jedno z tych połączeń, w którym smak wina glera wspaniale podkreśla wyjątkowość posiłku, to prosta przekąska składająca się ze świeżego melona, szynki parmeńskiej oraz kieliszka Prosecco. Właśnie w taki sposób najlepiej podawać wina ze szczepu glera. Są one nieodłącznym towarzyszem osób lubiących lekki alkohol w wiosenne i letnie dni. To właśnie wtedy najlepiej smakuje schłodzone Prosecco, które umila czas spędzony na świeżym powietrzu wraz z przyjaciółmi.

Wina glera sklep - najlepsze propozycje

Ze względu na to, że wina glera różnią się poziomem kwasowości, możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów, między innymi dry, exta dry, brut. Ze względu na intensywność musowania, wyróżnia się natomiast trzy rodzaje win. Spumante (musujące), frizzante (perliste), tranquillo (spokojne). Ostatni rodzaj to wino zupełnie pozbawione bąbelków, które jest jednak stosunkowo rzadko produkowane. W Polsce bez problemu dostaniemy wina spumante oraz frizzante. Są to wina w przystępnych cenach. Za butelkę płacimy najczęściej od 30 do 50 lub 60 złotych. Wina można kupować zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również w sklepach internetowych. Warto je poznać, bo to doskonała propozycja na ciepłe letnie popołudnia.