Szczep Torrontes

Szczep Torrontes jest główną argentyńską białą odmianą winorośli, w przeciwieństwie do Marbeki, głównej czerwonej odmiany tego kraju. Było wiele pytań dotyczących pochodzenia Torrontés, ale badanie DNA przeprowadzone przez University of California, Davis w końcu potwierdziło jego argentyńskie korzenie. Powstała w wyniku spontanicznego kojarzenia archaicznej odmiany uvacriolla i gałki muszkatołowej aleksandryjskiej.

Istnieją trzy odmiany tego szczepu. Najbardziej ceniona i najbardziej kultywowana jest Torrontés Rioja, która produkuje wina eleganckie, aromatyczne i złożone. Uprawiane winnice wyżynne (do 2000 m n.p.m.) zlokalizowane są głównie w północnej części kraju, w Salta, Catamarca i La Rioja. Torron tés sanjuanino występuje głównie w prowincji San Juan. Posiada delikatniejszy, delikatniejszy i łagodniejszy zapach. Trzeci typ to Torrontes Mendoshino, który wytwarza dość neutralny i lekki bukiet win. Jest genetycznie najdalej od pozostałych dwóch.

Torrontés dojrzewają wcześnie; tworzą duże skupiska z grubą skórą. Jest bardzo podatny na mączniaka, dlatego dobrze nadaje się do niego suche, bardzo słoneczne siedlisko Argentyny o klimacie kontynentalnym, gdzie ryzyko rozwoju pleśni jest stosunkowo niskie. Uprawa na dużej wysokości pomaga utrzymać kwasowość, sprawia, że ​​Torrontés jest świeży i rześki, nie starzeje się w beczkach i najlepiej pić rok, najwyżej dwa, po zbiorach. Zwykle jest oczyszczany do różnych, na ogół wytrawnych win, ale można znaleźć również świetne wersje syropowe z późnych zbiorów, a nawet wina musujące. Czasami toronté miesza się z chardonnay. Jest to druga najczęściej uprawiana biała odmiana w Argentynie; pierwsze miejsce zajmuje pedro gimenez, który produkuje proste wina na lokalny rynek. Torrontés produkuje niezwykłe wina, ponieważ jego delikatny, ale wytrawny smak kontrastuje ze słodkimi aromatami białych kwiatów i cytrusów zmieszanych z subtelnymi aromatami ziół. Najciekawsze wersje Torrontés powstają w najbardziej wysuniętym na północ regionie Argentyny, w prowincji Salta. Uprawiana jest tam na wysokości - powyżej 1700 m n.p.m. Zimna pogoda – wysokie położenie winorośli i bardzo szeroki zakres temperatur pomiędzy nocą a dniem są sprzyjającymi warunkami dla tej odmiany. Torronty z tych stron są bardziej złożone, pachnące, a zwłaszcza w tym przypadku są świeższe, bardziej kwaśne i zawierają mniej alkoholu.

Wina Torrontes sklep to miejsce, gdzie odnajdzie się każdy miłośnik wina. Sklep funkcjonuje na platformie internetowej, a także stacjonarnie, gdzie wykwalifikowany pracownik podpowie, jakie wino wybrać. Oprócz tego, wiele win posiada certyfikat regionalny, który potwierdza, że dany rodzaj wina został wyprodukowany ze składników z konkretnego regionu, a proces jego produkcji jest w pełni tradycyjny. Dobre wino jest idealnym pomysłem na prezent. Odpowiednio dobrany alkohol sprawdzi się świetnie podczas kolacji, dodatkowo podbijając smak przygotowanych potraw. Należy jednak pamiętać, że wino trzeba dobrać do przygotowywanego posiłku.

Torrontes to biała argentyńska odmiana winorośli , produkująca świeże, aromatyczne wina o umiarkowanej kwasowości , gładkiej teksturze i wrażeniach w ustach oraz charakterystycznym brzoskwiniowym i morelowym aromacie na nosie.

Torrontes szczep ma trzy odmiany Torrontes Riojano , Torrontes Sanjuanino i Torrontes Mendocino . To przede wszystkim Torrontes Riojano jest szczepem najbardziej popularnym. Z uwagi na obfitość gron pozwala podnieść jakość swoich win i jest odmianą używaną w większości argentyńskich win, nazywanych po prostu Torrontes. Zagłębie hodowli szczepu Torrontes jest Argentyna, na mniejszą skalę Torrontes uprawia się w Chile.