Szczep Primitivo

Szczep Primitivo to propozycja winorośli, która pochodzi z Chorwacji. Dojrzewa tam w pełnym słońcu i ciepłym klimacie. Legitymuje się ciemnym typem winogrona, które służy do produkcji głównie win o charakterze deserowym. Wino tego rodzaju jest bardzo ciekawą kompozycją, która z pewnością zachwyci podniebienie osób uwielbiających smak dobrego wina.

Chorwacka propozycja, która rozprzestrzeniła się też na inne obszary, jest bardzo interesującym rozwiązaniem. Można jej skosztować, kupując to niezwykłe wino w naszym sklepie. Polecamy ciemne czerwone wina, które przepięknie prezentują się na stole w przezroczystych kielichach. Wina czerwone są pełne dostojeństwa i powabu. Mogą spowodować rozluźnienie po ciężkim dniu w pracy, przynieść ulgę i ukojenie, zwłaszcza gdy we znaki daje się także fizyczne zmęczenie. To wspaniałe wino na lekką imprezę przy blasku księżyca. Nie jest to propozycja do upicia się, lecz sympatycznego delektowania się niezłej jakości winem. Wina Primitivo sklep szczególnie poleca ze względu na ich bogactwo smaku i intensywność aromatów owocowych.

Szczep Primitivo - co ciekawego warto o nim wiedzieć?

Odmiana ta dojrzewa bardzo wcześnie, lecz można pozwolić gronom na to, aby dłużej posiedziały na krzaczku, wówczas będą optymalnie słodziutkie i nadające się na wyśmienite wino deserowe. Plony są zazwyczaj dość obfite. Szczep Primitivo lubi słońce, ale od czasu do czasu pragnie też deszczu, aby grona nie obsychały. Są one odporne na pleśń i różnego rodzaju niesprzyjające warunki atmosferyczne. Co ważne, grona mają tendencje do nierównego dojrzewania. Podczas gdy jedno grono już osiągnęło pełnię rozwoju, drugie na tej samej kiści może jeszcze być niedojrzałe do końca.

Wina Primitivo - czy są dobrym pomysłem na polski stół?

Polacy lubią nieoczywiste połączenia. Dlatego też wino Primitivo będzie doskonałym rozwiązaniem. Niektórym przeszkadza zbyt wysoki poziom alkoholu, ale jeśli pije się wino degustacyjnie lub do obiadu, jako towarzystwo dla głównych dań, nie odbywa się to z uszczerbkiem dla pijącego. Wino legitymuje się też sporą zawartością cukru. Właśnie dlatego będzie idealne do polskich deserów. Przebijają w nim nuty jabłek, truskawek, jagód i wiśni. Zdarzają się także tytoniowe akcenty. To doskonałe wino do podania na stół, gdy przyjdą przyjaciele w odwiedziny. Nadaje się do picia na co dzień, ale także na szczególne okazje. Nie powstydzi się go nikt, kto poda wino tego typu na imprezy o bardzo podniosłym i patetycznym charakterze. Wino jest przez wielu naprawdę uwielbiane.

Wina Primitivo sklep z największym wyborem towarów

Teraz nie trzeba od razu jechać do Chorwacji, by spróbować tamtejszego trunku. Polecamy wina pochodzące z naszego sklepu. Każdy rodzaj wina posiada ergonomiczną butelkę oraz oryginalną etykietkę. Wszystkie nasze wina stanowią doskonałej jakości produkty, które warto zakupić dla siebie lub kogoś bliskiego. Dobrze jest czasem poznać nowe smaki, więc nadarza się ku temu idealna szansa. Warto zakupić wspaniałe chorwackie wina z najlepszych szczepów, by cieszyć się nieszablonowymi smakami.

Primitivo - szczep, który we włoskiej Apulii ma swoją apelację, Primitivo di Manduria przyznawana dla win zbudowanych z 100% Primitivo. Primitivo czyli wcześnie dojrzewający z łaciny pochodna od słowa "primativus" pierwotnie nazywany Tribidrag. Początkowo rósł na ternach Dalmacji, gdzie najprawdopodobniej powstał jako naturalna krzyżówka nieznanych dziś odmian. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1799 roku gdzie jeszcze zapisywano primitivo pod nazwą "primativo". Przez wiele lat szczep primitivo służył jako dodatek zwiększający poziom alkoholu w winach. Największe nasadzenia występowały na terenach Apulii, w okolicy Salento i tak zostało do dziś. Badanie historii szczepu jest zajęciem pracochłonnym, ponieważ jedynie fakt, że szczep dawał oraz daje świetne wina na południu Włoch pozostaje bezsporny. Natomiast, kontrowersje zaczynają się przy porównywaniu go lub jego DNA z kalifornijskim Zinfandelem. Jedni uważają, że Primitivo jest protoplastą Zinfandela, są też tacy, którzy uważają go za szczep identyczny z Zinfandelem. Primitivo daje wina ciekawe, złożone, bogate w nuty ściółki leśnej, jeżyny, morwy i czarnej jagody oraz borówki. W smaku jest zazwyczaj mocne (do 16% alkoholu). Ciekawe efekty daje także leżakowanie w beczkach, po którym pojawiają się aromaty tabaki, tytoniu, pudełka cygar czy też intensywne nuty przyprawowe.