Warto wiedzieć, że Aligote jest to w najprostszym możliwym ujęciu biała odmiana winogrona. Ponadto to trzeci najważniejszy burgundzki szczep. Omawianą odmianę zalicza się do rodziny pinotów. Szczep Aligote bardzo często nazywany jest uboższym krewnym chardonnay. Ponadto ma istotne znaczenie w produkcji win musujących w Burgundii nazywanych Cremant de Bourgogne.

Co warto wiedzieć o szczepie Aligote?

Do najczęściej wymienianych przyczyn tego, że Aligote rozpowszechnia się w Burgundii jest to, że wspomniana odmiana dojrzewa znacznie szybciej od chardonnay. Nie można również zapomnieć, że wykazuje się większą odpornością na różnego rodzaju zmiany klimatyczne, a także choroby. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, szczep jest mniej prestiżowy niż chardonnay przez to, że jego uprawy są stabilne. Warto wiedzieć, że omawiana odmiana sadzona jest jeszcze w Dolinie Rodanu na południu Francji, a także w Rumunii, Szwajcarii, Bułgarii czy Stanach Zjednoczonych. Należy mieć jednak świadomość, że w żadnym ze wspomnianych miejsc wino Aligote nie jest numerem jeden.

Dlaczego warto podjąć decyzję o spróbowaniu tego wina?

Rekomendowane jest spróbowanie wina ze szczepu Aligote od renomowanych i zweryfikowanych producentów, a także z atrakcyjnych winnic. Osoby zainteresowane muszą jednak spodziewać się bardzo wytrawnego wina, które w zdecydowanej większości przypadków jest niezwykle bogate w kwiatowe aromaty. Oczywiście może także wyróżniać się wysoką kwasowością. Nie jest możliwe porównanie tych dwóch szczepów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo dużym uznaniem cieszy się Aligote z Bouzeneron w Cote Chalonnaise. Godny uwagi jest fakt, przyczyniło się to do stworzenia zupełnie osobnej apelacji dla białych win w 1998 roku. W Bouzeron tworzone są białe wina z Aligote. Należy zaznaczyć, że obecnie są one pewnego rodzaju odniesieniem dla wszystkich win, które powstają z tego szczepu.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto wiedzieć, że biały szczep Aligote uprawiany jest także w Lorraine i centralnych regionach. Nie można zapomnieć, że jest on bardzo tłusty od wspomnianego wcześniej Chardonnay. Godny uwagi jest również fakt, że wina produkowane na bazie omawianego szczepu powinno się pić wtedy, gdy są jeszcze młode. Będą wtedy w stanie oddać cały swój smak aromatów cytryny, zielonego jabłka, brzoskwini. Z tego szczepu produkowany jest Kir. W najprostszym możliwym ujęciu jest to połączenie białego wina z likierem z czarnej porzeczki.

Czym dokładnie wyróżnia się wino Aligote?

Wino bardzo często podawane jest do pieczeni z czerwonym mięsem i dziczyzną, dojrzewających serów, trufli czy dobrze przyprawionych dań. Wino można poznać po rubinowej barwie. Ponadto jest niezwykle eleganckie, aksamitne, i intensywne. Należy zaznaczyć, że na podniebieniu będzie wyczuwalna nutka wiśni, śliwki czy czarnego pieprzu.

Wina Aligote sklep

Osobom zainteresowanym skosztowaniem tego rodzaju wina rekomendowane jest postawienie na specjalistyczne sklepy z winem. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że kupuje się oryginalny produkt. Nie można również pod żadnym pozorem przed podjęciem decyzji sugerować się tylko ceną.