Szczep merlot

Nie trzeba być dużym znawcą wina, aby kojarzyć szczep merlot, jeden z najpopularniejszych szczepów winorośli na całym świecie. Szczep ten generalnie wywodzi się z Francji, a dokładnie z regionu Bordeaux, z którym jest najmocniej kojarzony. Winorośl szczepu merlot to jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych we Francji. Zajmuje tam dosłownie setki hektarów powierzchni gruntów rolnych. Jakie są wina merlot produkowane z owoców tego popularnego szczepu? Poniżej garść informacji dla osób zainteresowanych jakościowymi winami z Francji.

Szczep merlot - charakterystyka

Winorośl szczepu merlot kojarzona jest z Francją, ale obecnie uprawiana tak naprawdę na całym świecie, w tym również w Nowej Zelandii, Australii czy Kalifornii. Uznawana jest za odmianę uniwersalną, która dobrze adaptuje się w różnych miejscach i radzi sobie w odmiennych warunkach pogodowych. Owoce szczepu merlot dojrzewają stosunkowo szybko, świetnie owocują, ponieważ szczep jest stosunkowo odporny na różnego rodzaju niesprzyjające warunki pogodowe oraz choroby. Winogrona wykorzystywane są zarówno do produkcji wysokiej jakości win jednogatunkowych, jak również do win kupażowych, kiedy to najczęściej łączone są z później dojrzewającymi owocami szczepu cabernet sauvignon. Warto wspomnieć, że nazwa tego szczepu najprawdopodobniej wywodzi się od francuskiego słowa merle, oznaczającego kosa. Związane jest to z tym, że te piękne ptaki wyjątkowo upodobały sobie owoce szczepu merlot. Nawiązanie do kosa wiąże się również z kolorem owoców, które mają wyjątkową, intensywną niebieską barwę, przypominającą odrobinę kolorystykę piór ptaka. Wina merlot są doskonale znane wszystkim miłośnikom tego trunku. Często sięga się po nie wtedy, gdy dopiero zaczyna się swoją przygodę z winami czerwonymi. Są one świetne na początek, ponieważ mają niezwykle lekki, przyjemny smak, dlatego pija się je z prawdziwą przyjemnością.

Wina merlot sklep

Szczep merlot daje owoce, które służą do tworzenia win jednogatunkowych, najczęściej młodych, pijanych na początku sezonu. Można dodawać je również do innych owoców, tworząc wyjątkowe wina kupażowe, o zdecydowanie bardziej wyrazistym charakterze. Jest to zatem szczep, które daje mnóstwo możliwości, a wytrawni producenci wina potrafią to wykorzystać. Wina merlot są popularne na całym świecie. Z łatwością znajdziemy je w każdym sklepie, nawet zwykłym supermarkecie, który nie jest wyspecjalizowany w sprzedaży win. Warto zwrócić uwagę na szeroki przedział cenowy. W zależności od tego, czy sięgamy po wino młodsze, czy leżakujące dłużej, pochodzące ze znanej apelacji, czy mniej rozpoznawalnej winnicy, zapłacimy mniej lub więcej. Dla każdego coś dobrego.

Wino merlot - z czym podawać?

Merlot wspaniale pasuje z wieloma dniami, warto łączyć to wino między innymi z mięsem, daniami na bazie makaronu, owoców morza. Często towarzyszy też deskom serów, które tak bardzo kojarzą się z kuchnią francuską. To wina o wyjątkowym, przyjemnym aromacie oraz lekkim, przyjemnym smaku. Warto testować wina merlot i cieszyć się ich smakiem.

Merlot czerwony szczep winorośli wywodzący się z prawdopodobnie z rejonu Bordeaux. Merlot jest spotykany w niemal wszystkich krajach winiarskich na świecie. Jest jednocześnie najczęściej uprawianą odmianą winorośli we Francji, 114 675 ha winnic, co stanowi około połowę światowej produkcji. Nazwa stanowi starofrancuskie zdrobnienie słowa merle – kos (Turdus merula), prawdopodobnie ze względu na czarnoniebieski odcień jagód albo popularność wśród tych ptaków. Szczep jest krzyżówką odmian magdeleine noire des charentes i cabernet franc. Merlot uchodzi za odmianę dość uniwersalną – jest używany zarówno do produkcji win jednoszczepowych, jak również jako składnik win kupażowanych, gdzie towarzyszy najczęściej później dojrzewającej i bogatszej w taniny odmianie cabernet sauvignon, wnosząc elegancki kolor, miękkość i owocowość. Poziom alkoholu jest średni do wysokiego. Wino Chateau Petrus, produkowane w apelacji AOC Pomerol we Francji w 95% ze szczepu merlot utrzymywało przez 20 lat tytuł najdroższego wina świata. Badacze zarejestrowali 57 synonimów dla nazwy merlot: alicante, alicante noir, begney, bidal, bidalhe, bigney, bigney rouge, bini, bini ruzh, bioney, black alicante, bordeleza belcha, bordeleze belcha, crabutet, crabutet noir, crabutet noir merlau, hebigney, higney, higney rouge, langon, lecchumskij, medoc noir, merlau, merlaut, merlaut noir, merle petite, merlo, merlot black, merlot blauer, merlot crni, merlot nero, merlott, merlou, odzalesi, odzhaleshi, odzhaleshi legkhumskii, petit merle, picard, pikard, plan medre, planet medok, plant du medoc, plant medoc, saint macaire, same de la canan, same dou flube, seme de la canau, seme dou flube, semilhon rouge, semilhoum rouge, semilhoun rouge, semillon rouge, sud des graves, vidal, vini ticinesi, vitrai i vitraille.