Szczep graciano

Hiszpańskie wina to wspaniała propozycja dla każdego miłośnika odrobinę cięższych, czerwonych win, które zachwycają smakiem i aromatem. Jedną z odmian winorośli uprawianych w słonecznej Hiszpanii jest szczep graciano. Czym się charakteryzuje, jakie daje owoce oraz jakie są wina graciano? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Szczep graciano - charakterystyka

Szczep graciano wywodzi się ze słonecznej Hiszpanii, najprawdopodobniej z regionu La Rioja, gdzie jest powszechnie uprawiany. Jest to szczep endemiczny, co oznacza, że w naturze występuje tylko w tej części świata i nigdzie indziej, chociaż obecnie nieduże plantacje znajdują się również w Australii oraz Kalifornii. Znawcy win i producenci uważają, że najlepsze walory smakowe zapewniają winogrona uzyskiwane z winorośli szczepu graciano, które uprawiane są w podregionie Rioja Alavesa, który charakteryzuje się wapienną glebą. Szczep graciano nie jest łatwy w uprawie, wymaga między innymi sporo pracy w okresie suszy. Rośliny oraz owoce muszą być często zraszane, a jeżeli się tego nie robi, skórka staje się twarda, a owoce bardzo mocno dojrzewają i stają się bardzo słodkie. Mocną stroną winorośli ze szczepu graciano jest jednak jej duża odporność na różnego rodzaju choroby, które praktycznie jej nie dotykają. Szczep graciano jest szczepem, którego owoce dojrzewają dosyć późno, dlatego zbiory odbywają się dopiero po zebraniu innych uprawianych w regionie winorośli. Dojrzałe jagody winorośli mają bardzo ciemną skórkę, o niedużej wielkości, grona o stożkowatym kształcie, raczej nieregularnym i niewielkim.

Wina graciano sklep

Jakie są wina graciano, które produkowane są z tego uznanego hiszpańskiego szczepu? Po pierwsze warto wiedzieć, że bardzo często winogrona ze szczepu graciano stosuje się wraz z winogronami z innego, równie popularnego szczepu tego regionu, jakim jest tempranillo. Stosunkowo rzadko spotyka się wina graciano wytworzone z owoców tylko tego szczepu, natomiast jeśli już, to mają one wyjątkowe walory smakowe. Opisuje się je jako wina o bogatym smaku oraz aromacie, w którym wyczuwa się między innymi zapach morwy, fiołków oraz nuty czekolady. Kolor wina jest ciemny, intensywny, wino jest wysoko garbnikowe, charakteryzuje się wyraźną kwasowością, ma raczej niedużą zawartość alkoholu. Warto podkreślić, że to wina, które można przechowywać przez długie lata w beczkach. Często leżakują nawet przez 20 lat, nabierając w ten sposób mocy i wyjątkowego aromatu.

Wina graciano - z czym je podawać?

Wina graciano wspaniale podkręcają smak między innymi dań na bazie mięsa, makaronu. Wino idealnie pasuje również do portugalskich serów. Butelka wina graciano to często większy wydatek, jednak warto się skusić, bo to wina wracające do łask, cieszące się coraz większą popularnością wśród prawdziwych koneserów i znawców. Można kupić je w sklepie internetowym. To również bardzo dobry pomysł na prezent dla smakoszy i znawców win, którzy bez wątpienia docenią tak szczodry gest.

Graciano to czerwona odmiana winorośli , najczęściej uprawiana w regionie La Rioja i regionie Navarra. W osiemnastym wieku Szczep Graciano był bardzo popularnym szczepem i wysoce docenianym. Obecnie stosowany jest nieczęsto. Kwitnie i dojrzewa późno, dlatego zbiory Szczepu Graciano następują po zebraniu gron Tempranillo w La Rioja. Pień jest smukły i wyprostowany. Pięcioramienne liście są ciemnozielone z wierzchu, mechate pod spodem, charakteryzują się posiadaniem głębokich zatoczek w górnej części oraz ich brakiem w dolnej. Kiść małej lub średniej wielkości jest mocno zwarta, o cylindrycznym bądź stożkowatym kształcie. Dojrzałe jagody mają ciemną, granatowo-czarną barwę skórki. Wina powstałe z domieszka Szeczepu Graciano są solidne, pełne i gęste. Dlatego też Szczep Graciano często jest stosowany do kupażu aby nadać tęgości i obfitości ciała dla win. Wina powstałe z Graciano nadają się doskonale do długiego starzenia w dębowych beczkach, dzięki temu ich żywotność w butelkach z łatwością może przekraczać nawet 20 lat.