Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Szczep Sylvaner - wytrawne i słodkie wina o niepowtarzalnym aromacie

Szczep Sylvaner to odmiana białej winorośli, która obecnie uprawiana jest przede wszystkim w Niemczech oraz Alzacji, jednak jej pierwotne pochodzenie jest austriackie. Pochodzenie nazwy jest łacińskie i w dosłownym tłumaczeniu może oznaczać zarówno przymiotnik "dziki" od słowa "saevu", jak i las od słowa "silva". Szacuje się, że gatunek ten hodowany był już w wiekach średnich, właśnie w Austrii. Szczep Sylvaner największą popularnością cieszy się w Niemczech, gdzie zajmuje trzecie miejsce pod względem ilości nasadzeń. Popularność tę zawdzięcza niepowtarzalnemu aromatowi.

Jakie są wina Sylvaner? Przede wszystkim odznaczają się łagodnym smakiem, ale z wyczuwalną kwasowością. Jako że szczep Sylvaner odznacza się dużą zawartością cukru, to można z niego produkować zarówno wina wytrawne, jak i słodkie. Młode wino charakteryzuje się wyczuwalnymi ziołowymi i trawiastymi aromatami, ponadto przywodzi również na myśl gruszkę, akację, agrest oraz pigwę. Wyczuwalne bywają także aromaty kwiatowe. Im starsze wina Sylvaner, tym bardziej zyskują na aromacie - wyczuwalne są nuty suszonych owoców oraz grzybów, ale wina z odmiany tej winorośli najczęściej wypija się młode. Ponadto wino z czasem zyskuje także na swojej konsystencji, która staje się bardziej kremowa oraz aksamitna.

Aby wina Sylvaner odznaczały się niepowtarzalnym aromatem, to niezbędna jest przede wszystkim właściwa uprawa. Szczep Sylvaner najlepszy i unikalny aromat zyskuje przede wszystkim wtedy, gdy uprawiany jest na podłożu z wapienia muszlowego, lub ziemiach marglowych oraz gliniastych. Nie mniej istotny jest także sam proces produkcji. Można spotkać się ze szkołami, które zalecają, aby proces produkcji był nie krótszy niż dwa lata oraz nie dłuższy niż trzy, a do tego celu wykorzystywać tylko beczki dębowe. Jak że proces produkcji jest dość wymagający, to również cena wina Sylvaner sklep nie jest mała - koszt jednej butelki to zazwyczaj powyżej 25 euro. Ma to również związek ze szkodami, jakie w uprawie może wyrządzić mróz - młode krzewy zdecydowanie nie poradzą sobie z takimi warunkami pogodowymi.

Do czego najbardziej pasują wina Sylvaner? Poleca się je przede wszystkim do dań składających się z owoców morza, ślimaków oraz ryb, ale nie tylko - równie dobrze pasuje do dań warzywnych, w tym różnego rodzaju sałatek oraz tart. Ponadto wina Sylvaner sklep prawie zawsze towarzyszą daniom ze szparagów i to pod każdą postacią - nawet zupie oraz alzackiej potrawie o nazwie choucroute - jest to danie z kiszonej kapusty podawane zazwyczaj z ziemniakami, tzw. "bigos alzacki". W ogóle szczep Sylvaner i wina z niego produkowane najlepiej serwować z warzywami, które rosną nieco pod ziemią lub nieco nad nią. Wina te często podaje się również jako aperitif.

Dość wymagająca uprawa oraz produkcja sprawiają, że wina Sylvaner sklep nie należą do najtańszych, ale nic w tym dziwnego - niepowtarzalny aromat wynagradza zdecydowanie poniesione koszty. Jako że ze szczepu produkuje się zarówno wina słodkie, jak i wytrawne, to znajduje ono wielu smakoszów na całym świecie.