Szczep Sauvignon Blanc

Szczep Sauvignon Blanc jest drugim największym i najpopularniejszym szczepem, z którego wytwarza się wino. Jest to szczep białej winorośli, który prawdopodobnie pochodzi z regionu Bordeaux we Francji, gdzie jest też jego największa plantacja. Ponadto szczep tej winorośli uprawiany jest również w innych częściach Francji oraz innych regionach świata. Drugim krajem, który ma największe plantacje szczepu są Włochy, gdzie winogrona uprawiane są w rejonach Wenecji Euganejskiej, Lombardii oraz Górnej Adygi. Bardzo ciekawym spostrzeżeniem jest to, że szczep ten uprawiany jest również na szeroką skalę w państwach Europy Środkowej, jak Niemcy czy Austria.

Należy wspomnieć, że wina Sauvignon Blanc są wschodzącą gwiazdą w Republice Południowej Afryki, szczególnie w rejonie Stellenbosch. Odmiany, które można tam odnaleźć są również bardzo często spotykane w rejonach europejskich, przede wszystkim w Austrii i Słowenii. Wielu specjalistów uważa, że najlepsze wina ze szczepu Sauvignon Blanc powstają w Dolinie Loary oraz Nowej Zelandii. Szczep Sauvignon Blanc charakteryzuje się tym, że jego pąki wypuszczają się późno, lecz bardzo szybko i wcześnie dojrzewają, dlatego też idealnym klimatem dla wzrostu tej winorośli będzie słoneczny kraj, który nie ma skrajnych upałów.

Wyjątkowy szczep, który zasmakuje każdemu - Sauvignon Blanc

Szczep Sauvignon Blanc charakteryzuje się orzeźwiającym i wyrazistym smakiem, który nadaje wyjątkowego aromatu każdym winom wytrawnym. Ponadto szczep Sauvignon Blanc jest rodzajem, który daje wyjątkowo słodkie odczucia smakowe, a zapach może kojarzyć się z zapachem kwiatów. Wina Sauvignon Blanc świetnie nadają się przede wszystkim do dań rybnych i serów, szczególnie do tych o intensywnym smaku, jak sery pleśniowe oraz kozie. Są również jednymi z tych win, które świetnie komponują się z typowymi japońskimi potrawami, jak sushi. Wina Sauvignon Blanc są jednymi z najbardziej znanych win tuż obok rieslingów. Ciekawostką na temat tych win jest to, że zazwyczaj zamykane są one w butelkach z zakrętką, ponieważ pije się je gdy są młode, ze względu na to, że nie zyskują one żadnych walorów smakowych podczas starzenia się. Najlepsze są te, które pomimo swojego wytrawnego smaku, w swoim bukiecie mają również delikatny zapach kwiatów oraz posmak owoców.

Wina Sauvignon Blanc sklep - bardzo łatwo dostępne wina

Poszukiwanie win z tego szczepu jest naprawdę bardzo prostą sprawą. Tak naprawdę każdy market, hipermarket wyposażony jest w ten rodzaj win, przede wszystkim w związku z jego rosnącą popularnością. Natomiast, jeżeli nie chcemy ryzykować z kupnem wina w ciemno zalecany jest zakup Sauvignon Blanc w małych sklepikach winiarskich, ponieważ to tam znajdują się najlepiej wyselekcjonowane wina z tego szczepu, a na dodatek pracownicy przeszkoleni są w zakresie win dzięki czemu pomogą oni dobrać odpowiedni rodzaj tego wina do naszych kubek smakowych i oczekiwań. Dodatkowo zazwyczaj w takich sklepach winiarskich można spróbować konkretny rodzaj wina co będzie świetne, jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z winami ze szczepu Sauvignon Blanc.

Jeśli kochasz wytrawne białe wina o mocnym, owocowym zapachu, Sauvignon Blanc to wino dla Ciebie. Sauvignon Blanc rośnie obficie na całym świecie, na pięciu kontynentach, ale nazwa winogrona dzikiej bieli pochodzi od francuskiego, skąd prawdopodobnie pochodzi. Winogrona dojrzewają najlepiej powoli na winorośli, z dużą ilością słońca i bez ekstremalnych upałów, dlatego te winogrona słyną z uprawy w dolinach. Dwa słynne regiony, w których rośnie Sauvignon Blanc, to Loara we Francji, ojczyzna Sancerre, oraz Marlborough w Nowej Zelandii. Obie produkują żywe, świeże wyrażenia, które można by pomyśleć, że to nie to samo winogrono, ale tak jest. Sauvignon Blanc zapewnia bogatą okazję do degustacji na całym świecie, zwracając uwagę na różnice, jakie klimat i gleba nadają winogronom. Bez względu na to, skąd pochodzą, te wytrawne wina najlepiej smakować młode, idealne na aperitif pod późnym wieczornym słońcem i doskonale komponują się z owocami morza. Ktoś ma plany na lato? Mamy na myśli dziką krewetkę. Nasz zespół ds. butelek przygotował ten przewodnik po degustacji Sauvignon Blanc po świecie, abyś mógł wybrać ulubionego lub spróbować kilku do degustacji. Co zabierzesz dziś wieczorem do domu?