Szczep Friulano

Któż nie marzy o spokojnym sielskim życiu, popijaniu zacnego trunku w pięknych okolicznościach przyrody i leniwie płynącym czasie na nieobciążających rozrywkach? Taką atmosferę, choć może ona być niedostępna na co dzień, można od czasu do czasu przywołać, dzięki wspaniałemu winu Friulano. To ono właśnie łączy w sobie aromaty kwiatowe, owocowe i zapach letniej łąki. Najlepiej popijać wino w cieniu drzew, obserwując wspaniałe krajobrazy i ciesząc się trwającą chwilą. Szczep Friulano jest idealny do lekkich potraw i spokojnej, wakacyjnej atmosfery. Pozwala złapać oddech w pędzie życia. Szczep Friulano pochodzi z Włoch, a ściślej mówiąc z regionu tzw. Wenecji Julijskiej. Włoski charakter wina to spokój, komfort i brak pośpiechu zamknięte w butelce. Wino tego rodzaju powstaje według bardzo starej receptury. Zawędrowało w najdalsze zakątki świata, lecz oprócz gruntu włoskiego, doskonale spisuje się we Francji, Chile czy w Argentynie. Jego handlowa nazwa to Sauvignon Vert. Nazywane jest także tokajem friulańskim, choć to zostało prawnie zabronione, aby nie wprowadzać w błąd.

Wina Friulano - co zawierają?

Szczep Friulano charakteryzuje się wyrazistym smakiem owocu. Poza tym, w winie obecne są kwiatowe nuty. Można wyczuć np. aromat rumianku, a także innych polnych kwiatów. Niewątpliwie przywodzi to na myśl zapachy lata. Czasem wino Friulano ma posmak miodu, lecz nie w czystej postaci, a z dodatkiem soli i mokrego kamienia. Całość tworzy dość nieoczywistą kompozycje, która przez wielu wspominana jest jako smaki dzieciństwa. Często przypomina miłe chwile spędzone na wsi, wśród zwierząt i prostej natury. Wino Friulano może zatem wywoływać sentymentalne refleksje.

Wina Friulano - do czego podawać?

Wino Friulano nadaje się doskonale do samodzielnej konsumpcji. Można je popijać podczas pogawędki z przyjacielem lub rodzinnego przyjęcia.Oczywiście zazwyczaj trunki spożywa się wraz z jedzeniem. W tym przypadku wino można łączyć z rybami, owocami morza, sosami i daniami w postaci zup. Doskonale pasuje do dań bezmięsnych i wegetariańskich. Z winem smakuje znacznie lepiej, dlatego spożywanie wina do posiłków zdecydowanie podkreśla smak potraw. Wino Friulano można podać gościom, którzy z pewnością będą zaintrygowani smakiem. Niektórzy przechowują wina w domowej spiżarni, by zawsze być przygotowanym na niespodziewaną wizytę znajomych. Poczęstunek, nawet jeśli nikogo się nie spodziewano, jest zawsze mile widziany. Przygotowanie dla gości wysokiej klasy trunku jest wyrazem szacunku i poważania.

Wina Friulano sklep na miarę oczekiwań

Polecamy niezwykłe wina Friulano, by każdy nasz klient mógł poczuć się niczym mieszkaniec uroczej włoskiej mieściny. Wina Friulano sklep oferuje zawsze w atrakcyjnych cenach, aby każdy mógł sobie na nie pozwolić. Zamówienie kilku butelek dla rodziny i przyjaciół będzie bardzo dobrym pomysłem. Wino można podarować komuś na urodziny lub rocznicę ślubu. Może ono stanowić podarunek sam w sobie lub być stylowym dodatkiem do prezentu. Nawet, jeżeli jest kupowane wyłącznie dla siebie, także warto zakupić kilka sztuk.

Friulano - biała odmiana winorośli rozpowszechniona w Friuli-Wenecji Julijskiej.