Szczep Barbera

Alkohol kojarzy nam się głównie z negatywnym wpływem na nasze zdrowie. A jednak wielu z nas uwielbia wypić kieliszek wina do posiłku, czy na specjalną okazję, oczywiście od czasu do czasu. Na szczęście, naukowcy potwierdzają, że umiarkowana ilość wina może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wzmacnia ono odporność, wspomaga pracę mózgu, mięśni, a nawet pomaga w procesie odchudzania. W dodatku odpowiednio dobrane, smakuje wybornie. Jednym z najbardziej znakomitych rodzajów win są wina Barbera. Co to dokładnie za szczep?

Szczep Barbera - skąd pochodzi to znakomite wino?

Barbera to włoski szczep znakomitych czerwonej winorośli. Jej pochodzenie nie jest do końca znane. Pierwsza wzmianka, która została udokumentowana na jego temat, pochodzi z dokumentu przechowywanego w urzędzie miasta Nizza Monferrato z XVII wieku.

Szczep Barbera hodowany jest głównie na terenie Włoch - popularny jest zwłaszcza na północy kraju (w Piemoncie oraz Lombardii). Włoscy imigranci przywieźli te winorośle także w inne zakątki świata, między innymi do Kalifornii, Australii czy Argentyny. Jednak, aż 80% upraw pochodzi z Europy, z Italii.

Hodowane są w ciepłym klimacie, zyskują więc sporo słodyczy. Dzięki dużej ilości cukru w winogronach wytwarzane z nich wina mają wyższy poziom alkoholu niż inne.

Ze szczepu Barbera powstają zarówno lekkie, jak i cięższe wina.

Przez wiele lat ze szczepu Barbera produkowane były jedynie tanie i lekkie wina stołowe. Dziś są one zaliczane do jednych z najsmaczniejszych i najbardziej pożądanych włoskich win.

Warto dodać, iż szczep Barbera jest wyjątkowo odporny na różnego rodzaju choroby wywoływane przez grzyby, oraz bardzo dobrze przystosowuje się do warunków, w jakich jest on hodowany. Dzięki temu jest on bardzo żywotnym gatunkiem winorośli, wytrzymałym na trudne warunki zewnętrzne.

We Włoszech istnieje powiedzenie, iż wino Barbera przybiera charakter osób, które je wytwarzają. Jest jednocześnie skromne, ale też silne i krzepkie.

Wina Barbera - niepowtarzalny smak i aromat

Wina produkowane z włoskiego szczepu Barbera mają charakterystyczny aromat czarnej porzeczki, jeżyn oraz dominujący aromat wiśni. Wzbogacają go nuty śliwkowe. Mają one pełne ciało, niższe taniny, oraz charakteryzują się wysoką kwasowością. Najczęściej wina ze szczepu Barbera pije się młode. Nazywane są "napojem ludu". Do ich produkcji z reguły wykorzystywane są beczki dębowe. Dzięki temu zabiegowi wino Barbera staje się wyjątkowo złożone oraz wydłuża się jego potencjał starzenia.

Kolor wina Barbera jest głęboki, zdecydowany, ciemnofioletowy.

Wina Barbera sklep

Na koniec warto poznać zakres cen, w jakich dostaniemy wina produkowane ze szczepu Barbera. Najtańsze z nich otrzymamy już za około trzydzieści złotych. Za najdroższe i najbardziej szlachetne butelki musimy natomiast zapłacić nawet kilkaset złotych.

Wina ze szczepu Barbera to jedne z najbardziej szlachetnych europejskich trunków. Warto spróbować tego wyjątkowego smaku stworzonego ze słodkich, dojrzałych, włoskich winogron.

Barbera jest włoskim szczepem winnym, rodzącym dorodne, czerwone winogrona. Właściwie, szczep ten jest uprawiany na całym świecie, ale zdecydowanie najlepsze wino czerwone powstaje z niego w północnych Włoszech. Ponad połowa produkcji wina włoskiego w Piemoncie i w południowo-zachodniej części Lombardii powstaje z odmiany Barbera. Daje świetne wino czerwone, które ma małą zawartość tanin, większą kwasowość i wyraźnie wyczuwalny owocowy aromat. Najpopularniejsze wina z Barbery, z Piemontu we Włoszech pochodzą z takich apelacji jak: Barbera d’Alba, Barbera d’Asti oraz Barbera del Monferrato.