Szczep Gruner Veltliner

Wiele jest na świecie win uznanych marek, które kojarzą wszyscy. Wystarczy wypowiedzieć ich nazwę, a natychmiast uruchamia się szereg skojarzeń. Jeśli ktoś stawia jednak na indywidualizm i poszukuje wina, które nie jest tak osławione warto poszukać czegoś na lokalnych gruntach. Tak jest właśnie ze szczepem austriackim o nazwie Gruner Veltliner. Jest on znany i wykorzystywany od bardzo dawna, lecz do tej pory jego potencjał nie został jeszcze w pełni dostrzeżony i ujawniony. Niemniej jednak z roku na rok szczep Gruner Veltliner zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem w oczach światowych koneserów i ma szansę poszerzyć swoje horyzonty. Do tej pory wina powstałe z tego szczepu pito wyłącznie w Austrii, na Bałkanach, Czechach, Słowacji czy na Węgrzech, więc nie wychodziły one poza pewien bliski obręb. Teraz jednak szczep stał się słynny, dzięki winiarskiej aferze, która miała miejsce w 1985 roku i była związana z dolewaniem szkodliwych środków do win w celu sztucznej poprawy ich smaku. Proceder ten został wykryty i ukrócony, gdyż produkcji win towarzyszyła od tej pory bardziej wzmożona kontrola, która z kolei przełożyła się na wyższą jakość trunków i większą staranność w ich wykonywaniu. Było to zatem z korzyścią dla lokalnych produktów.

Jakie cechy wykazuje szczep Gruner Veltliner?

Szczep bardzo mocno jest zintegrowany z ziemią, na której jest hodowany, dlatego też owoce nasiąkają zapachem gleby i często w winie wyczuwalne są typowo ziemne aspekty. Poza tym, szczep Gruner Veltliner odznacza się bardzo wysoką mineralnością. Grona są zielono - żółte i mięsiste. Dają wino o jasnej, wytwornej barwie. Austriacki szczep to efekt wspaniałej opieki i pielęgnowania bogatej tradycji. Przyjmuje się doskonale na wielu rodzajach gleb. Dzięki temu powstają owoce o cudownym aromacie.

Co charakteryzuje wina Gruner Veltliner?

Wina Gruner Veltliner mogą mieć postać prostych napojów owocowych, ale także szlachetnych trunków przeznaczonych do dłuższego leżakowania. W winie wyraźnie wyczuć można cytrusy. Są również ostre, pieprzne przyprawy, który nadają trunkowi niespotykanego charakteru. Jest to wino, które można degustować samodzielnie lub raczyć się nim do posiłków. Świetnie sprawdza się jako płynny kompan szparagów i owoców morza, czy niektórych ryb. Wina tego rodzaju można wykorzystywać jako aperiitif, który pobudzi apetyt i sprawi, że wszystkie pyszności znikną z talerzy. Praktyka picia wina przed lub do posiłku wynika ze starych tradycji, gdy rodzina spędzała ze sobą więcej czasu i cieszyła się zwłaszcza każdą wspólną chwilą przy suto zastawionym stole.

Wina Gruner Veltliner sklep - gdzie najtaniej?

U nas można dostać dobrej jakości wino w korzystnej i konkurencyjnej cenie. Jeśli chodzi o wina Gruner Veltliner sklep szczególnie je poleca na wyjątkowe okazje. Lepiej kupować wina i napoje alkoholowe ze sprawdzonego źródła. Pozytywne opinie zadowolonych klientów są dla nas najlepszą rekomendacją i zachętą do przygotowywania eleganckich butelek z winami dla każdego miłośnika pysznego napoju.

Gruner Veltliner biały szczep winny uprawiany głównie, i prawie przede wszystkim, w Austrii i Czechach. Wino produkowane z tych gron, szczególnie w postaci młodego wina, jest często serwowane w wiedeńskich heurigerach. W niewielkich ilościach produkuje się z nich również wino musujące o tej samej nazwie. Czasami grona poddaje się długiemu leżakowaniu.