Szczep Sangiovese

Włoskie wina to poezja smaków i klasyka gatunku. Niezależnie od tego, czy chodzi o wino białe czy czerwone, o słodkie, czy wytrawne, włoskie winnice zawsze stają na wysokości zadania. Italia, jako kraj z idealnymi warunkami do rozwoju i wzrostu winorośli, proponuje odważne połączenia i nieszablonowe nuty smakowe, które jednocześnie czerpią z bogatej tradycji i wprowadzają elementy innowacji. Polecamy wiele trunków pochodzących z Włoch, ale wśród nich z pewnością na uwagę zasługuje wspaniałe i cenione wino Sangiovese. Szczep Sangiovese to czerwona odmiana winorośli, która narodziła się w środkowej części Włoch. Można również śmiało powiedzieć, że jest to najczęściej spotykana i najchętniej uprawiana odmiana winorośli w Italii. Dlaczego? Ponieważ jej walory smakowe są nie do przecenienia, a wino ma tak duży potencjał i cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że nie sposób byłoby z niego zrezygnować. Jeśli ktoś chce spróbować wyrazistego w smaku wina Sangiovese sklep internetowy pozostaje do dyspozycji klientów. Szybko i sprawnie realizujemy zamówienia. Przykładamy dużą wagę do każdego detalu i zależy nam na tym, aby zadowolić każdego klienta. Naszym priorytetem jest serwowanie win doskonałej klasy za rozsądną cenę na polską kieszeń.

Szczep Sangiovese i ciekawostki o nim/h2>

Szczep Sangiovese służy do wytwarzania świetnego wina w Toskanii, Umbrii czy Lacjum. Warto podkreślić, iż ta odmiana często staje się dodatkiem do innych win. Jest np. składnikiem Chianti. Poza tym, używa się go jako składnika grupy napojów nazywanych zbiorczo supertoskany. Pierwsze zapisy historyczne na temat tego szczepu pojawiają się dopiero w okolicach XVIII wieku, lecz badacze szacują wiek szczepu na okres o wiele wcześniejszy. Odmiana miała być już znana w czasach Etrusków. Szczep Sangiovese pochodzi od dwóch innych. Jedna z pierwotnych odmian pochodziła z Kalabrii i praktycznie zniknęła już w czystej formie. Grona Sangiovese są dość duże, okrągłe i ciemnofioletowe. Dają wino o intensywnej, rubinowej kolorystyce i dobrej klarowności.

Wina Sangiovese, czyli uczta dla konesera/h2>

Wino Sangiovese jest średnio kwaśne i posiada umiarkowaną zawartość garbników. Przebijają się w nim akcenty truskawkowe i malinowe. Obecne są także ostrzejsze przyprawy, które dodają nieco pikanterii i dają o sobie znać w postaci lekkiego pieczenia na języku. Starsze wina doskonale przesiąkają zapachem dębu, gdyż zazwyczaj są przechowywane w drewnianych beczkach. Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z młodszym, czy ze starszym rocznikiem, w każdym kieliszku tego trunku można znaleźć coś , co sprawi, że degustacja będzie niezapomnianym przeżyciem. Wino poleca się do obiadu, zwłaszcza do mięs, zapiekanych potraw i dań codziennych, które nie muszą wcale mieć wykwintnego charakteru.

Wina Sangiovese sklep na miarę oczekiwań/h2>

Zapraszamy do nas nie tylko znawców napojów winnych, ale każdego, kto chce jako osoba początkująca próbować win pochodzących z różnych zakątków globu. U nas można znaleźć prawdziwe perełki i to za niewygórowaną cenę.

Sangiovese odmiana winorośli wywodząca się ze środkowych Włoch. Najczęściej uprawiana czerwona odmiana we Włoszech. Używana jest do produkcji czerwonego wina m.in.w regionach Chianti Środkowa Toskania, Lacjum, Umbria i Emilia-Romania . Szczep lub jego podgatunki są składnikiem przede wszystkim toskańskich win, takich jak chianti, vino nobile di montepulciano, brunello di montalcino, morellino di scansano, rosso di montalcino oraz win z innych regionów, np. sangiovese di romagna. Używany jest też jako składnik współczesnych win znanych jako supertoskany. Nazwa sangiovese wywodzi się z łacińskiego sanguis Jovis, co oznacza krew Jowisza. Odmiana po raz pierwszy była wspomniana w dokumentach w XVIII wieku, ale przypuszcza się, że była już znana w czasach Etrusków. Badania DNA wykazały, że odmianami winorośli, z których wywodzi się sangiovese są ciliegiolo i calabrese montenuovo – pierwsza z nich to powszechnie stosowana starożytna toskańska winorośl, druga jest niemal wymarłą odmianą z Kalabrii. Sangiovese daje wina o rubinowoczerwonym kolorze, miękkim i owocowym smaku, o średniej kwasowości i zawartości garbników. Młode wina produkowane z sangiovese mają ciepłe aromaty owoców (truskawek, malin) z niewielkim dodatkiem aromatów ostrych i pikantnych, z kolei starsze roczniki uzyskują głębokie zapachy dębowego drewna.